Z Bílého domu v pátek odejde Barack Obama, 44. prezident USA a nahradí ho excentrický miliardář Donald Trump. Jaký zanechal Obama odkaz?

Západní svět opouští liberalismus. V Evropě vítězí proruské strany, Británie odchází z EU, Rusko s námi vede informační válku a Donald Trump už v pátek vystřídá Baracka Obamu v Bílém Domě. S Trumpovým příchodem odchází člověk, jenž symbolizoval změnu.

Evropa už Obamu v lásce nemá. Silná kritika kvůli nepřehlédnutelné situaci na Blízkém východě a následné imigrační krizi bude těžkým břemenem administrativy prvního černošského prezidenta i přes to, že je velmi těžké určit, jak moc za to může jeho vláda, či víc jak stoletá historie tohodle území.

V Americe pak sklízí kritiku za svoji údajnou nečinnost v prosazování zákonů. Jenže za tenhle problém můžou hlavně republikáni, kteří ovládají většinu kongresu a odmítají slyšet o jakémkoliv Obamovo návrhu v posledních šesti letech, co jsou u moci.

I tak se ale Obamovi podařilo několik úsěchů. Uvolňování vztahů s Kubou, udobření s Íránem a usměrnění jejich jaderného programu, stejnopohlavní manželství, větší legalizace marihuany, pařížská dohoda o globálním oteplování, zabití teroristy Usáma Bin Ládina a hlavně tolik kritizovaná Obamacare. Zdravotní pojištění podporované státem je v Evropě něco samozřejmého. Jenže v USA je z toho velký byznys soukromých firem. Po zavedení Obamacare na zdravotní pojištění dosáhlo dalších dvacet miliónů Američanů, přičemž mnohým z nich to zachránilo i život.

Na co se ale zapomíná a co patří vlastně k největším úspěchům Obamovy vlády, je hlavně začátek jeho administrativy v roce 2009, kdy se mu povedlo zvládnout mezinárodní krizi, vytvořit milióny pracovních míst, probudit automobilový průmysl a zabránit podobné situaci, jaká se stala po hospodářské krizi na konci dvacátých let minulého století.

I když byl posledních osm let v Bílém domě poprvé prezident černé barvy pleti, tak se Amerika stále nezbavila několika svých problémů. Rasismus je očividný snad ještě víc než před jeho zvolením a školství stále trpí špatným financováním.

Amerika ale posledních osm let měla v čele země pokorného, vzdělaného, liberálního člověka, jenž společně se svojí rodinou šel příkladem celým Spojeným státům tím, jak by dnes měla vypadat moderní rodina otevřená světu.

Uvidíme v budoucnu, jak si svět bude pamatovat Obamu. Jestli za jeho zásluhy, za jeho úžasné projevy, či jen za jeho barvu pleti. Ale jedno je jasné. Prezidente Obamo. Budete mi chybět.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit