Už jen měsíc si mohou kuřáci zapálit v restauracích. Nový zákon jim to ale od června tvrdě zakazuje. V Praze v Paralelní Polis se dnes diskutovalo nejen o novele tohoto zákona.

Kdo se účastnil

  • Tomáš Hanák, herec a majitel hospody Zastávka Nižbor
  • Prof. MUDr. Eva Králíková, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. Interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze na Karlově náměstí
  • MUDr. Viktor Mravčík, Ph.D., vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti
  • Urza, anarchokapitalista a programátor

Zákon je podle Evy Králíkové v první řadě špatně definován a jako návykovou látku označuje tabák nikoliv nikotin. Také je příliš obsáhlý a úplně zbytečně má přes 200 stran. Původcem tabáková epidemie je nikotin. U AIDS je to virus HIV. Na AIDS ale ročně zemře na světě 2x méně lidí než kuřáků.

Tomáš Hanák tvrdě vytkl omezování ovlivňování “Já mám restauraci, která od začátku byla nekuřácká… Sám jsem kuřák, ale doma nekouřim. Samozřejmě že jdu ven, ale aby mi to někdo proboha nařizoval!” Pak třeba dochází k absurditám, kdy se na fotkách ze starých filmů vyretušovávají cigarety z rukou herců.Vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík podotkl:„Cílem jakékoliv politiky je blaho společnosti. Součástí toho je i zdraví a určitá míra regulace je zde na místě.“ Je proto vhodné v rámci studií porovnat hodnoty v jednotlivých státech. Za což byl následně kritizován Urzou.

Jak namítl Urza, je snad na každém z nás aby se rozhodl, jak bude žít. Máme si nechat diktovat podmínky a omezovat se? Už tak dýcháme znečištěný vzduch…

Je zajímavé, že v New Yorku se v podnicích nekouří už 6 let. Vůbec prvním státem, který zrušili kouření v restauracích bylo Irsko, které toto opatření provedlo již v roce 2004.

Témat i názorů bylo dnes mnoho. Jak ale na celou situaci nahlížíte vy sami?

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit