Po krátké odmlce se vrací zpět tradiční měsíční souhrn, kterému neunikne žádný důležitý rapový release uplynulého měsíce. Říjen byl nesmírně bohatý a nabídl skutečně ohromnou porci nových desek, pojďme si proto připomenout, jak nejzásadnější díla tohoto měsíce dopadla.

Na závěr úvodu jen dodám jednu zásadní novinku, a tou je Spotify Playlist ~ TOP 30 skladeb uplynulého měsíce. Pokud vás tedy nebaví donekonečna poslouchat ohrané skladby, nejste v obraze nebo nemáte čas, máme pro vás ideální řešení. Na moji striktně nekompromisní selekci těch nejlepších tracků se vždy můžete těšit začátkem každého nového měsíce a najdete ji na konci tohoto článku, na Spotify nebo vždy na našem Instagramu.


Sheck Wes – MUDBOY

MUDBOY na první pohled připomíná rutinní záležitost, která čerpá z overhypu kolem prvního vydaného tracku “Mo BAMBA”. Nicméně opak je pravdou, za tímhle debutem se skrývá daleko větší příběh.

Další jméno z kolonky “raketových nástupů”, tak by se dal označit Sheck Wes, objev z loňského roku. Zmíněné rychlo zrození způsobil banger “Mo Bamba”, kterým v létě 2017 Sheck trošku pobláznil klubové sety po celém světě. Track pojmenovaný po Mohamedu Bambovi, letošní šestce NBA draftu, kterého si do svých řad vybralo Orlando Magic. Na podobné vlně se nese i sám autor, který pojmenoval svojí debutovou desku “MUDBOY”, aby reprezentoval svůj vlastní příběh vzestupu z bláta a špíny, aby se stal jedním z nejžhavějších rapových rookies uplynulých měsíců.

Debutovka MUDBOY stojí na pevných trapových základech, na kterých se ovšem autorovi povedlo vytvořit bláznivou horskou dráhu, plnou hrubých obrysů, emocí, divokosti a podivností. Vzniklo tak poměrně věrné zachycení hlavní myšlenky celého alba a poskytnout tak obraz autorova zrození z prostého senegalského hocha až do rapera, který se dostal do společnosti kolem Travise Scotta či Kanyeho Westa. O osobním pojetí desky svědčí i absence jakéhokoliv featuringu. Mudboy se tak až možná překvapivě vymyká všem zaběhlým schématům nově zrozených rap stars a přináší mnoho osobitosti. Skladby jsou upřímné, plné zvratů, dropů, energie, agrese a dalších emočně rozmanitých nálad. Vše se odehrává na kvalitním a moderním tvrdém rapovém plátně, které je místy ozvláštněno neobvyklými zvukovými prvky. I když sem tam autor společně s beaty poleví a energie desky poklesne, jedná se o debut, který by si každý rapový fanoušek neměl nechat ujít.


Quavo – QUAVO HUNCHO

Quavo huncho je jako nový burger z Mcdonald´s. zalíbí se vám jejich čerstvá novinka, koupíte si ji, ochutnáte a zjistíte, že i přes pár novinek jíte ve výsledku pořád to samé, jen se to jinak jmenuje a vypadá…

Aktivita členů Migos je opravdu obdivuhodná. Offset zásobuje game svými kvalitními featuringy a údajně má v plánu do konce roku vypustit sólovku. Mezitím se v pozadí schyluje k debutu Takeoffa, který 2.11. vypouští album The Last Rocket. No a Quavo ? Ten už nějakou dobu sbírá ohlasy z jeho říjnové sólovky Quavo Huncho. Přitom je to pouhých 10 měsíců od spolupráce s Travisem, na jejich společném albu Huncho Jack, Jack Huncho.

Na novince Quavo Huncho najdeme pár příjemných překvapení, v podobě přítomnosti hostů jako jsou například Madonna nebo Kid Cudi. No a to by bylo k novinkám asi vše. Zbytek už zapadá do lehce nadprůměrného stereotypu, který nedokáže přibarvit ani několik hudebně rozmanitých beatů nebo přítomnost rapových es jako jsou Drake, La Flame, 21 Savage, Cardi B, zbylí členové Migos nebo čerstvý Lil Baby. Pokud se Vám chce prokousávat dlouhým tracklistem 19 skladeb, do toho. Na albu sem tam najdete nějakou zábavnou  / originální záležitost. Pokud však nemáte čas, nervy nebo nevěříte, že Vás Quavo sám o sobě zabaví, počkejte si radši na Culture III. Na Quavo Huncho se totiž nějaké velké překvapení nekoná a spíše se dostaví otázka, kdy přestane tenhle monotónní koncept publikum bavit?


