16. ročník putovního Sázavafestu se letos koná opět v zámeckém lesoparku Světlé nad Sázavou. Laťku drží organizátoři i tentokrát velmi vysoko. Můžete se těšit na zahraniční interprety, ale také to nejlepší z československé hudební scény. První den se opravdu vydařil.

Čtvrteční první den byl takovým rozjezdem, který ovšem nebyl vůbec špatný. Do areálu začínali proudit první návštěvníci již kolem poledne. Po celý den bylo krásně, “svítíčko slunilo” a kdo chtěl uniknout slunečním paprskům, mohl se schovat v příjemném stínu stromů tamního lesoparku.

Dalo by se říci, že první den se nesl ve znamení interpretů, kteří prošli některou z talentových soutěží. Od té doby už ovšem uplynulo několik let, a přesto stále patří mezi pravidelné hosty letních festivalů, kde také nacházejí nové posluchače. Mimo to během roku vystupují na vlastních koncertech. Proto je vidět, že slávu získanou díky těmto soutěžím využili naplno a v hudebních vodách se rozhodně neztratili.

Jedním z nich je Vlasta Horváth. Vítěz druhého ročníku soutěže Česko hledá Superstar, konaného v roce 2005, je stále aktivním zpěvákem. Jestli jste Superstar sledovali, jistě vám v paměti zůstala píseň Mandy, která Vlastu soutěží provázela. Ač o Vlastovi neslýcháme až tak často, od svého vítězství vydal již celkem tři alba. To poslední vyšlo v roce 2014 s názvem To máme znát. Svůj úspěch neslavil jen na poli hudebním, ale i v osobním životě. S manželkou Markétou mají dvě dcerky. Na Sázavafestu byl skvělým prolamovačem atmosféry a rozpumpoval publikum.

Dalším účastníkem pěvecké soutěže je košický rodák Miro Šmajda. V roce 2009 skončil v Československé Superstar na druhém místě. Na svém kontě má již tři alba. Poslední Terrapie vyšlo před rokem. Je frontman kapel Terrapie a MAXJMAI. Na svém kontě má i několik ocenění. V anketě Žebřík v roce 2011 zvítězil v kategoriích Objev roku, Skladba roku a Album roku (Čo sa týká lásky). V roce 2012 reprezentoval Slovensko v hudební soutěži Eurovision Song Contest v Baku s písní Don´t Close Your Eyes.

Na Sázavafestu se představil s kapelou. Svůj skvělý rockový hlas využil v autorských písních, místy s punkovým nádechem. Tyto melodie přilákaly do areálu více lidí a podle ohlasů se zdálo, že (staro)nový dívčí idol je na světě. Celý koncert zakončil svou oblíbenou písní od Led Zeppelin a pěveckým sólem s kytarou.

Jiří Schmitzer je mimo své herecké umění známý také jako písničkář (sám se brání označení zpěvák). Před publikum nastoupil se svou typickou čepicí a ledvinkou. Svůj hudební projev kombinoval s vyprávěním a historkami o původu jednotlivých textů. Svou skvělou komikou přítomné velmi pobavil a po celou dobu udržoval velmi úzký kontakt s publikem. Jeho “skákání do zpěvu” je zkrátka legendární. Uprostřed písně najednou přestane hrát a seznámí diváky s asociací či historkou, která se mu práce vybavila a poté opět naváže tam, kde přestal.

Skupinu Slza jsem měla možnost poprvé slyšet na letošním Majálesu. Tam mne kluci velmi překvapili a na Sázavafestu tomu nebylo jinak. Petr Lexa se před lety účastnil soutěže Hlas, poté však na svém youtube kanálu zveřejňoval covery zahraničních interpretů, a tehdy si ho všiml Lukáš Bundil, se kterým dnes tvoří dvojici Slza. Podle doslova natřískaného prostoru stage a jekotu náctiletých fanynek je vidět, že Slza se stala novodobými idoly.

Při koncertu panovala skvělá atmosféra a diváci si se skupinou nadšeně zazpívali i letní hit Léto lásky. Festival je rodinný a častými návštěvníky jsou rodiče s dětmi. Při koncertu se bohužel ztratil malý chlapec Lukášek, a poté ještě jedno dítě, ke kterým se značnou dobu nikdo nehlásil. Doufáme, že své rodiče našli.

Petr Bende je nečekaně dalším zpěvákem, který svou kariéru rozjel díky Superstar. Pěveckou a hudební kariéru měl ale našlápnutou již před soutěží. Superstar se zúčastnil společně s Vlastou Horváthem v roce 2005, kde skončil druhý. Poté si zahrál například Hamleta ve stejnojmenném muzikálu. Se svou jedenáctičlennou kapelou Grejcar, která letos slaví 13 let společného působení, zahrál nejen svoje autorské písně, ale i překomponované jihomoravské lidové jako například Za horama dědina, což doplňoval i tematicky zvolený kroj kapely. Doprovodné nevšední nástroje jako housle, saxofon, klarinet, basa či cimbál dodávaly zvuku správný říz. Vše završili peckou od legendárních Queenů Bohemian Rhapsody, kterou chvílemi zpívali 13ti hlasně, až z toho běhal mráz po zádech.

Kdo chtěl, mohl si poté ještě zavzpomínat s legendárními Blue Effect či zapařit na afterparty DJ Jarty, DJ Tomáše či DJ Leoše Mareše.

Těšte se na zítřejší článek. Dnešní program je opravdu pestrý. A jak jste si včerejší večer užili vy? Napište nám do komentářů. Ahoj zítra!

foto: Z.M.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit