Zkuste se chvilku pozastavit nad tím, kde právě stojíte, co děláte, jak vnímáte sami sebe, svoje tělo. Pravděpodobně přijdete na to, že prostě jste. Jste schopni rozpoznávat vše okolo. Jste schopni komunikace a vzájemné interakce. Jste schopni rozhodovat o věcech kolem. A pak si přečtěte A proto skáču od japonského spisovatele Naoki Higašida a věřte mi, že až příště budete vnímat to všechno, nebude nic jako předtím.
Naoki se narodil do světa autistů. Díky trpělivosti okolí a síle vlastního přesvědčení se naučil zprostředkovávat svoje city, pocity a emoce prostřednictvím písmenkové tabulky nám všem, kteří žijeme tak trochu v jiné sféře. V knize A proto skáču odpovídá na otázky, které do této doby byly pro nás nepředstavitelné a nepochopitelné. Dovolí nám nahlédnout do života člověka, který je bohatší než my všichni. Každou stránkou přicházíme na to, jak moc jsme svázáni předsudky a jak moc jsme se mýlili. Člověk s autismem dokáže být stejně smutný a stejně veselý jako my, akorát s tím rozdílem, že si svět postavil kousíček po kousíčku, zatímco my někdy nedokážeme oddělit to podstatné od přebytečného.
„Představte si, že se nacházíte v místnosti s dvaceti radiopřijímači. Všechny jsou spuštěny a naplno se z nich linou hlasy a hudba. Nejde je vypnout ani ztlumit a místnost nemá okna ani dveře, takže jedinou úlevu vám přinese až naprosté vyčerpání.“
Kniha, rozdělena do 5 kapitol, obsahuje i předmluvy britského spisovatele Davida Mitchella, který knihu v Japonsku objevil, a Josefa Schovance. Objevují se zde i povídky Naokiho, které nejsou jen povrchními pohádkami, ale nesou v sobě něco tak těžkého a zároveň něco tak lehkého. Kniha A proto skáču rozhodně není určena jen pro rodiče autistů. Naopak. Tato kniha je pro všechny. Alespoň teda pro ty, kteří se nechtějí spokojit jen s naším světem.