Lil Yachty – Nuthin´2 Prove

této desce by spíše seděla nálepka “mixtape”, jelikož vznikla v relativně krátkém čase a obsahuje spoustu rozmanitých tracků. Ty se bohužel se zalíbením střetávají málo kdy a tak nezbývá dodat, že autor na této desce skutečně nemá “co” dokazovat.

Nečekané album od atlantského interpreta, který si už v tomto roce jednu studiovou novinku připsal. Konkrétně se jednalo o Lil Boat 2 z června. O to překvapivější je pak release alba Nuthin´2 Prove, které se tak stává již třetí studiovou deskou tohoto mumble rappera. Yachty se nikterak nesnažil desku promovat, zkrátka jí na instagramu oznámil a za pár dní byla venku společně s tracklistem a hosty.

Tracklist o 15 skladbách s celkovou 47 minutovou délkou (jak je zvykem) značně obohacují přítomní hosté. Patří mezi ně například Offset, Gunna, Carti, Cardi B nebo Juice WRLD. První polovina alba je konceptuálně rapovější než ta druhá, která přehází do melodičtějších poloh plných autotunových vokálů. V některých momentech jde z Yachtyho cítit určitý progres, kvalitnější forma skladeb, jenže jako snad v každém případě, zbytek upadá do relativně úmorné nudy. Týká se to především té ne-rapové stránky, která krom povedených skladeb “Fallin´In Luv” a “Nolia” nabízí velkou rozmanitost a s ní spojenou rozpačitost. Z alba jde tak nějak cítit, že se autor snaží z osvědčeného rapového schématu utéci do druhé poloviny a zkoušet nové formy skladeb, bohužel jejich zpracování příliš zábavy a kvality nenabízí. Připravte se tak na to, že tlačítko pro přetáčení či přeskočení skladby neminete.


Future & Juice WRLD – WRLD ON DRUGS

deska plná rozmanitosti a melodičnosti, která boduje v místech, kde je tahounem mladík z chicaga. pokud je tomu naopak a tempo určuje trapovější future, juice se mnohdy (i doslova) vytrácí a deska ztrácí na kouzlu.

Hodně netradiční spojení dvou generačně vzdálených raperů přináší album WRLD ON DRUGS. Každopádně se jedná o velice vítané spojení. Future, jakožto trapová legenda se snaží hledat ozvláštnění jeho bohaté kariéry a nachází ho ve spojení s letošní 19 letou největší pěvecko-rapovou senzací, která si říká Juice WRLD. Kariéra druhého zmíněného přinesla v tomto roce debutové album “Goodbye & Good Riddance” a krom velké porce nepříliš zajímavého emo-rapu přineslo i pár originálně zpracovaných skladeb. Právě díky těmto povedeným skladbám autorova popularita astronomicky vzrostla, což se projevilo především na spotify, kde se Juice může pyšnit půl miliardovou skladbou “Lucid Dreams” a dvěma dalším skladbami, které přesahují hranici 100 milionů poslechů.

WRLD ON DRUGS přináší velkou rozmanitost na celkovém počtu 16 skladeb, doplněných o šestici hostů. Těmi jsou Young Scooter, Gunna, Thugger, Lil Wayne, Yung Bans a Nicki Minaj. Asi už nemá cenu v průběhu psát trend roku 2018, že je skladeb příliš moc a mnoho z nich pro svojí nezáživnost překáží. Je to skutečně škoda, protože deska jinak působí velmi rozmanitě a příjemně melodicky. Co budilo obavy nejvíce, byla chemie autorů. Zde deska mnohdy naráží na žánrovou rozdílnost a chemie autorů se vytrácí a nefunguje. Paradoxně se tak stává, když se do popředí dostává Future. To vytváří z Juice pomyslného tahouna celého alba, jelikož v jeho režii se dokáže Future daleko lépe adaptovat, než je tomu v případě opačném a díky tomu vznikají zábavnější skladby. Dokonce někdy sám Juice WRLD připomíná svojí flow a zpěvem mistra v oboru Post Maloneho. Albu by také prospělo daleko větší zaměření na vzájemnou spolupráci. Juice se totiž v mnoha případech nedokáže úspěšně přizpůsobit Hendrixovým trapovým polohám skladeb a málo kdy na nich vyniká, často dokonce doslova zaniká. Nicméně si zde své oblíbené kousky najde kdokoliv, kdo je jen zdánlivě příznivcem jednoho či druhého autora. Tohle netradiční spojení totiž vytvořilo ucházející porci muziky.


Lil Baby & Gunna – Drip Harder

Tohle duo na drip harder funguje více než obstojně a skvěle se doplňuje. je proto škoda, že se autoři nepokusili s tracklistem více experimentovat. i tak je ovšem výsledek podařený a rozhodně stojí za poslech.

Lil Baby musí překypovat spokojeností, jelikož pravděpodobně zažívá nejúspěšnější kariérní období. To nabralo na obrátkách v roce 2017, kdy jsme jej mohli zastihnout na několika mixtapech a především studiové debutovce “Harder Then Ever”, která mu vynesla uznání a body do jeho street kreditu. Gunnova tvůrčí aktivita by se dala datovat do dřívějších let, kdy zásoboval scénu svými Drip Season mixtapy. Nicméně podobně jako u Lil Babyho i u tohoto autora by se dal kariérní boom datovat do roku 2017. Ten se stal do určité míry pro oba autory klíčový, následovalo tak letošní vyvrcholení ve formě alba Drip Harder.

Mnoho předchozích kolaborací těchto autorů přineslo už spoustu úspěšných skladeb, tudíž tohle album už od začátku slibovalo kvalitní spolupráci. Ta se dostavila na ideálním počtu 13 skladeb, které rozšiřují pouhé 4 featuringy (Lil Durk, NAV, Young Thug Drake). Album nabízí svěží porci moderního rapu v trendovém melodickém provedení. Oba autoři se skvěle doplňují co se flow i textů týče a v komplexním měřítku fungují na výbornou. Zamrzí kolísavost tracklistu, kdy sem tam tempo opadne a to zásluhou vesměs standardní hudební složky, která někdy pokulhává. Stejně tak by albu prospěla četnější účast hostů, jelikož oba autoři téměř celý poslech svým příspěvkem neutáhnou. Jako celek je však deska více než obstojná a nabízí velmi povedenou spolupráci. Potkávají se na ní totiž dva “typologicky” i lifestylově spříznění autoři, z jejichž spolupráce jde cítit určitá příběhová provázanost, která je dostala až sem.


OSTATNÍ

Hlavní pětku nejlepších alb měsíce října doplňují následující desky.

Sincerely, Tokyo je album loňského XXL Freshmana, jehož jméno zní MadeinTYO. Ti všímavější už ví, že tenhle trendový interpret má za sebou poměrně slušnou porci zajímavých kolaborací, mezi něž patří např. účast na Labelovém tejpu A$AP MOBU. Dále je nutné zmínit kolaboraci s autory jako jsou Big Sean, 2 Chainz nebo Ski Mask. S přihlédnutím oka, pod moderními trendovými brýlemi dnešní doby se dá album považovat za relativně podařené. Obsahuje totiž očekávanou porci moderního výbušného zvuku, chytlavou a jednoduchou flow v doprovodu adlibs a hooks. Fanoušci moderních trapových počinů si přijdou na své.

Jméno Lil Reese Vám dost možná nic neříká. Tenhle teprve 23 letý rodák z Chicaga má však za sebou už 3 desky. Za zmíňku rozhodně stojí spolupráce se jmény jako je Chief Keef, Rick Ross nebo Tee Grizzley, který se objevil na jeho poslední sólovce z května. Šesti skladbové EP Normal Backwrds neurazí, pokud jste ryzím fanouškem tradičního street trapu a undergroundových artists.

Lil Xan a jeho po-rozchodová nekonečná sága lítosti přináší emocemi překypující EP Heartbreak Soldiers. To nenabízí nic nového, na co by fanoušek tohoto kontroverzního interpreta nebyl zvyklý, nyní však v ještě nudnější a méně kvalitní formě. Pokud poslech vynecháte, o nic nepřijdete.

Překvapivé album “A” v podání ještě překvapivější kolaborace pop star dřívějších let –  Ushera a pianového trapového virtuóza Zaytovena přináší 8 skladeb a 2 featuringy. Hodně netradiční spojení funguje tak z poloviny všech skladeb. Pokud jste tedy tohle album minuli, o nic jste nepřišli, ale jeho poslechem také nic nezkazíte.

Člen A$AP MOB – A$AP ANT v tomto roce vydává již 3. projekt, tentokrát rozsáhlý mixtape The interlude. Ten je plný mnoha neznámých hostů a ještě více krátkých skladeb. Zároveň je tenhle mixtape důkazem, proč je Ant v nejslavnějším labelu světa pouhým střídajícím hráčem, jelikož sám o sobě nedokáže publikum příliš zabavit a The interlude je tak ve výsledku průměrnou monotónní záležitostí.

Už jen jmenovitě bych zmínil autory, kteří se svými releasy také podíleli na obrovském množství novinek pro tento měsíc a jejichž poslechy můžete dohnat: Tracy T – Shit Done ChangedShy Glizzy – Fully Loaded, Asian Doll – So Icy Princess.

Tohle bylo pro extrémně nabitý měsíc říjen vše! Listopad už teď slibuje lavinu nové muziky, protože například už 2. listopadu vyšla hned čtveřice zajímavých projektů a další budou bezpochyby přibývat. See ya!


SPOTIFY PLAYLIST ~ TOP 30 měsíce říjen

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit