Každý zná gangsterský klasiky jako je Kmotr, Zjizvená tvář a nebo Mafiáni. A právě režisér posledního jmenovaného Martin Scorsese natočil v roce 2010 první sérii seriálu Impérium: Mafie v Atlantic City. Nic vám to neříká? Mělo by! 5 sérií. 56 epizod. Celkově 56 hodin čiré filmařské parády. No. Zas tak parády ne, když vezmeme v potaz, že se děj odehrává v první polovině 20.století na východním pobřeží USA v dobách prohibice a rozkvětu organizovaného zločinu.

Ústřední postavou celého seriálu je politik Nucky Thompson inspirovaný skutečnou postavou E.N.Johnsona, který je znám jako nekorunovaným králem podsvětí v Atlanic City. Nucky se všemi silami snaží o co největší distribuci pančovaného alkoholu. Má obrovskou síť všemožných ilegálních palíren, díky kterým spolupracuje jak s těmi nejhoršími gangstery, tak ale i se strážci zákona a politiky na nejvyšších místech. Seznamuje se tak i se skutečnými postavami jako byl Al Capone, Lucky Luciano nebo Mayer Lansky a vidíme jejich vzestupy a pády. Seriál není založen na všemožných přestřelkách, ale hlavně na budování atmosféry tehdejší doby pomocí psychologie a vztahů postav mezi sebou.

Vidíme rodiny, přátele a milostné pletky všech zúčastněných včetně peprných sexuálních scén, které potěší hlavně mužské diváky. To samozřejmě neznamená, že o ty mrtvý budeme ochuzeni. V žádném případě. Lidé umírají jak na běžícím páse všemožnými způsoby v těch nejmíň překvapivých situacích. Aby taky ne, když máte několik mafiánských rodin, loupežných band, černošské ghetto, policii, federály a prohibičáky.

Scénáristé si opravdu vyhráli. Bohužel v posledních sériích už trochu nezvládali všemožné vedlejší dějové linky, které se tak ztrácí nebo jsou nevyřešené. Všichni herci bez vyjímky zvládli okočírovat své postavy na jedničku. Steve Buscemi jako Nucky je bezkonkurenční, ale jsou tady i takový jako Michael Pitt, Stephen Graham v roli šíleného Al Caponeho či Kelly Macdonald jako zprvu hloupá Nuckyho láska.

Seriál nemá úplně normální orchestriální soundtrack jako ostatní obdobné seriály, ale rovnou využívá skladeb z tehdejší doby. Slyšíme tak různé swingové či jazzové písně, které dotvářejí atmosféru tehdejší doby.

Tuhle recenzi jsem se rozhodl napsat po zhlédnutí posledního dílu, jenž dokázal totálně rozkopat veškerý výhrady, které jsem měl k posledním monotónně se linoucím dílům, protože poslední minuta vám dodala úplně jiný rozměr seriálu. Díky ní pochopíte chování určitých postav, které vám nešlo do hlavy a propojí vám celý seriál v jeden jediný moment. Asi nejpřekvapivější scéna, jakou jsem kdy viděl.

Pokud si teda najdete nějaký ten volný čas a začnete se koukat na tenhle kinematografický skvost, tak určitě nebudete litovat ani jedné zkouknuté minuty.

P.S.: Seriál nedoporučuji lidem, který nesnesou pohled na krev, nahotu a všemožné násilí v seriálu jako takovém obsažené.

(Max Nový)

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit