Kdybyste letos chtěli navštívit všechny letní hudební festivaly v České republice, v podstatě od začátku června až do konce září byste se nezastavili a pravděpodobně ani nedoplatili. Jo a taky byste se na většinu letních víkendů museli zhruba rozčtvrtit. Jestli vás ale primárně zajímá elektronická muzika, navíc alternativnějšího ražení a nechcete na fesťák pro desítky tisíc lidí, výběr se vám podstatně zužuje. Znáte Rosničku, hudební festival současnosti? Tedy alespoň tak zní jejich motto. Podívali jsme se na to zblízka.

Od roku 2011 se ve Svitavách, tedy někde na půl cesty mezi Brnem a Prahou, každoročně koná hudební festival Rosnička. Rosnička se zaměřuje na alternativní elektronickou muziku a rok co rok se snaží svým návštěvníkům nabídnout to nejaktuálnější primárně z domácí hudební scény. Od pohledu odvážná dramaturgie točící se kolem undergroundové klubové muziky, která se zcela vymyká hlavnímu proudu a díky tomu i masovější návštěvnosti.

Rosnička si za dobu své existence vybudovala stovky věrných fanoušků, kteří se prostě smířili s faktem, že většina line-upu je pro ně osobně neznámá. A to až do chvíle, než se postaví před podium a první vlna subbasů jim pošimrá bránici.

foto: Jaroslav Krézek

Jubilejní 10. ročník Rosničky, který se bude konat 26. až 27. června, nabídne více než 40 hudebních projektů na 3 plnohodnotných scénách. Kapely, audiovizuální projekty, live-acty z modulárních syntetizátorů, zpěváci, MCs a v neposlední řadě DJs. Aktuálně zveřejněný line-up slibuje slušnou nálož rapu, techna, housu, popověji laděnějších projektů a další tak nějak těžko zařaditelné elektroniky.

Z těch nejznámějších a zatím oznámených vystupujících zmíníme Huga Toxxxe s novým albem 1000, rapové bandičky DVOJLITRBOYZZ a OPAK DISSU, stále populárnější ženský projekt Viah, Ventolina, kterému nedávno na Slovensku ukradli buben, kolektiv Whiskas v Praze pořádající tak trochu dekadentní taneční večírky, industriální šrumec Lightning Glove nebo dream-popové Bert & Friends. Pro techno fajnšmekry a obecně příznivce rovného beatu pak bude připravena plážová Ausfahrt.club stage. Tam se mimochodem představí i několik zahraničních projektů.

foto: pepiiso

Pokud vás to stejně jako nás táhne k okusení něčeho zatím nepoznaného a navíc s lupenem za pár stovek, letošní Rosnička se začíná profilovat jako jasná “must have” záležitost tohoto léta. Doporučujeme sledovat facebookovou událost, kde organizátoři občas až bizarním způsobem informují o všem podstatném. Mimochodem aktuálně dvoudenní vstupenka stojí 450 Kč, což je fakt sranda.

 

úvodní foto: pepiiso

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit