Těsně před koncertem The Cure jsme se sešli s jakousi midi verzí kapely Midi Lidi. S Petrem Markem a Prokopem Holoubkem jsme si povídali nejen o nové desce, ale také o rohlících či jejich vztahu ke “kjůristům”.

rozhovor midi lidi

Když jsme se teď sešli před koncertem the Cure a vy jste jim jednu píseň věnovali a jinou zase napsali o jejich fanoušcích. Jsou to vaše největší hudební vzory?

PM: My máme strašně moc oblíbené hudby v různých hudebních žánrech a Cure jsou zrovna jedním z našich pubertálních základů životní kultury. Ale takových se dá najít hrozně moc, ani nevím, jestli je mám vůbec vyjmenovávat.

PH: Já bych to nevyjmenovával, to bysme tady byli hrozně dlouho. Jsou jich stovky.

PM: Máme rádi populární hudbu v období 50 let s různým žánrovým rozpětím.

PH: I hodně různých guilty pleasure.

A vidíte na sobě přímo vlivy Cure?

PM: Jasně. Třeba například v písni Pokoj, kterou jsme kdysi složili. To je omylem složená píseň Forrest od Cure, a tím pádem je teď hrajeme obě dohromady na svých koncertech. Často nechtěně tam bezděčná inspirace je. Třeba skladba na poslední desce, která je téměř kopií jiné písně od Cure. Tak jsme to záměrně ještě přisolili, aby z toho vznikl ještě kjůrovštější trapas

PH: Žižla.

Co vlastně slovo Žižla znamená? Je to nějaký váš výmysl?

PM: Já přemýšlím, jestli to nechat tajemstvím.

PH: Ano, nechme to tajemstvím.

Žižla se nachází na vaší nejnovější desce, která se vyznačuje mnohem složitějšími, mnohovrstevnatějšími texty. Jak byste vy sami desku charakterizovali?

PM: No, je tam víc slov. Je těžké ji obecně popsat, je na ní mnoho různých věcí. Je to kombinace toho, co máme rádi s námi samotnými. Jako heslo…osvobození.

PH: Ty jo.

PM: To jsem nikdy neřekl. Je to o klidu a životním osvobození trochu.

Vaše poslední deska se jmenuje Give Masterpiece a Chance, a dokonce se na ní nachází skladba Masterpiece. Považujete ji za svůj masterpiece nebo máte něco úplně jiného?

PM:Ta písnička se jmenuje Masterpiece ze srandy a pojmenování dostala náhodně až úplně nakonec. Je hudebně nejironičtější a dělá si legraci z anglicky zpívajících českých kapel a zároveň taky trochu z autorské výpovědi. Navíc je strašně dlouhá, je to takový “opus”. Dát tomu ironický název Masterpiece nám pak přišlo na místě.

PH: Mně se líbí, že se nachází až jako bonusová skladba jen na vinylu, a když ho člověk nemá, tak si vlastně ani nemůže poslechnout. Takový skrytý masterpiece.

PM: Masterpiece nedostal šanci.

Natočili jste klipovou rohlíkovou trilogii. Proč zrovna rohlíky? Je to pro vás nějaký symbol?

PH: Pro mě je rohlík symbolem…

PM: Konzumní společnosti…žížaly.

PH: Ne, symbol přerodu syrového těsta na upečený hotový tvar.

PM: Takže dospívání.

PH: Dospělost, ano. Rohlík je už dospělý tvar.

PM: Snězení rohlíku je smrt… Ne, reinkarnace. A pak v těch klipech letí k moři, takže taková ezoterická trilogie. V tom novém životě pak stojí jako ten menhir.

PH: Ten rohlíkový menhir je symbolem neustále umírání a plození.

PM: Ten menhir je pak ale už celozrnný, do té doby byl bílé pečivo. Takže teď už je ta vyšší sféra. Ten masterpiece.

PH: Ano, rohlík je náš masterpiece.

Ohledně klipu Lux, jak jste se rozhodl ke spolupráci s Marek Vašutem? Dával jste mu nějaké lekce tance?

PM: Markovi Vašutovi jsem dal osobní tři minuty tance, kdy jsem mu ukázal, jak bych to udělal já. Pak už pracoval sám.

PH: S Markem to bylo vymyšlený už dávno.

PM: Kdysi dávno jsme vymysleli, že bychom chtěli dvojnický klip. Vzniklo to tak, že jsme se na koncertech potkávali s kapelou Monkey Bussiness a vypadalo to, jako kdyby na pódiu jen Prokop Holoubek zestárl nebo Roman Holý omládl. To byl první moment. Potom také moje první láska, platonická, mi řekla, že se jí líbím já a Marek Vašut. Tom Kelar je navíc velký bubenický vzor Pavla Fajta.

Chystáte se natáčet klip k písni Sraz kjůristů. Můžete o něm prozradit něco víc?

PM: Bude ho točit Petr Šprincl skvělý režisér a člen kapely PZH (Píča z hoven), výtvarník, videoartista a skvělý chlapík s výborným černým humorem, který točil skvělé klipy například skupině I Love 69 Popgejů. Já jsem jeho kapele jednou natočil klip do dokumentárního filmu, z čehož pak na Slovensku měli škandál za hanobení státní hymny. Teď nám to slováci vrací. Víme zatím opravdu málo, ale chceme, aby byl klip strašlivě doslovný a popisný a přesně popisoval, co se děje v textu, poněvadž ten je velmi výpravný. Natáčení začíná dneska před O2 arénou na srazu kjůristů.

Dělali jste hudbu na Streamu k pořadu Žrouti, na který se dívá jiná skupina než ta, která poslouchá vaši tvorbu. Zaznamenali jste nějakou změnu v posluchačstvu?

PM: Zatím ne, ale my máme takové prokletí písničkou Rád Vařím, které jsme tím asi připepřili. Tou písničkou jsme si navařili, že ji po nás každý chce hrát a nám už se to trošku zajídá. Proto ji nechceme hrát na koncertech, což ale může zase odradit nové lidi, kteří přišli kvůli ní. Ti by se pak vrátili zpátky ke Streamu a zapomněli na nás.

PH: Koloběh fanoušků stále není uzavřen.

Vaříte rád?

PM: To, co vařím rád, umím. Jsem v tomhle ale docela konzervativní. Objevím si jeden recept, který pak jedu klidně dva roky v kuse. A mám ho pak v puse.

rozhovor midi lidi

Chystáte se někdy vydat píseň Půjdem spolu dál z divadelního představení PROTON!?

PM: Původně to měla být písnička do televizní reklamy, pak mě chvíli kluci přemlouvali, aby to byla skladba Midi Lidí. Pak jsem já chtěl, abychom to hráli se skupinou Monikino Kino, ale Monika nechtěla, i když jsme ji nazpívali. Teď se konečně uplatnila na správném místě, protože představení se odehrává v roce 1964, takže je to adekvátní a zpívá tam Marie Rottrová.

Chystáte se dál spolupracovat s divadlem VOSTO5?

PM: Chystám se od nich půjčit nazi uniformu na natáčení klipu. V průběu posledních deseti let s nima spolupracuji, hrál jsem jedno představení s Jirkou Havelkou v Ypsilonce a jedno představení s celou Vostopětkou, jmenovalo se to Zahrádkáři. Není vyloučená další spolupráce, protože se máme rádi.

Vy jste také filmový režisér, chystáte nějaký nový film?

PM: Po delší době chystám. Bude se to jmenovat Občanské fórum a bude to o zakládání buňky občanského fóra na jednom malém českém městě.

Plánujete k tomu rovnou skládat hudbu?

PM: Ne. Chci, aby ji skládal Márius Konvoj ze skupiny I Love 69 Popgejů.

A chystáte něco nového s projektem Tomino a Myslivec?

PH: To je jen djská dvojice, občas někde hrajeme. Chystáme se hrát.

Příští týden se bude v Praze konat křest vaší desky. Co chystáte speciálního?

PH: Přijde spousta hostů.

Křest desky se bude konat 7. listopadu v pražské Meetfactory. Mezi gratulanty budou například Ventolin či Mayen.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit