Již pátý ročník multižánrového festivalu Spectaculare zahájil včera v prostoru Španělské synagogy americký multiinstrumentalista Peter Broderick spolu s německým producentem Carlosem Cipou.

Kolem sedmé hodiny večerní ve zmrzlé Praze bylo možno zahlédnout včera před Španělskou synagogou nezvyklé množství lidí. Ne, nečekali zde na mši, ale na zahajovací koncert pátého ročníku Spectaculare.

Zahajovacími interprety byli americký multiinstrumentalista Peter Broderick, který v Praze vystoupil vůbec poprvé, a německý producent Carlos Cipa, který však pro tento večer sehrál roli klavíristy.

Jako první vystoupil právě Cipa, který se ukázal ve své snovější, melancholičtější podobě, která není nepodobná třeba jeho známějším kolegům, jako jsou Jóhann Jóhannson či Max Richter. Sakrální prostor a poměrně malé množství posluchačů navíc ještě podtrhovaly intimitu okamžiku. Jen na chvíli zavřít oči a nechat se unášet jemnými klavírními tóny. Téměř transcendentální zážitek…

Chvíli po skončení Cipovi již drobné pódium okupoval Peter Broderick, kolega Nilse Frahma z labelu Erased Tapes, americký skladatel a multiinstrumentalista, který přijel do Prahy představit svou nedávno vydanou desku All Together Again. Se svými jemnými písněmi za zvuků klavírem či houslemi doprovázenými zpívanými loopy působil jako zjev z jiné planety. Nejednomu posluchači na mysli vytanula Středozem či jiné zasněné krajiny. Broderick také svým vystupováním působí jako zvláštní zjevení, mručí, plazí se po zemi, zvuk hledá v nitru sebe sama. Přesto však dokáže diváky uhranout nejen vlastní tvorbou ale i covery Boba Dylana.

Festival Spectaculare se ale zaměřuje také audiovizuální stránku věci, tentokrát měl  prostor na starost český VJ Lukáš Dřevjaný vystupující pod pseudonymem oxoo. Celou synagogu zahalil do odstínu modré a zlaté a jemné hry světel, které lehce klouzaly po stropních mozaikách. Spojením světel a stínu, hudby a ticha se tak Španělská synagoga proměnila v chrám zasvěcená čiré kráse, kde posluchači mohli prožít nečekaný spirituální zážitek.

Včera se zkrátka sloužila bohoslužba za krásu hudby a kdo chyběl, tak tedy sakra pochybil.

foto: Kryštof David

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit