Dvě hlavní stage, jedna akustická, doprovodný program, překrývačky a obíhačky… Takhle přesně vypadal poslední den Sázavafestu. Kdo chtěl stihnout našlapaný program posledního dne a slyšet i vidět všechny oblíbené interprety, musel by se minimálně rozdvojit. O tom, že poslední den měl tedy největší návštěvnost, nemůže být pochyb.

Areál po otevření rozproudili Jaksi Taksi, kteří i přes nižší návštěvnost roztancovali publikum a za svitu slunka přilákali pod podium i návštěvníky právě příchozí. Pavel Callta, rodák z České Lípy a další interpret, který původně soutěžil v show Československo má talent. Chlapec s kytarou se přesto neztratil a představil nejnovější album Momenty. Skupina Sto zvířat zažila na Sázavafestu velké překvapení. Když si v roce 1991 při zakládání kapely dali z legrace do požadavků, že chtějí do šatny připravit pivo a půlku hrušky, vždy na ně ale bohužel čekal pouze zlatavý český mok. Až nyní na Sázavafestu některý z šikovných organizátorů tuto informaci dohledal a do šatny kromě piva připravil opravdu i půlku hrušky. I když jejich hudbu znají především starší, my se přesvědčili o tom, že ani pro mladou generaci nejsou texty problémem a třeba takovou píseň jako Alice se dala na pití, zpívaly i děti.

Marek Ztracený vystoupil se svou kapelou na akustickém podiu ve stanu. Bylo doslova narváno a mnoho návštěvníků koncert muselo vyslechnout zpovzdálí mimo stan. Všichni přítomní se při vypůjčené písni Nafrněná mohli přesvědčit, že i akustická stage dokáže skákat.

Poslední den přinesl i kulturní zpestření v podobě autorského čtení. Ve stanu na akustické stagi se během dne vystřídal Lukáš Pavlásek, který  představil knihu Ajťáci vrací úder. Mezi další patřili Michal Viewegh či skupina Wohnout.

Kristina Peláková, další slovenský interpret, který neváhal a dorazil na Sázavafest z dalekých Košic. Mladá, talentovaná a dobře vypadající Slovenka svým šarmem a přirozeností srazila ego nejedné přítomné dámě. Kristina má za sebou také první herecké zkušenosti. Na Sázavafestu vytvořila skvělou atmosféru a hity Horehronie, Pri oltári, či V sieti ťa mám si s radostí zazpívalo i publikum.

Jelen, velká sedmičlenná banda, která na českých podiích není nováčkem. Na Sázavafest vyvezli i Kateřinu Marii Tichou, která s Jeleny zapěla songy Tančíme spolu a Co bylo dál. Akustická country folková kapela kolem sebe šířila nesmírně pozitivní energii. Samotní hudebníci vytváří na podiu neskutečnou show a své písně velmi silně prožívají (i pokud zrovna nemají svůj part) zpívají, tančí a velmi intenzivně spolu “komunikují”.

Ewa Farna letos slaví 10 let na scéně. Své vystoupení zahájila již zlidovělou písní Mám boky jako skříň, čímž si ihned podmanila festivalové publikum. Myslím, že článků i komentářů o Ewině oblečení i postavě bude v bulvárních plátcích ještě mnoho. Nám se ale Ewa líbila a v celobílém outfitu i mini šatech působila velmi žensky. Zazněla i novinka Na ostří nože, v jejímž klipu vystupuje mnoho zpěváků a herců v čele s hokejistou Jaromírem Jágrem.

Protože hned po No Name měli podle line-upu vystupovat Chinaski, došlo i na česko-slovenský duet Na na na. Velmi očekávanou kapelou večera byli Chinaski, které si přítomný dav doslova vytleskal. Nebylo člověka, který by v našlapaném areálu nahlas nezpíval alespoň jednu z jejich písní. A protože se toho Chinaski nebojí, stále má v jejich koncertním repertoáru místo jedna z prvotin Punčocháče. Stará dobrá ne zrovna lichotivá hitovka doslova vybízí k battlu mezi muži a ženami, a tak se na malý okamžik dav rozdělil na mužskou a ženskou část (samozřejmě jen pěvecky). Nepozapomněli ani na duet Slovenský klín, kvůli kterému zpěvačka speciálně na koncert přicestuje vlakem a po něm jede zase zpět. Pak to bylo trochu Iné Kafe a došlo i na pořádný opičí Monkey bussines s fosforeskujícími kostýmy, ze kterých nám šla hlava kolem. Ostatně, přesvědčit se můžete sami z fotek ve fotogalerii. Matěj Rupert, který má k Sázavě velmi kladný vztah a považuje ji za svou osudovou řeku, řádil jako zamlada, až nemohl popadnout dech. Sečteno podtrženo, bylo to zkrátka nezapomenutelné. A my už se těšíme na příští ročník.

Jaký byl první a druhý den festivalu? A jak jste si letošní Sázavafest užili vy?

foto: Z.M.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit