Kvůli vládnímu nařízení jsou okresy uzavřené už více než týden. Spousta z nás tak uvízla doma a pomyslně jsme se přenesli do doby před rokem. Odehrává se totiž dost podobný scénář jako minulé jaro. Lockdown č.1 byl ve všech směrech chaotický a plný nulové motivace. Nicméně jsme se z něj mohli něčemu přiučit. Já díky němu přišla na pět hlavních tipů, jak karanténu lépe zvládnout. 

Vytvořte si denní plán 

Letošní jarní lockdown nelockdown má oproti tomu před rokem jeden podstatný rozdíl – školy už se zvládly zorientovat a přizpůsobit situaci. V praxi to znamená spoustu on-line hodin, které nahradily dlouhé úkoly a seminární práce. Kromě brzkého vstávání to má jednu hlavní výhodu – můžu si vytvořit jasný denní plán. Věc, na kterou jsem přišla až v posledních týdnech a hodně mi pomáhá s organizací života. Představit si pod tím můžete spoustu věcí, nicméně je to takový velký to-do list s časovým ohraničením. Napřed si vždy zapíšu přednášky a následně vykládám mezery ostatními povinnostmi a aktivitami.

Co si budeme, ne vždy je lehké plán dodržet. Občas si už dopředu pauzy pojmenovávám jako “me time”, do čehož se vleze vše od pleťové masky až po Netflix.

Plány doporučuje i většina návodů na zlepšení produktivity. A je jedno, jestli se jedná vyloženě o to-do listy, detailní plán dne nebo jídelníček. Mně osobně hrozně pomáhá si všechno vypsat. Když totiž vidím povinnosti před sebou na papíře, lépe si v hlavě srovnám, co musím stihnout, co naopak počká a kdy že budu mít čas na nový díl seriálu. 

Snažte se sportovat  

Hype kolem cvičení se vrací s rostoucími teplotami. Je úplně jedno, jestli půjdete běhat, projít se nebo si doma zacvičíte jógu. Jak cvičení, tak samotný čerstvý vzduch dokáže psychice hodně pomoct. Louka hned za domem je určitě největší výhodou karantény na vesnici. Vždy, když mám učení až nad hlavu, nebo mě naopak čeká těžší práce, jdu si ven vyčistit hlavu. Nejen, že mám pak lepší náladu, ale cítím se i nabitá novou energií. Nedávno bylo dokonce tak hezky, že jsem mohla cvičit i na zahradě. Jestli trávíte většinu času doma, můžete do denního plánu zakomponovat i workout plán, který nemusí být nijak těžký, stačí denně čtvrt hoďky na protažení. Fyzicky vás cvičení nijak nevyčerpá a hezky vám dobije baterky. 

foto: Dominika Fuchsová

Buďte v (dálkovém) kontaktu s přáteli 

Kontakt s přáteli nám všem asi v dnešní době chybí nejvíce. Protože trávím lockdown na vesnici, o sociálním kontaktu si můžu leda tak nechat zdát. S partou přátel naštěstí často voláme a pořádáme Virtuální alkoholová posezení, během kterých kecáme nebo hrajeme Skribbl.io. Ne vždy jde absence kontaktu nahradit přes videochat, doba nás ale nutí improvizovat. Chybí vám kino? Uspořádejte domácí promítání. Chybí vám fancy restaurace? Uvařte si slavnostní večeři. Vždy jde vymyslet alternativa.

Samota může být v jistém směru i prospěšná. Můžete si třeba vyhradit pořádný čas sami na sebe. Spousta lidí absenci vyřešila kontaktováním starých známých. Nebýt pandemie bychom si na ně třeba ani nevzpomněli. 

Využijte čas efektivně

Hospody a kavárny jsou zavřené, takže se nám uvolnilo hodně volného času. Lepší chvíle na jeho zužitkování už pravděpodobně nebude. Ideální chvíle na to, zapálit se pro něco nového. A může to být cokoliv – hra na saxofon, psaní scénáře, učení nového jazyka, nebo dotáhnutí svíčkové k dokonalosti. Nejen, že zaplníte denní plán něčím užitečným, ale vytyčený cíl vás bude víc motivovat. A jestli vám chybí nákupy, vaření je nejlepší volba. Potraviny jsou pořád otevřené a nákup vás pravděpodobně přijde stejně draze. 

Já si nových zálib našla hned několik. Vrátila jsem se ke španělštině, kterou jsem měla jeden semestr a pak v ní nijak nepokračovala. Taky doháním četbu několika knižních klasik, které jsem nikdy nečetla a v neposlední řadě jsem začala koukat na různé webináře. Zatím jsem tedy stihla jen tři, ale byl to mnohem lépe využitý čas, než kriminálky v televizi. Jestli se vám za žádný nechce platit, projeďte stránky vaší školy nebo fakulty, jestli nenabízí nějaký i ona. 

foto: Dominika Fuchsová

Zachovejte klid a pozitivní mysl 

Last but not least. Být pozitivní sice dostalo trochu jiný rozměr během pandemie, zůstat optimistický je ale jedním z nejdůležitějších bodů. Když se jednou za čas všechno navalí, nehroťte se z nesplněného plánu. Dejte si pauzu a udělejte si vlastní “me time”.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit