Během oslav 27 let ROXY v týdnu od 21. října 2019 oslaví narozeniny také Experimentální prostor NoD, kde před 20 lety proběhla první výstava. K této příležitosti se uskuteční hned několik vernisáží, kterým bude vévodit Sen o výstavě, společný projekt 8 dosavadních kurátorů Galerie NoD. Sen o výstavě spojuje velká jména české umělecké scény, nebudou chybět finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého ani rektor Akademie výtvarných umění.

21. října 2019 od 19 hodin proběhne v Experimentálním prostoru NoD velký vernisážový večer.

Volný, organický freestyle projekt “Sen o výstavě” sdružuje všechny kurátory, kteří vedli směřování Galerie NoD v průběhu dvaceti let její existence. Těmi jsou Krištof Kintera, René Rohan, Tamara Moyzes, Zuzana Blochová, Milan Mikuláštík, Jiří Ptáček, Jiří Machalický a současný kurátor a art director galerie Pavel Kubesa. Společně s přizvanými hosty (Institut úzkosti, Marek Meduna, András Cséfalvaj, Martin Zet, Tomáš Vaněk, Jana Kalinová, Matouš Lipus, Petr Písařík, Kateřina Olivová, Matěj Smetana, Adéla Součková, Marie Štindlová, Tereza Andrelová) vytvoří významnou podívanou.

Zúčastnění umělci a kurátoři vedou dialog o tom, jaká je současnost a budoucnost umění a jak si umění máme představovat.  Na výstavě bude reprezentována celá škála umění, které si dokážeme vysnít: od klasického média malby, přes poetické konceptuální počiny, romskou hymnu či environmentální kampaň až k obří vlající vlajce Krištofa Kintery, který právě před dvaceti lety stál u zrodu NoD a první zdejší výstavy Vidiny.

Veřejnosti se kromě Snu o výstavě 21. října představí také nový objekt Julia Reichela nad křižovatkou Dlouhá-Rybná Kůrovčí hnízdo: Requiem za strom, pietní objekt za krizi českých lesů a nešťastná politická řešení environmentálních otázek. Ve Videu NoD bude pak k vidění nová videoinstalace Jozefa Mrvy World Turns On Its Hinge, vlnící se šroubovice na frekvenci pozdního kapitalismu.

24. října pak v partnerském hudebním klubu ROXY proběhne odhalení nové kurátorské spolupráce mezi Roxy a Galerií NoD – ROXY Visuals No. 13. Na projektu, kde umění vystupuje ze svého pohodlí tzv. „bílé kostky“ do prostředí hudebního klubu se podíleli skupina Rafani, Jonáš Verešpej, skupina DUNA, Jozef Mrva, Matúš Buranovský a Benedikt Tolar.

Oslavy Experimentálního prostoru NoD budou probíhat v týdnu od pondělí 21. října, kdy proběhne velký vernisážový večer v Galerii NoD. V klubu ROXY bude pak ve čtvrtek 24. října 2019 představena nová instalace ROXY Visuals No. 13.

FB event: https://www.facebook.com/events/389064058651669/

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit