V pátek 7. a v sobotu 8. října se konají volby do krajských zastupitelstev a do senátu. Pro mnohé z nás to budou vůbec první volby, kdy jít volit můžeme. Mně osobně politika a celkové dění okolo zajímá a hodně mých přátel taky, ale ty si třeba říkáš, že jít volit je stejně zbytečné a k ničemu a já ti teď dám pár důvodů, proč bys v pátek nebo v sobotu jít volit měl.

Na každém hlase záleží

I když se v obrovském množství tisíců a miliónů lidí zdá, že tvůj hlas je zbytečný, tak se pleteš. Tvůj hlas může změnit hodně. V historii není vyjímkou, že výsledek rozhodlo jen pár hlasů, a to i například při volbě amerického prezidenta v roce 2000, kdy George Bush vyhrál jen díky pár desítkám hlasů na Floridě. A navíc, co by se stalo, kdyby se stejně jako ty rozhodli i ostatní, že k volbám nepřijdou?

Základní pilíř demokracie

Za minulého režimu se muselo jít povinně volit straníky, které si vybrala sama vláda a my občané jsme museli jen označit předem vybrané komunisty. Teď je ale jiná situace, kdy můžem volit kandidáty z obrovského množství stran a hnutí, které cílí na celé spektrum voličů. Je jen zcela na nás, jestli se rozhodnem jít volit, a už právě kvůli tomuto bychom jít volit měli, abychom si právo vlastní volby stále uchovali.

Zabráníš většímu úspěchu strany, kterou nemáš rád

Díky velkému množství stran a kandidátů máme všichni možnost zvolit si přesně toho kandidáta, jehož názory a postoje k těm našim sedí nejvíce. Proto je vždy dobré přečíst si názory a hodnoty politiků, program stran a jejich minulost. Už záleží na každém z nás, jestli tu chceme stranu, která navazuje na minulost komunistického režimu, kandidáta, který si myslí, že ženy patří jen k plotně, novou stranu, která nemá jiný program než strašení před migrací nebo kamióny, kandidátku, která ani pořádně neví, co to politika je, a dostalo se na volební listinu jen díky své růžové tvářičce a nebo hnutí člověka, který by díky vítězství v krajích a v senátu měl zase o něco větší moc nad státem.

Znak dospělosti

Poslední a asi trochu úsměvný důvod je spojený s naší nabitou oficiální dospělostí. Všichni se těšíme na den našich osmnáctých narozenin, kdy si budeme moct konečně dát panáka, sednout si za volant a nebo se kouknout na porno bez toho, aniž bychom porušovali zákon. A právo volit patří k těm nabitým možnostem dospělosti, ze kterého bychom měli být taky šťastní, protože konečně můžeme rozhodovat o svojí budoucnosti.

Já osobně jedu v pátek po škole z Prahy zpátky na vesnici na pár hodin jen kvůli tomu, abych odvolil a aspoň tím jedním hlasem zabránil většímu úspěchu stranám, které bych opravdu nerad viděl na vládnoucích pozicích. A co ty? Taky půjdeš volit?

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?

CZECHMAG STORE