Běžci za oceán už doběhali a udělali pořádný kus práce. Projekt společností adidas a Parley nesoucí název Run For The Oceans skončil minulé úterý a výsledná čísla jsou více než uspokojující. Projekt spojil spoustu sportovních nadšenců, naběhala se spousta kilometrů a plastového odpadu se sebere nemalé množství.

Výzva Run For The Ocean trvala od 28. května do 8. června a zúčastnilo se celkem přes 5 milionů běžců, kteří běhali jak diví. Za pouhých 12 dní se nasčítalo neuvěřitelných 56 123 178 kilometrů. To je docela dost. To je, jako kdybyste jeli autem 134 265 krát z Rožmitálu pod Třemšínem do Rožnova pod Radhoštěm. Pro ještě lepší představu je to přibližně třetina vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.

Běhal celý svět, běhali i Češi

I když patříme mezi vnitrozemský stát, který nemá přístup k moři, tak to rozhodně neznamená, že se o něj nezajímáme. K výzvě společností adidas a Parley se přidalo přes 29 000 Čechů, kteří uběhli celkem 389 717 kilometrů. Nutno zmínit, že za každý kilometr zmiňované společnosti odstraní plastový odpad z pláží a oceánů v ekvivalentu deseti plastových lahví.

Plastový odpad netrápí pouze oceány, ale i naše malebné české řeky. V rámci této akce se objevila na pražské náplavce v Kayak Bach Baru i vlna z plastového odpadu, který byl sesbírán z povodí Berounky. Instalaci vytvořil kolektiv Psy.cho’s Nest za účelem upozornění a zvýšení povědomí o znečištění v českých tocích. Na tuto instalaci se podívaly i dvě naše redaktorky, Veronika Dlesková a Marie Leličová, které se zároveň během podílely na čištění oceánů. Záběr z jejich návštěvy naleznete na tomto odkaze.

Mezi zúčastněnými Čechy nebyly ale pouze naše redaktorky, ale i známé tváře české scény. Karel Kovář alias Kovy nebo kluci z Honest Guide (Janek Rubeš a Honza Mikulka) také nezaháleli a vyběhli za lepší budoucnost. Mezi další slavná jména patří Bára Votíková, Andrea Bezděková, Natálie Kotková, Jan Mejdr či Maxim Habanec.

foto: Marie Leličová

Iniciativa není jenom eko-pobřežní hlídka

V rámci celé iniciativy se také získalo dohromady 2,5 milionu dolarů, které půjdou na rozvoj iniciativ a vzdělávacích programu organizace Parley v boji proti znečištění oceánů plastovým odpadem. V roce 2019 se programů zúčastnilo téměř 100 škol, které nyní fungují právě jako vzdělávací centra a záchytná místa místních komunit pro sběr plastů.

Běh za oceány má svůj smysl. Nejen tím, že se plastový odpad doopravdy odstraní z pláží a pobřežních oblastí, ale zároveň se zvýší povědomí o jeho nebezpečnosti pro ekosystémy. Ale jak bylo zmíněno, plast najdete i u nás, a kdo ví, třeba jednoho dne vznikne iniciativa Run For The Bílina nebo Run For The Rožnovská Bečva.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit