Poslouchat kanadskou soft-rockovou kapelu TOPS je jako vydat se na výlet do doby, kdy popové třpytky mají ještě kouzlo, romantické písně se berou smrtelně vážně a publikum se zamilovává do femme fatale zpěvaček. Svou pražskou premiéru odehrají v pátek 10. listopadu v MeetFactory, kdy představí Sugar at the Gate – popově něžné album, které vzniklo v bývalém nevěstinci.

TOPS se dali dohromady v roce 2011 v Montrealu, kde stejně jako Grimes, Blue Hawaii nebo Majical Cloudz začínali u Arbutus Records. Jako jedni z mála měli od začátku své kariéry jasnou vizi, co chtějí hrát. Hned první album Tender Opposites (2012) ukázalo, že minimalismus, mistrně zvládnuté řemeslo a hlavně láska ke klasickému popu a rocku budou tím, co TOPS v budoucnu definuje.

Svůj základní styl si kapela drží i na letošním Sugar at the Gate. Jediným rozdílem je, že album vznikalo místo v Montrealu v Los Angeles. Optimistické město jim sedlo a výsledkem jsou opojné songy o lásce, které se poslouchají s nevídanou lehkostí. Málokteré kapele se podaří hrát podobnou hudbu a neoscilovat mezi ukřičeným punkem 80. let a indie rozbředlostí let devadesátých. TOPS přinášejí příjemně oldschoolový pop. Velkou zásluhu na celkovém vyznění má sametově něžný hlas zpěvačky Jane Penny – v naprosté většině písní zpívá potichu, občas se možná objevuje lehká nepřesnost, zakolísání, o to víc ale dává posluchačům pocit blízkosti, intimity.

Pitchfork ve své veskrze pozitivní recenzi vyzdvihuje fakt, že se TOPS na aktuálním albu povedlo navodit „perfectly old feeling“. Úvodní kytarové riffy, něžné sbory a příjemné synťáky v písni Petals až skoro nutí se ptát, jestli jsme ještě v tomto století. I videoklip k této písni, ve kterém se potkávají Michael Jackson, Madonna, Prince nebo Dolly Burton, posluchače přenáší do dob, kdy existovaly ještě velké hudební ikony. Na druhou stranu ale nečekejte nasládlý růžový pop: TOPS umí vykouzlit i momenty, kdy se díky nonšalantní eleganci Jane Penny ocitáme v zakouřeném baru à la Modrý samet Davida Lynche. Skutečnost, že novou desku stvořili v budově bývalého nevěstince, mluví za vše.

Mimořádně lehce poslouchatelné, romantické a medově sladké songy, které se prolínají s tajemnými rockovými melodiemi, představí TOPS v MeetFactory v pátek 20. listopadu. Na chvíli tak vymění podzimní pražské mlhy za zlatý vintage opar Los Angeles.


Vstupenky:

250 Kč na www.meetfactory.cz
250 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
350 Kč na místě

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit