Vítejte u prvního souhrnu rapových releasů tohoto roku! Lednový rozjezd za sebou nechal několik zajímavých projektů, které by si neměl nechat ujít žádný fanoušek rapu. K tomu všemu přikládám můj pečlivě sestavený playlist, který obsahuje selekci TOP 30 skladeb tohoto měsíce.
SPOTIFY PLAYLIST ~ TOP 30 MĚSÍCE LEDEN
Future – The WIZRD
i přes svojí délku je album velmi kvalitním počinem, jelikož future do své dosavadní formule přidává několik znatelných progresivních prvků. The Wizrd tak jasně dokazuje hendrixovu nedostižnost a jen upevňuje jeho leading spot na americké trapové scéně.
Největší pozornost na sebe strhl jednoznačně Future, se svojí sólovkou The WIZRD. Ta si v prvním týdnu odnesla poměrně slušné prodeje, které více jak dvojnásobně přesáhly hodnoty loňského menšího projektu BEASTMODE 2. Hendrixe značně nakopla i společná deska s Juice WRLDem, která nedopadla vůbec špatně a dokázala, že Future nehodlá ve svém zběsilém tempu trap game polevovat a stále má co nabídnout.
Obavy vzbuzujících 20 skladeb na desce nabízí jen pár skromných featuringů, o které se postarali Thugger, Gunna a Travis Scott. Stereotypního strašáka, který se skrývá v rozsáhlém tracklistu, však Future zakopává hluboko do země. Možná až překvapivě totiž zní Future na své sedmé, více jak hodinové, sólovce fresh a zábavně. Hendrix totiž na The WIZRD přidává daleko více dynamiky, osobních příspěvků a tím vytváří komplexní zážitek, ve kterém málo který track přesahuje jiný. A právě asi v tom tkví hlavní bod úspěchu, album nenabízí žádný leading track nebo mainstream banger a o to je jeho koncept pevnější a poslouchatelnější. Dočkáte se tak skvělé melancholické trippy atmosféry, plné melodických a hutných beats, ve kterých Future po celou dobu kariéry, až sem čaruje. Pro všechny posluchače moderního rapu NUTNOST.
Boogie – Everything’s For Sale
boogie se skrze svojí debutovku snaží sympaticky prodat svůj osobní real street storytelling. K tomu přispívá chytlavý melodický kompromis oldschoolu a moderního soundu, ve spojení s podařenými featuringy. eminem prokázal skvělý čich, jelikož pod svůj label podepsal opravdu hodně perspektivního interpreta.
Trochu v ústraní vychází debutová deska kalifornského rappera Boogieho z Comptonu, nejnovějšího člena labelu Shady Records. Že se bude jednat o horkou akvizici bylo jasné, když si jej pod svá křídla vybral sám rap god. Boogie si dal na své desce dost záležet a přidal k ní také krátký, 20 minutový film. O tom, že se bude jednat o ryzí osobní záležitost, pojednává i autorův komentář k desce:
„Y’all know how many nights i cried over this? To many man all them nights in the studio where it felt like I was getting nowhere“
Ale přeci jen to někam vedlo. Výsledek přináší 13 skladeb, na kterých najdeme velice zajímavé uskupení hostů. Patří mezi ně žhavé zboží J.I.D, loňská senzace 6LACK nebo zpěvačka Snoh Aalegra. Nutný dohled nad debutovým projektem svého svěřence si vzal samozřejmě sám Eminem, který přispěl svojí ostrou slokou na jedné z nejlepších skladeb desky – Rainy Days. Nechci dělat závěry v prvním měsíci nového roku, nicméně podle mě se bude jednat o jednoho z nejvíce hot kandidátu na debut roku. Boogie totiž přináší desku, plnou emocí, hodnotných bars a storytellings, které reprezentují jeho životní příběh. Vše v té nejsurovější podobě, která vyniká na pestré hudební paletě, která kombinuje oldschoolový a moderní sound. Autor na desce působí jako zkušený artist a nechává označení nováček daleko za sebou. K tomu přidejte povedené featuringy a máte desku, která od momentu vydání sbírá od fanoušků skvělé ohlasy. Autorovi se prozatím nedostávalo dost pozornosti, ale to se teď doufám změní, protože tenhle debut je více než nadějným rozjezdem kariéry, donť sleep on Boogie…
Comethazine – Bawskee 2
trendová záležitost Bawskee 2 ucho moderního posluchače nejspíš neurazí. sází totiž na jednoduchou formu několika málo krátkých skladeb, jejichž zvukový formát směřuje hlavně do klubů.
Jeden z mnoha trapových rookies poslední doby si pro začátek roku připravil druhé pokračování svého alba Bawskee, kterým debutoval loni v srpnu. Autor, který je typickým ztělesněním trendového mc se prezentuje bláznivou osobností a podobně laděnými klipy, které zaujmou především mladší generaci posluchačů. Prvotina Bawskee nenabídla příliš oslnivý materiál, ve kterém vynikalo spíše jen pár tracků, které se také dočkaly klipu. Druhé vydání této ságy přichází ani ne po půl roce a podle autorových slov je ustalovacím prostředkem jeho momentálního tempa, ve kterém chce vydávat.
Oproti prvnímu počinu je dvojka téměř dvojnásobně kratší, nabízí celkem 10 skladeb bez jediného featuringu. Stejně jako předchozí počin i zde doprovází desku vesmírný cover a nutno poznamenat, že druhý pokus se k této tématice daleko více přibližuje. Album obsahuje mnoho energických skladeb, plných tvrdých bas a hajtek. Vše v kombinaci s originálním vesmírným soundem, který převyšuje jednoduchou formu textů. Znatelně účelné zkrácení desky přináší větší úspěch než v případě prvního projektu, jelikož všech 10 skladeb, krom jedné výjimky, nepřesáhne dvě minuty a proto skladby v ideálním tempu odsýpají. Ve výsledku se tak posluchači dostaví relativně zajímavý, 17 minutový zážitek, jehož hodnota značně vzroste v klubových setech, kde plně vynikne jeho povaha. Jinak však nemá asi co nabídnout a vracet se k tomuto projektu budete těžko.
Wifisfuneral & Robb Bank$ – Conn3ct3d
Kolaborace těchto autorů dopadla úspěšně a pokud přistoupíte na jednodušší pravidla alba, pravděpodobně vás conn3ct3d zabaví. nicméně se jedná spíše o jednorázovou záležitost.
Connected je projekt o který se postarala trojice členů, jmenovitě floridské duo Wifisfuneral x Robb Bank$ a producer Cris Dinero. Jejich cesty se spojily na společném projektu, který je vyústěním dlouhodobější spolupráce z dřívějších let. Wifisfuneral a Robb už za sebou mají několik zajímavých releasů, které však do víru mainstreamu nijak význačně nezasáhly. O něco více pozornosti se však dostálo prvnímu zmíněnému, jehož aktivní tempo na scéně a oblíbenost u fans mu vynesla místo v loňském vydání XXL Freshman.
Kolaborace těchto dvou autorů přináší 11 skladeb, které jsou čistě v jejich vlastní režii. Dočkáte se tak vyrovnané hladiny poslechu, kterou nic nenaruší. Trio dohromady spolupracuje dobře a jejich konzistentnost je po čas poslechu desky pevná. Tracklist nabízí i do jisté míry určitou variabilitu, díky které se dočkáte rozmanitých skladeb. Některé jsou typickým ztvárněním moderního trapu, jiné jsou víc chillové, trippy nebo melodické. Z hlediska rapu se ani jeden člen nedostává do nějaké nadřazené pozice, a proto lze jejich kolaboraci označit za vyváženou a zdařilou. Dalo by se říci, že pokud přistoupíte na čistý poslech, nenajdete zde slabé místo. V rámci nastolené úrovně se tak jedná o desku, jejíchž poslech si užijete především na party, při jízdě autem nebo v klubu.
Soulja Boy – Fuego
první autorův mixtape tohoto roku, nyní však s daleko větší pozorností, než tomu bylo dříve. soulja se totiž veřejně rozpovídal, opřel do pár jmen a vyšší sledovanost je na světě. snad se letos dočkáme plnohodnotného alba, fuego by mohl posloužit jako vhodný předkrm, hodný poslechu.
Young Draco je ze startu roku 2k19 terčem veškeré pozornosti a to díky mnoha bezprostředním prohlášením v rozhovoru pro Breakfast club. V něm se opřel do mnoha světových jmen, stejně jako se sám sebe nebál označit za průkopníka mnoha zajetých rapových rutin. Jen pro info, rozhovor má už 13m views. Je trochu až úsměvné, že se dostává Souljovi pozornosti takovým způsobem, poněvadž jeho tempo releasingu se řadí k těm nejzběsilejším ve hře (64 MIXTAPES!!!), podobně jako tomu je např. u Chief Keefa. Právě přirovnání k tomuto autorovi by mohlo být pro ty neznalé posluchače trefné, oba si totiž jedou svoji vlastní mixtejpovou ligu, která se mnohdy obejde bez jakýchkoliv featuringů. I přes tento fakt však Souljův collaboration list obsahuje spoustu věhlasných jme typu Migos, Rich The Kid, Lil Yachty NEBO spolupráci s Vae Cortezem z Hypno 808 ! Pokud se nepletu, loni jsme se dočkali hned čtveřice projektů z dílny tohoto interpreta a letos to vypadá na pořádný boom, šušká se také něco o kolaboraci s Drakem.
Co dodat k Fuego… Je to autorův další mixtape, který vychází cca 2 týdny po mixtapu Swag 2 z konce roku 2K18. Šílené tempo, ale jak jsem říkal, Soulja je jeden z nejvíce real mcs in the game. Fuego asi ničím zvláštním nevyčnívá, možná je trochu propracovanější, ve výsledku je to však „pouze“ další z dope mixtapů tohoto autora, plný weirdností, disharmonií, tvrdých trapových beats a osobité flow. Souljovu music prostě buď milujete nebo nenávidíte, nic víc v tom není, musíte to však okusit na vlastní sluch. Najdeme zde jediného hosta a tím je Lil Mosey. Skladba New Drip slouží jako efektivní měřítko autorova momentálního statusu sledovanosti, jedná se totiž o jeden z jeho nejúspěšnějších klipů uplynulých let. Snad je to předzvěst něčeho většího, protože Young Draco si pozornost zaslouží a ne jen díky pár kontroverzním výrokům.
RetcH, rapper z New Jersey vydal krátce z roku podařené album Richer Than The Opps. Tento interpret každoročně zásobuje scénu novým releasem a to i přes to, že už strávil pár nocí v chládku a čelil mnohaletým obviněním. Dříve tento mc začínal na boom bapových věcech a postupně přecházel k modernímu soundu. Jeho nejnovější projekt je důkazem jeho potenciálu a šikovné tvůrčí osobnosti. RTTO je totiž plné moderních energických beatů a jeho vlastní osobité sekané mumble flow, která vynikne jak ve vysokém tempu skladeb, tak i v pomalejších, temnějších věcech. Real street shit, převyšující svojí kvalitou mnohé větší releasy.
Jedna z dalších vygenerovaných senzací americké scény YNW Melly vydává po svojí loňské debutovce I AM YOU desku We All Shine. Autorova kariéry doznala rychlého startu, pokud přeskočíme rutinní záležitosti v jeho 16 letech jako je nelegální držení zbraně a zapletení do střelby. Boom udělal s trackem „Murder On My Mind“, který právě přesahuje hranici 80M views na YT. Melly často opisuje svoje osobní prožitky a tak se jeho tvorba stává velmi osobní, procítěná a autentická. Menší podobnost v přednesu či případnou inspiraci od Young Thugga bych vůbec nevylučoval. Pokud se prokoušete houštinou mumble rapu a trochu stereotypně laděnými beats, narazíte v polovině desky například na feat od Kanyeho. Krom toho zjistíte, že nějaký potenciál v sobě autor skutečně ukrývá, jen musí najít správnou cestu k jeho zužitkování.
See you When I Land je lednovým releasem autora, který si říká Strick. Tomu se prozatím moc pozornosti nedostává a to i přesto, že si už připsal několik kolab s Young Thuggem nebo představil na svých projektech hosty jako jsou Gunna či Lil Baby. Jeho nejnovější počin není vůbec špatný a obsahuje hned několik zábavných skladeb. Bohužel zbytek tak nějak zapadá do šedého trapového stereotypu. Strick tak na nějaký větší boom své kariéry musí počkat, ale věřím, že s Thuggerem v zádech a nepopiratelným potenciálem by se mu to mohlo povést.
Kvalitním počinem, zvaným TDT nás obdařil také zkušený rapper Big K.R.I.T. Ten obsahuje celkem 8 skladeb a všechny se nesou v duchu serióznosti a preciznosti na mikrofonu. Autor tak dává dohromady tracky z překvapivých EPs z konce minulého roku a dokazuje, že mu i přes jeho dlouholetý releasing na scéně a pokročilý věk vlak neujel. Dokáže totiž sebe samotného prodat i v moderněji laděném zvuku a stejně tak zachovat svoji serióznost z mnoholetého účinkování na scéně.
Na XXXovi narozeniny vychází další kompilace tracků floridského kolektivu Members Only. Členové tohoto uskupení se opětovně sešli na rozsáhlém projektu pod záštitou XXXe a vydávájí XXXTENTACION Presents: Members Only, Vol. 4. Na něm najdeme celkem 26 skadeb s účastí interpretů jakou jsou Ski Mask, Killstation, Bass Santana, Corey, Kid Trunks, Craig Xen a mnoho dalších. Kompilace se nese v duchu uctění památky zesnulého a jeho nedožitých 20. narozenin a musí potěšit všechny jeho fanoušky. Ti se mimo typickou potemnělou atmosféru dočkají například i XXXova tracku „Sauce!“. RIP XXX.
Pro fanoušky alternativní, něžnější muziky je v lednu povinností slyšet desku Assume Form od vokálového mistra Jamese Blakea. Ten už má za sebou několik zajímavých projektů, jejichž křehká atmosféra nasáknutá experimenty by se dala považovat za ojedinělou. Tentokrát James zabrousil trochu hlouběji do rapového žánru a vytáhl z něj skutečná esa pro svůj guest list. Povedlo se mu totiž na desku dostat autory jako jsou Travis Scott nebo dokonce André 3000 ! O žánrovém přiblížení k trapu jasně pojednává i přítomnost mistra Metro Boomina a to hned na dvou skladbách.
OKRAJOVĚ
Na okraj zmíním pár releasů, které by mohly stát za poslech. Yung Bans dává dohromady kompilaci jeho pěti dosavadních stejnojmenných mixtapes, kterou nazval úplně stejně. Nabízí se tak jedinečná možnost vyškrtnout 3 hodiny ze svého života a užít si všech 72 skladeb s občasnými kvalitními hosty. Rapová líheň talentu Florida se může pochlubit dalším výtvorem, tím je rapper Foolio, který vydává povedený mixtape Never Wanted Fame. V podobně pozitivním duchu se nese i společný projekt Boston George & Diego od Jeezyho a Boston George nebo deska rapperky Dreezy (Big Dreez), na které najdete například Offseta nebo Jeremiha. O další z mnoha releasu se zasloužili například Chief Keef s jeho The Leek 7, který však za moc nestojí a je vhodný pouze pro věrné fans.