Druhý ročník soutěže v rapcitaci, recitování česko-slovenských rapových textů, zamířil po Plzni, Zlíně a Olomouci i do Prahy, kde si svoji korunu, nebo spíše “gold chain”, před zaplněnou Radlickou Kulturní Sportovnou vybojovala poprvé v historii dívčí soutěžící s přezdívkou Lady Česnek. O jejím vítězství v soutěži Red Bull Máchův Brooklyn mezi vyrovnanou konkurencí rozhodla porota, do které usedli Kato, James Cole a Nasty.

 

2. ročník Máchova Brooklynu přivedl do Radlické Kulturní Sportovny přibližně 1000 návštěvníků, což bylo oproti minulému už tak dost vydařenému roku skoro o půlku víc! Diváci celý večer vytvářeli skvělou atmosféru a všech 16 soutěžících si battlování bezpochyby užili. Jeden z organizátorů, Karel Hirsch, si průběh této akce nemohl vynachválit: “Jsme hrozně rádi, že dorazilo tolik lidí a že oni všichni můžou být u vzniku nového poetického žánru, u vzniku rapcitace, a my s nimi můžeme sdílet tu radost a energii.” Na otázku, zda si rapcitaci někdy sám zkoušel, odpověděl: “Rapcitaci jsme si zkoušeli, než začal celý projekt, proto, aby si to každý z organizátorů trochu zažil a zkusil, o čem to je. A je to fakt těžký.”

Samotná soutěž probíhala formou duelů mezi 16 soutěžícími, přičemž každý vítěz se v “pavouku” posunul do dalšího kola. Většina duelů byla dost vyrovnaná, někdo se soutředil hlavně na bezchybný přednes, jiní zas dbali zejména na svoji vizáž a herecké projevy. Někteří se snažili skloubit vše dohromady. Do poslední skupiny se dá řadit i vystupující s přezdívkou Comenius, který nám v pauze také řekl pár slov o jeho přístupu k soutěži a ambicím na vítězství: “Vůbec neřeším vítězství, ale snažím se vždy soustředit na jednotlivé kolo, krok po kroku. Já jinak rap vůbec neposlouchám, takže to, co dnes přednáším, jsou texty, který mě nějak zaujaly, ale vzhledem k tomu, že ještě všechny nezazněly, tak si chci nechat pod pokličkou, s čím přijdu,” svěřil se nám ještě před finále, do kterého se probojoval.
V něm už nestačil na již zmiňovanou Lady Česnek, která se po výhře nad Comeniusem mohla radovat z titulu a postupu do mezinárodního finále, které proběhne již příští středu, 2. prosince, v Bratislavě a kde se bude soutěžit o 2 letenky do newyorského Brooklynu.

V Red Bull friends zóně jsme měli možnost zeptat se na názor i jednoho z porotců, samotného Kata z Prago Union“Zatím dobrý, baví mě to. Je to Praha, takže je tu víc lidí, než bylo v jinejch městech, ale vystupující zatím nepředvedli nějakej nadstandard, to se říct nedá,” stěžoval si Kato“Přijde mi, že soutěžící se přihlásí jenom tak z hecu, přičemž na to nemaj žádnej názor. Nikdo nevyužije příležitosti vzít ten text a postavit ho do úplně jinýho světla. Ten vtip, o kterym to je, jen málokdo využívá.”
Jestli jde v této soutěži hlavně o skvělé výkony, ať každý posoudí sám. Já bych se spíše přiklonil k názoru, že hlavní je si tuto akci pořádně užít, nejlépe s kelímkem piva nebo Red Bullem s vodkou v ruce. A určitě se mnou budou souhlasit i organizátoři.

Kato.
Kato.

Máchův Brooklyn v Praze? Jednoznačně to byl nářez a jsme zvědaví, jak dopadne finále v Bratislavě!

foto: Honza Faltus

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit