Cestou necestou, opuštěné od daleké civilizace odpočívají filmové kulisy z druhé dekády sedmdesátých let, které ročně přilákají statisíce turistů. Vesnička vetknutá do pouště mezi dvě solná jezera Chott el Djerid a Chott el Gharsa zůstává němým svědkem slavného filmového počinu Star Wars. A navštívit ji dnes může opravdu každý!

Filmaři od George Lucase nechali postavit filmové kulisy Hvězdných válek prakticky uprostřed ničeho. Pás území mezi dvěma solnými jezery připomíná více než co jiného poušť, aby také ne, když ta největší na světě Sahara začíná jen o pár desítek kilometrů dál. Zajímavé je, že po skončení natáčení nebyly kulisy zbourány, jako je to obvyklé, ale naopak, zůstaly na místě. Toto šťastné rozhodnutí nezanedbatelně stimulovalo turistický ruch po následujících skoro čtyřicet let. Dychtiví fanoušci z celého světa se pravidelně v turistické sezóně, i mimo ni, vydávají z nedalekých resortů na Djerbě navštívit místo, kde vznikala jejich oblíbená filmová sága.

Co se skrývá za kulisami?

Vesnička s názvem Mos Espa čítá necelé tři desítky stavení, které ale nejsou plnohodnotnými budovami. Jde o kašírované kulisy, které vypadají dobře hlavně z dálky. Ocitnete-li se na vzdálenost několika kroků, začnou najevo vyplouvat drobné nedostatky. Ty se nejvíce projeví, pokud se dostanete do některé z budov, které si můžete všechny projít. Jde o dřevěné konstrukce které jako zázrakem přežily něklik desetiletí. Je to opravdu s podivem, ale velký vliv na to má zdejší mírné podnebí, minimum srážek a ohleduplná péče místních.

A proč si vlastně George Lucas vybral Tunisko k natáčení Hvězdných válek? Je to složitý příběh, ale pomohla náhoda. Filmoví producenti Robert Watts a Gary Kurtz hledali místo, které by se mohlo vydávat za planetu Tatoonia, domov Luka Skywalkera a Anakina. Ač se to zdálo ze začátku nepravděpodobné, nakonec padla volba na Tunisko, protože nabízelo stabilní prostředí, nebylo daleko od Evropy a zdejší lokace vypadaly jako z jiné planety. “To byla krása Tuniska. Byli jsme jen jednu hodinu od Říma, dvě hodiny a patnáct minut od Paříže, dvě a půl hodiny letu od Londýna,” vzpomínal později francouzsko-tuniský filmový magnát Tarak Ben Ammar, který dohlížel na natáčení v zemi následujících 27 let. Zároveň dodal, že od doby Star Wars zaměstnává filmový průmysl v Tunisku okolo 850 tisíc lidí, což je v tak chudé zemi s deseti miliony lidí opravdu hodně.

Jak se sem dostat?

Dobrá zpráva pro součastníky je, že dostat se do vesničky Mos Espa je v dnešní době relativně jednoduché. Specialistou na různé oblasti Tuniska je CK Blue Style, která zprostředkovává i výlety přímo do této lokality. “Tunisko ať už pevnina, nebo ostrov Djerba patří mezi klienty k oblíbeným destinacím, zejména pro svou cenovou vstřícnost. Týdenní letecký zájezd s plnou penzí lze na Djerbu pořdit už od deseti tisíc a výlet džípy do této oblasti lze přikoupit na místě,” vypočítává Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style.

Foto: CK Blue Style

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit