Testosteron – mužský pohlavní hormon je přirozenou látkou hlavně mužského těla. Tvoří se ve varlatech a částečně v kůře nadledvin. Svou pozornost si určitě zaslouží, protože účinkem testosteronu, dochází k vytváření tělních bílkovin a k podpoře růstu svalové hmoty. Je to látka díky které se liší mužské a ženské pokolení ve své muskulatury. Mladí chlapci před pubertou mají problém s nabíráním svalové hmoty. (Podívejte se na porovnání tablet na zvýšení hladiny testosteronu.)

Situace se rychle mění během puberty, kdy hladina tohoto hormonu v jejich těle stoupá. To, že je testosteron rozhodující při růstu svalů a že je to mužský hormon, by si měli uvědomit i ženy, které se bojí posilovat. Nebojte se toho, že vám narostou svaly jako chlapům! Žena může trénovat stejně tvrdě jako muž, ale stejných svalových přírůstků nikdy nedosáhne, protože jí k tomu chybí právě potřebný testosteron. Je tu všas recept, jak ji zvýšit – nejlepší tablety.

Fakt, že pro posilovací (kulturistický trénink) má hladiny testosteronu význam, je znám už dlouho. Zjistilo se, že během posilovacího tréninku dochází k vyplavování testosteronu, což má příznivý vliv na růst svalové hmoty. Taková příznivá hladina je však jen při krátkém tréninku o délce asi 45 minut s vysokou intenzitou cvičení.

Při dlouhotrvajícím tréninku nižší intenzitou (zejména vytrvalostním) hladina prudce klesá. Pokud se takto stavěný trénink často opakuje, vlivem nízké hladiny testosteronu se zpomalí růst svalů, zvýší se čas potřebný na regeneraci a dochází k přetrénování. Tento fakt jako první uvedl do praxe Joe Weider, když na sobě odzkoušel trénink, který je dnes znám jako dvojitý, resp. trojitý rozštěpený systém. Na jeden den neměl naplánovanou jednu tréninkovou jednotku, ale dvě až tři kratší o vysoké intenzitě. Takový tréninkový princip umožnil, že hladina testosteronu zůstala na optimální úrovni dlouhodobě.

Na druhé straně je třeba říci, že je vědecky dokázáno, že plodnost je u těžce trénující sportovce nižší než u neaktivních mužů. Mezi další faktory nižší plodnosti u těžce trénující sportovce je stres a nižší podíl tuku před soutěžemi.

Testosteron má vliv i na charakter a podíl krevních tuků. Sportovci s vysokou hladinou testosteronu mají více “špatného” LDL cholesterolu a méně “dobrého” HDL cholesterolu. U sportovců vytrvalostního charakteru je to přesně naopak. Tento fakt znamená větší riziko srdečního infarktu a porážky a proto se doporučuje zařazovat do tréninku i vytrvalostní složku.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit