Už tři roky uplynuly od otevření prostor Kasáren Karlín. Od roku 2017 areál navštívilo téměř 1 000 000 návštěvníků, kteří se přišli podívat na akce všeho druhu. Kulturních, sportovních, rodinných či společenských akcí zde proběhlo dohromady přibližně 900. Letošní léto nebude nijak ochuzené.

Karlínská kasárna vznikla v roce 1844 za účelem ubytování vojáků. Avšak poslední voják z ní odešel v roce 2008 a od té doby ležela ladem. Až během roku 2017 došlo ke změně. Nezisková organizace Pražské centrum se dohodla s Ministerstvem spravedlnosti a získala areál k dispozici. Členové Pražského centra vyvezli přibližně 300 tun odpadu a zvelebili celý prostor. Dnes zde můžeme nalézt kavárnu, bar, kino, koncertní a divadelní sál, galerii nebo taneční školu pro děti.

Oslava třetích narozenin

Neformální oslava proběhla ve středu 24. června od 13:00 a z programu by si každý vybral. Pro nejmenší návštěvníky zde bylo přichystáno dětské divadlo, prolézačky, opékání buřtů nebo obrovské pískoviště. Díky teplému počasí se otevřelo beachvolejbalové a badmintonové hřiště spolu s terasou kavárny. Po celou dobu byl obstarán hudební doprovod a to v podobě koncertu kapel Oops a u-prag či několika DJs.

Program na léto

Nezisková organizace Pražské centrum si připravila doslova nabitý program. V průměru se bude konat 25 akcí každý měsíc. V letním kině se můžete podívat na české filmy nebo na kultovní snímky jako Vykoupení z věznice Shawshank či Smrtonosná past. To vše díky spolupráci s Velvyslanectvím USA. V plánu jsou i menší koncerty a vystoupení DJs, které se budou konat na tamějším nádvoří. Dalším v pořadí jsou benefiční akce, například Sekáč na podporu lidí bez domova. Nesmíme opomenout ani křest fotografické knihy Trampové.

I přes potíže, které způsobila pandemie, se podařilo zaměstnancům a spolupracovníkům organizace nadále spravovat areál a zároveň vytvořit unikátní program. Matěj Velek z Pražského centra to okomentoval slovy: „Kvůli nemožnosti veřejného provozu jsme si museli půjčit peníze, abychom udrželi tým dohromady. Jsme ale rádi, že ihned po ukončení všech zákazů se k nám začali návštěvníci vracet ve velkém množství. Je to pro nás zpráva, že naše aktivity mají smysl, že je lidé velmi oceňují a podporují nás.” Doufejme, že návštěvníků bude nejméně tolik jako v minulých letech a že snad už žádné zákazy nepřijdou.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit