V holešovickém Studiu ALTA se poslední víkend v květnu uskuteční již 3. ročník festivalu, který českému publiku nabízí ukázky těch nejzajímavějších aktuálních tendencí francouzského divadla a dramatiky.

Během čtyř dnů se v různých formátech představí mimo jiné doposud nepřeložené texty současné francouzské dramatické tvorby, experimentální krátké filmy i současná témata francouzské dramatiky. Organizátoři festivalu kladou důraz na spolupráci českých a francouzských autorů a tvůrců, veškeré akce jsou tlumočeny do češtiny či francouzštiny a Sněz tu žábu se tak stává unikátním festivalem, který uměleckým způsobem propojuje divadelní tendence obou zemí.

Hosté

Hlavním hostem festivalu je francouzský soubor Le cabinet de curiosités, který přiveze inscenaci Projekt Nuda (Le projet Ennui) s výmluvným podtitulem „Unudíme vás k smrti“. Současná dramatika ve Francii má s tuzemskou podle tvůrců festivalu mnoho společných rysů, a proto z programu Avignonského festivalu vybrali právě tento vtipný a ironický kus. “Realizace třetího ročníku festivalu Sněz tu žábu je pro nás důkazem, že naše snaha má smysl a že se české publikum zajímá o francouzské divadlo, se kterým se u nás jinak nemá moc možností setkat. Postupem let jsme začali klást důraz na dramaturgickou linii scénických skic, skrze které představujeme nové francouzské texty. Ty nám na základě naší každoroční výzvy zasílají samotní autoři“, uvedla ředitelka festivalu Natálie Preslová.

DEGUSTACE

Diváci tak budou mít možnost během čtyřdenního festivalu navštívit celkem 5 premiér i derniér zároveň. Nabídku inscenovat tyto texty v podobě scénických skic přijali režiséři Filip Nuckolls, Ewa Zembok (Divadlo X10), Tereza Říhová (Divadlo Letí), Petr Hašek a Jan Holec. Nedílnou součástí programu festivalu je linie nazvaná DEGUSTACE. Její dramaturgyně Linda Dušková vysvětluje: „Degustace je odpolední část festivalového programu, zaměřená na divadelní projekty s přesahem do jiných druhů umění. Její letošní program spojuje téma “Nedorozumění”, které se nejvíce odráží v novém projektu Korespondence. Jeho princip spočívá ve snaze o intuitivní porozumění cizího jazyka a jeho převedení na scénu v podobě performance. Zúčastní se ho český herec a francouzská herečka a dramatička, kteří spolu pracují na dálku, neznají se a prakticky jeden o druhém nic nevědí.” V rámci projektu krátkých scénických skic s názvem Miničtení letos festival uvede osm úryvků z dosud nepřeložených experimentálních francouzských her. Součástí degustačního programu bude i projekce francouzských krátkých filmů. Organizátoři festivalu zvou diváky také na nedělní diskusi spojenou s brunchem v kavárně Studia Alta.

Vstup na celý doprovodný program festivalu je zdarma.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?

CZECHMAG STORE