Bylo mu 40 let, když se profesor germánských studií z kábulské univerzity Najib Rakin rozhodl, že pro jeho děti není v zemi bezpečno. Afghánistán zmítaný občanskou válkou neskýtal na konci devadesátých let pro tehdy pětičlennou rodinu žádnou budoucnost. Po téměř 20 letech v České republice teď v Praze založili Najib Rakin s manželkou Hamedou vlastní rodinnou restauraci Behsud, která nabízí tradiční afghánskou kuchyni. 

Nový život v Česku, ani cesta k vlastnímu gastronomickému podniku nebyly snadné. „Museli jsme zapomenout, že jsme měli nějaký vlastní život nebo kariéru v Afghánistánu a začít úplně od nuly,“ říká Najib a vysvětluje, proč se tu s manželkou nemohli ani přes vytoužené povolení k azylu věnovat svým původním profesím: „Tehdejší kábulská garnitura agresivně potírala příslušníky tamní inteligence. V zájmu bezpečnosti se tak doklady o vzdělání aktivně ničily,“ vypráví. Absence důkazů o vzdělání, jazykové znevýhodnění a nutnost uživit rodinu, která se v uprchlickém táboře rozrostla o nového člena, zavedly nakonec rodinu Rakinů ke gastronomii.

Behsud 03-min

Nová restaurace Behsud má být místem, kde mohou obyvatelé Prahy ochutnat opravdový Afghánistán. „Českou kulturu jsme beze zbytku přijali, ale chtěli bychom jí představit také něco z našeho světa,“ podotýká Najib Rakin s tím, že jídlo je k tomu ideálním prostředkem. Afghánci jsou totiž velice pohostinní a zároveň velmi dbají na kvalitu stravování. Najib Rakin pochází ze zámožné afghánské rodiny, jejíž dvorní kuchař stál u zrodu jeho zájmu o vaření. Postávání v kuchyni, ale také recepty manželky Hamedy zúročil Najib během pobytu v České republice nejprve jako šéfkuchař jiné zavedené afghánské restaurace a nakonec jako majitel vlastního podniku.

Afghánská kuchyně je kořeněná

Menu restaurace Behsud tvoří národní afghánské pokrmy, ale také jídla, která jsou oblíbená celou šestičlennou rodinou. Základem afghánské kuchyně je jehněčí maso, rýže basmati, zelenina a domácí pečivo. Z koření se nejvíce používají zázvor, kurkuma, sladká červená paprika, černý sezam, římský kmín a kořenící směs garam masala, kterou paní Hameda Rakin pro restauraci vlastnoručně mele a míchá. Za národní afghánské jídlo je považováno Kabuli Palaw, tedy pomalu vařené jehněčí a basmati rýže připravená v páře s rozinkami a mrkví.

DSC04418-min

Behsud je část afghanistánu, odkud rodina Rakin pochází, a slovo v překladu z perštiny znamená úrodné pole.


Behsud Restaurant | V Tůních 14, 120 00 Praha 2 | www.behsud.cz

Ceny hlavních jídel: 180 – 290 Kč

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit