Přibližně 12 let zpátky nebyly ve sneaker světě nejoblíbenější Yeezy, Jordany či Ultraboosty. Byl to dnes již legendární model Nike SB Dunk, především jeho low verze. Původně basketbalová bota byla v roce 2002 přetvořena na skateboardovou díky popularitě u jezdců a ihned se stala trhákem.
Během nultého desetiletí 21. století si okolo sebe vytvořila takový hype, že nejvíce oddaní fanoušci měli sbírky plné Dunků v hodnotách přesahujících stovky tisíc korun a stály se dlouhé fronty na ty nejexkluzivnější releasy. Model Dunk byl v té době opravdu to nejžhavější, co jste mohli sehnat.
Letos je tomu od prvního vydání přesně 15 let, a tak se toto výročí rozhodli v Nike oslavit ve velkém stylu. Rozhodli se vrátit zpátky model, který svého času rozpoutal obrovské šílenství. Je to model Nike SB Dunk Low „Pigeon“, výtvor designéra jménem Jeff Staple. Ten založil svou vlastní společnost Staple Design, která se orientovala na více odvětví, z nichž jedno je samozřejmě oblečení a značka Staple.
V roce 2005 byl požádán o to, aby navrhnul colorway modelu Dunk SB pro newyorskou zastávku klání White Dunk Show. Jeff se zamyslel, co je pro New York nejtypičtější, a na patu tenisky byl přidán holub, od kterého pochází i samotný název tohoto barevného provedení. White Dunk Show se nakonec nekonala, bota byla ale přeci jen vydána v obchodě Reed Space a den jejího releasu se vepsal do historie tak výrazně, že se na něj doteď nezapomnělo a ovlivnil v podstatě celou kulturu.
Opravdu to neberme na lehkou váhu. Po oznámení data vydání těchto tenisek byli tací, kteří před obchodem Reed Space (kde měla bota release) začali kempovat už 3 až 4 dny dopředu, aniž by vůbec věděli, jak bota vypadá. Stalo se tak vůbec poprvé v historii. Několik hodin před otevřením dveří sem začali dokonce chodit lidé, kteří věděli, že čekající ve frontě u sebe mají nemalý peněžní obnos a snažili se je okrást. To však nebyl ani zdaleka konec problémů.
Když Jeff Staple přišel k obchodu, viděl zde stovky lidí ve frontě, několik policejních aut (která uzavřela ulici) a dokonce dodávku SWAT. Strážníci na něj urgovali, ať situaci zklidní a o to se také pokusil. Domníval se, že všechno vyřeší kartičky s čísly – pořadím, v jakém zákazníci přišli. Ihned, jak vyšel zaměstnanec security ven a zvedl kartičky nad hlavu, však povstal chaos. Lidé na něj naběhli ve velkém a strhla se pouliční bouře.
Situace se vyhrotila do takové úrovně, že policisté je museli začít rozhánět a dokonce zatýkat. Po alespoň částečném uklidnění nepokojů se po zemi váleli baseballové pálky, nože a údajně prý i jedna mačeta. Lidé, kteří byli nakonec schopni botu zakoupit, byli vyvedení zadními dveřmi, kde na ně čekal taxík, který je odvezl do bezpečné vzdálenosti. Ano, až do takových extrémů může vydání jedné boty dojít.
My, co jsme se v té době ještě o tenisky nezajímali či nebyli v New Yorku, můžeme slavit. Model se vrací, a to ve velkém stylu. Colorway sice není stejná, letos je tato verze celočerná s červenou podrážkou a brandingem na patě a jazyku ve stejné barvě. Bude nejspíše nesmírně limitována a všemi chtěna, vzhledem k její historii a příběhu.
My si zoufat nemusíme, protože i u nás bude šance svůj pár zakoupit. Stane se tak již tuto sobotu 11. listopadu v pražském obchodě Sneakerbarber, kde bude od 9:00 probíhat registrace a od 10:00 raffle. Online pak budou vypuštěny v náhodný čas téhož dne. Zkusíte štěstí?