V sobotu 20. června okolo druhé hodiny začalo být kolem Koně na Václavském náměstí o trochu rušněji než obvykle.  Hemžilo se to tu transparenty, nápisy, slogany a především lidmi stojícími si za svými názory a tím, co je podle nich správné.

Ne, nečekejte žádné náboženské hnutí či politické přesvědčování o blažené budoucnosti. Tento pochod měl daleko hlubší význam. Lidé, kteří přišli sem, neměli v úmyslu nikomu vnucovat své názory ani obracet kolemjdoucí na jedinou pravou víru. Přišli, aby poukázali na problém, který již dlouho obklopuje celou naši planetu, na mýty, které vládnou moderním světem, na fakta, která ostatní nevidí, či vidět nechtějí. Sobota 20. června patřila akci Veggie Parade!

Veggie Parade je akce mezinárodního charakteru konající se v bezpočtu metropolí a to i včetně té naší. Tento ročník byl už ve své řadě sedmým a ani letos nepostrádal atmosféru a sílu, pro kterou byl zorganizován. Zúčastnily se ho stovky veganů, vegetariánů i těch, kteří se o tuto problematiku zajímají a třeba se i chystají zařadit mezi čím dál tím více rozšiřující se komunitu těch, jenž nesnesou pohled na děsivé zacházení a životní podmínky nejen „hospodářských“ zvířat a nesouhlasí s nadřazeným postojem společnosti k zvířatům jako takovým.
Akce, jejíž součástí byl také manifest a streetparty, začínala na Václavském náměstí, odkud pokračovala přes to starší, Staroměstské a zakotvila do krásného prostředí Stromovky, kde jí doprovázely koncerty, přednášky, stánky s veganskými specialitami i s informacemi od jednotlivých organizací jako jsou Greenpeace, 269, Svoboda zvířat či Farma naděje, jejíž předsedkyni a zakladatelku úspěšné facebookové stránky Srdce všem, jsme lehce vyzpovídali.

Co Vás vedlo k založení vaší stránky?

Stránku Srdcem všem jsem založila před necelými třemi lety, a to z jediného důvodu – abych na ni dávala videa, která jsem vytvářela pro útulky, abychom jejich pomocí našli rychleji domovy pro opuštěná zvířata. Aby měla stránka větší sledovanost přidávala jsem i různá veselá videa se zvířecí tématikou. Do té doby jsem FB používala velmi málo, a když jsem začala vidět pravidelně realitu, která se za chovem hospodářských zvířat skrývá, nemohla jsem si už déle nalhávat, že tohle není něco, co se děje občas, ale že se to děje pořád, každý den a každou minutu. Do té doby jsem jen nejedla maso, ale od tohoto momentu jsem nejen změnila stránku Srdcem všem na veganskou, ale sama jsem se veganem stala.

Jaký vztah máte k Veggie Parade? Byli jste již na této akci?

Účast na veganských a aktivistických akcích považuji za svou povinnost a měl by tak činit každý, kdo bere práva zvířat vážně. Přes stránku Srdcem všem jsem se dostala i k události, kde se shromažďovali všichni, kdo se chtěli podílet na založení první Farm Sanctuary (tzv. útulek pro týraná a opuštěná hospodářská zvířata) u nás v Čechách – Farmy Naděje, kterého jsem se stala součástí a někteří další lidé z této skupiny jsou také pořadateli a zakladateli Veggie Parade. Na Veggie jsem byla jak minulý, tak tento rok, pouze s tím rozdílem, že jednou to bylo jen jako host a podruhé již jako zástupce týmu Farmy Naděje, kdy jsme o našem azylu přednášeli a prodávali v našem charitativním krámku.

Jak se Vám letošní ročník líbil? Jaký jste z něj měli pocit?

Minulý rok se mi líbil moc, počasí nám přálo a účastnila jsem se celého průvodu až do Stromovky. Je úžasné mít kolem sebe tolik stejně smýšlejících lidí, kteří více než na sebe myslí na druhé, je to velká vzájemná podpora a vědomí, že v tom nejsme sami. Tento rok jsem se průvodu účastnit nemohla, museli jsme se postarat, aby bylo vše připraveno ve Stromovce v Tiskárně na vzduchu, až průvod dorazí. Oproti minulému roku byl rozhodně větší výběr jídel a mnohem více stánků s občerstvením a prezentací různých organizací. Slyšela jsem, že se průvodu účastnilo asi 1200 lidí, ale ve Stromovce to nebylo poznat, připadalo mi, že jich bylo stejně jako minulý rok. Už se těším na příští rok a doufám, že s rostoucím počtem veganů a vegetariánů bude i více účastníků.

Pochod Veggie Parade měl i tentokrát velký úspěch. I když počasí nebylo jako z katalogu, náladu ani program to nezkazilo a naši zvířecí spoluobyvatelé o své zastání nepřišli.
Ještě více se o akci dozvíte na stránkách Veggie Parade. Pro kompletní náhled a představu nezapomeňte kliknout na videa, Facebook a stránky Farmy Naděje, kde najdete vše pěkně pospolu.

A jaký máte názor na postavení zvířat ve společnosti Vy?

Autor: Kristina Klaudyová

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit