První „syrové“ online ilustrátorské klání na téma Horror našlo své hrdiny. Z více než 60 zaslaných prací z celého světa se do Raw Art Wrestling semifinále probojovali za kategorii analog Vojtěch Velický a Honza Gruml, digital pak ovládli Jakub Vykoukal a Tomáš Duchek. Ilustrátorští wrestleři mohou poměřit své síly v druhém online kvalifikačním kole, které právě odstartovalo. Až do 8.8. 2016 lze zasílat výtvarná díla, tentokráte na téma Einsteinova sbírka motýlů, které zadal porotce Marek Linhart z Ogilvy One. DRAW or CRY!

„Máme velkou radost ze všech zaslaných prací, kterých se v prvním kole sešel opravdu rekordní počet. Určitě je to i díky změně systému celé soutěže, kdy probíhá celá kvalifikace online a účastnit se tak mohou talentovaní ilustrátoři z celého světa. Do RAWu se lze navíc přihlásit opakovaně a není nutné předtím absolvovat kolo předešlé. Pokud tak tedy například ilustrátor neuspěl v prvním kole, může se přihlásit klidně do kola druhého či třetího, atd.  Zároveň platí, že pokud se soutěžící nezúčastnil první kvalifikace, může bez problémů nastoupit do 2. kola kvalifikace. Moc nás také těší, že odvahu sebralo mnoho skvělých ilustrátorek a doufáme, že jich bude v dalších kolech přibývat,“ říká Hanina Větrovcová, organizátorka RAWu, jehož slavnostní živé finále se uskuteční v lednu příštího roku.

Vojtěch Velický

Kategorii analog, tedy kreslení tradiční metodou za pomoci štětců, fixů a sprejů, ovládli mazáci loňských ročníků: Honza Gruml, vítěz druhého ročníku RAW v kategorii analog a Vojta Velický, který se účastnil, jak prvního, tak druhého ročníku RAW. „Téma Horror bylo naprosto suprové. Nechtěl jsem ho pojmout úplně klasicky, čímž myslím různé sekery, zombíky a podobné hororové charaktery. Vytvořil jsem tedy takový plakát ke smyšlenému filmu. Motivem je hlava s oloupanou kůží. Je to jednoduché, ale dá se tím hodně vyjádřit. Práce na obrázku velikosti A3 mi trvala den a půl. S přestávkami, samozřejmě,“ říká Vojta Velický.

Tomáš Duchek

Souboj za pomoci tabletu naopak ovládli „rawí“ nováčci, ale velcí profesionálové ve svém oboru: Jakub Vykoukal a Tomáš Duchek, oba pracují v počítačovém průmyslu jako ilustrátoři. „Minulý rok jsem navštívil několik živých RAW battlů. Strašně se mi líbil celý koncept soutěže a hlavně její atmosféra. Chtěl jsem si to vyzkoušet sám na vlastní kůži a zároveň poznat více lidí s podobným zaměřením, tak jsem se přihlásil a mám velkou radost, že to vyšlo. Začátek byl totiž trochu krutej. Dlouho jsem neměl žádný nápad. Poslední víkend před deadlinem jsem se rozhodl a nakonec jsem do tématu Horror šel. Samotná tvorba byla velká zábava, trvala mi ale asi 25 hodin čistého času. Do semifinále tedy musím sakra zrychlit,“ hodnotí se smíchem Jakub Vykoukal. I Tomáš Duchek byl s tématem Horror spokojený, malování v tmavších temnějších tónech mu totiž přijde jednodušší.

Jakub Vykoukal

Výzva pokračuje: DRAW OR CRY!

Pro všechny milovníky ilustrace jsou připraveny ještě další čtyři online kvalifikační kola na určité téma, které zadává odborná porota. Účastnit se mohou jak amatérští ilustrátoři, tak profesionálové. Jednotlivých online kvalifikací se navíc mohou účastnit opakovaně. Pokud tedy například neuspěli v prvním kole, mohou zaslat svou práci do kola druhého.

Jan Gruml

Soutěžící si mohou vybrat, zda budou ilustrovat v kategorii analog, tedy tradiční metodou za pomocí štětců, fixů, sprejů či digital za pomoci tabletu nebo počítače. Vybrané téma je vždy vyhlášeno pro obě kategorie, kvalifikace tedy probíhá pro analog i digital současně. Právě nyní odstartovalo 2. online kvalifikační kolo, ve kterém by porotce Marek Linhart z Ogilvy One rád věděl, jak vypadá Einsteinova sbírka motýlů.

Až do 8.8. tak nepřestávají ilustrátorští borci lovit potřebnou inspiraci. Jen pozor: deadline je stanoven na minutu přesně, o půlnoci, ani o jeden štětec víc.  A co radí vítěz loňského ročníku RAWu, Honza Gruml, všem soutěžícím? „Nenechte se odradit, i když pro vás nebylo první kolo úspěšné. Zkoušejte to dál, stojí to za to. Příliš dlouho nepřemýšlejte o hlavním motivu, nechte tomu volný průběh. Nápady se zjeví během nanášení prvních vrstev barev, věřte mi. “

Galerie zaslaných prací:

1. online kvalifikační kolo, téma Horror: https://goo.gl/WEVAgG

2. online kvalifikační kolo, téma Einsteinova sbírka motýlů: https://goo.gl/nB6eR9

Více informací na: http://www.r-a-w.cz/

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit