Z Bílého domu v pátek odejde Barack Obama, 44. prezident USA a nahradí ho excentrický miliardář Donald Trump. Jaký zanechal Obama odkaz?

Západní svět opouští liberalismus. V Evropě vítězí proruské strany, Británie odchází z EU, Rusko s námi vede informační válku a Donald Trump už v pátek vystřídá Baracka Obamu v Bílém Domě. S Trumpovým příchodem odchází člověk, jenž symbolizoval změnu.

Evropa už Obamu v lásce nemá. Silná kritika kvůli nepřehlédnutelné situaci na Blízkém východě a následné imigrační krizi bude těžkým břemenem administrativy prvního černošského prezidenta i přes to, že je velmi těžké určit, jak moc za to může jeho vláda, či víc jak stoletá historie tohodle území.

V Americe pak sklízí kritiku za svoji údajnou nečinnost v prosazování zákonů. Jenže za tenhle problém můžou hlavně republikáni, kteří ovládají většinu kongresu a odmítají slyšet o jakémkoliv Obamovo návrhu v posledních šesti letech, co jsou u moci.

I tak se ale Obamovi podařilo několik úsěchů. Uvolňování vztahů s Kubou, udobření s Íránem a usměrnění jejich jaderného programu, stejnopohlavní manželství, větší legalizace marihuany, pařížská dohoda o globálním oteplování, zabití teroristy Usáma Bin Ládina a hlavně tolik kritizovaná Obamacare. Zdravotní pojištění podporované státem je v Evropě něco samozřejmého. Jenže v USA je z toho velký byznys soukromých firem. Po zavedení Obamacare na zdravotní pojištění dosáhlo dalších dvacet miliónů Američanů, přičemž mnohým z nich to zachránilo i život.

Na co se ale zapomíná a co patří vlastně k největším úspěchům Obamovy vlády, je hlavně začátek jeho administrativy v roce 2009, kdy se mu povedlo zvládnout mezinárodní krizi, vytvořit milióny pracovních míst, probudit automobilový průmysl a zabránit podobné situaci, jaká se stala po hospodářské krizi na konci dvacátých let minulého století.

I když byl posledních osm let v Bílém domě poprvé prezident černé barvy pleti, tak se Amerika stále nezbavila několika svých problémů. Rasismus je očividný snad ještě víc než před jeho zvolením a školství stále trpí špatným financováním.

Amerika ale posledních osm let měla v čele země pokorného, vzdělaného, liberálního člověka, jenž společně se svojí rodinou šel příkladem celým Spojeným státům tím, jak by dnes měla vypadat moderní rodina otevřená světu.

Uvidíme v budoucnu, jak si svět bude pamatovat Obamu. Jestli za jeho zásluhy, za jeho úžasné projevy, či jen za jeho barvu pleti. Ale jedno je jasné. Prezidente Obamo. Budete mi chybět.