Maturitní, myslivecký, hasičský nebo ples v Opeře? Ať už dáváte přednost jakýmkoliv plesům, právě se nacházíme v jejich plné sezóně. Jestli vyrážíte letos poprvé nebo jste pravidelnými účastníky, ať je to pro vás nemilá povinnost navléknout oblek nebo se už měsíc předem nadšeně rozmýšlíte, co si oblečete, ples je bezesporu společenskou událostí, která rozhodně stojí za pozornost.

Jsme plesový národ?

Cenový srovnávač Srovname.cz navíc připravil a vyhodnotil na téma plesů anketu, jejíž výsledky vás možná překvapí. Z výsledků této ankety, které se v průběhu prosince a ledna zúčastnilo celkem 1148 respondentů*, vyplývá, že Češi jsou plesový národ, neboť drtivá většina z nás (téměř 84 %) chodí na plesy. Zhruba 52 % navštíví 1-2 plesy ročně, ale celých 30 % Čechů „obrazí“ za rok dokonce 3-5 plesů.

Obleky a šaty

Největší počet respondentů (35 %) obměňuje šaty na ples po 2 a více letech, zhruba čtvrtina jednou za dva roky a pětina jednou za rok. Překvapením bylo větší procento lidí z vesnic a menších obcí (12 %), kteří obléknou na každý ples jiné šaty. Zhruba třetina dotazovaných je ochotna půjčit si šaty nebo oblek na ples v půjčovně a zaplatit za ně řádově 1-2 tisíce Kč (20 %) a 2-5 tisíc Kč (10 %). Pokud jde o ochotu Čechů investovat do nákupu společenských šatů či obleku na ples, tak největší počet respondentů (58 %) uvádí částku do 2 tisíc Kč za rok a zhruba pětina částku 2 – 5 tisíc Kč ročně.

Extra služby a doplňky

Přibližně třetina dotazovaných (v drtivé většině pochopitelně ženy) je ochotna investovat peníze také do úpravy svého účesu a navštíví před plesem kadeřnictví. Obyvatelé měst jsou oproti vesnicím ochotnější utratit za lístek na ples více peněž. V nejčastěji uváděné cenové hladině 200 až 500 Kč za lístek je to o 13 % více respondentů (63 % město vs. 50 % vesnice). Pokud se týče doplňků k obleku, tak pánové z města nosí o 8 % častěji motýlek než pánové z vesnice (na mysliveckých či hasičských plesech zkrátka motýlek tolik nefrčí). Bez ohledu na lokalitu je však (nepřekvapivě) nejoblíbenější kravata (70 %) a cca 15 % mužů nenosí k obleku nic. U žen je nejčastějším doplňkem k šatům na ples kabelka a náhrdelník nebo řetízek (shodně 31 %), následují náušnice (21 %) a náramek (16 %).

* Data použitá v grafech pocházejí z ankety, která probíhala v období prosince a ledna. Odpovědělo v ní 1148 respondentů. Větší část zaujímaly ženy. Dále je použito srovnání město vs. vesnice. Kde jako vesnice je považována obec do 10 000 obyvatel, větší obce jsou označovány jako město.

zdroj:
srovname.cz

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit