Matadoři of Montreal mají sice za sebou úctyhodný počet desek a vizuálů, v Praze zatím ale koncert neměli. Napraví to 19. 7., kdy představí (nejen) své nové album Innocent Reaches. Poprvé u nás také zahraje romantický písničkář Mike Handreas aka Perfume Genius, který se na svém novém glam rockovém albu No Shape vypořádává se svými vnitřními běsy. A do třetice se v továrně objeví miláček publika Mac DeMarco, který dokáže svou bezprostředností odzbrojit vyprodané sály.

of Montreal (US) + Lazer Viking (CZ) / 19. 7.

Kapela of Montreal, kterou v roce 1996 založil Kevin Barnes, byla vždy vnímána jako indie rocková, a to i přestože si od klasického indie rocku udržovala odstup a svou inspiraci hledala především v hudbě 60. let. Pokud se nějak hudba a styl kapely of Montreal dá definovat, tak jako neustále se měnící, překvapující novými polohami a styly.

Za úctyhodnou kariéru vydala kapela přes 14 desek a s lehkou nadsázkou by se dalo říct, že každé album je trochu jiné a něčím překvapuje. Ať už se jedná o šedesátkový psychedelický pop, sedmdesátkovou bezstarostnost nebo třeba afrobeat naředěný lo-fi folkem, pokaždé můžete očekávat nějakou novinku. Na zatím poslední desce „Innocent Reaches“ je patrná inspirace Arcou nebo Charilift. Na tomto albu, které kapela představí i v MeetFactory, je také zřejmá snaha o oživení pomocí psychedeličtějšího a rockovějšího zvuku. EP „Rune Husk“, které vyšlo v letošním roce, skládá pro změnu hold Bowieho období Ziggyho Stardusta. Neuchopitelnost kapely výstižně pojmenoval magazín Pitchfork jako „paradox of Montreal“ – čím více tvoří, tím míň je poznáte.

of montreal

Jediným pevným bodem kapely, kde se vystřídalo už poměrně značné množství hudebníků, tak zůstává lídr a jediný zakládající člen Kevin Barnes.

Ten se netají tím, že odmítá slepě následovat trendy a že dělá prostě to, co ho baví. Křečovitě nesleduje mainstream, ale s každou novou deskou s lehkostí vypouští do světa jeden objevný nápad za druhým.

Večer zahájí Lazer Viking. Full Moon Magazine o něm napsal, že to je jeden “nejvýstřednějších a nejsebestřednějších z pražských alternativců.“ Ostatně ani sám Jakub Kaifosz svůj projekt nepopisuje skromnými slovy: „Je to pomník rock’n’rollovýmu neumětelství, přehnaný glamový pompéznosti a absolutnímu kýči současnýho punku, kterej má tu drzost se ještě brát vážně.“

Bohemian Like You: Mac DeMarco (CA) / 13. 8.

Styl Maca DeMarco (asi dvaceti šestiletého MacBriara Samuela Lanyon DeMarca) se dá charakterizovat různě: blue wave, slacker rock nebo „jizz jazz“ (vlastními slovy hudebníka). Hlavně se ale vždy jedná o dech beroucí podívanou ve vyprodaných koncertních halách. Jeho lehce ušmudlaný zjev a charakteristická díra mezi předními zuby, záliba vysvlékat se na veřejnosti, to, že se nebere vážně, lehce střelené předělávky klasických rockových písní, které občas okoření výkřikem „Suck my dick!“ – buď ho můžete milovat, nebo nenávidět. Ať tak nebo tak, Mac DeMarco je bezesporu ve světě často neoriginálního kytarového světa naprostým zjevením.

Mac DeMarco se vždy řídí heslem „nahrát desku, aby byla lepší než ta předchozí“.

mac de marco

Podle magazínu Pitchfork se mu to na jeho posledním albu „This Old Dog“, které vyšlo v květnu tohoto roku, podařilo na výbornou. Nové album vznikalo v trochu jiném tempu než předchozí desky a je to na něm znát. DeMarco se v té době odstěhoval z New Yorku do Kalifornie, proces tvorby se oproti předchozím deskám také prodloužil a na albu se objevují nové nástroje a techniky. Například použití akustické kytary pro nahrání demo nahrávek bylo pro DeMarca naprosto zásadním. Akustická kytara, syntetizátor, elektronické bicí, jedna píseň s elektrickou kytarou – to je základ nového alba. „Je to moje akustické album, ale zároveň to vlastně není vůbec akustické album. Jen to tak cítím. Jsem původem Ital, tak bych si tipnul, že to je taková italská rocková nahrávka.“

Perfume Genius (US) + Lydia Ainsworth (CA) / 15. 8.

Mike Hadreas aka Perfume Genius se netají tím, že hudba je pro něj prostředkem, jak se vyrovnat se svým tělem, se svou vlastní identitou. Často tak v písních zaznívají jak jeho nejhlubší obavy, strachy a traumata, tak touhy a přání. Od dětství měl diagnostikovanou Crohnovu nemoc, jako jediný přiznaný gay to na střední škole také neměl zrovna jednoduché – šikana a posměšky byly na denním pořádku. Pak se přestěhoval do New Yorku, kde si sice velmi rychle našel queer scénu, ale také alkohol a drogy, ze kterých se dlouho dostával.

V MeetFactory představí Perfume Genius své poslední album „No Shape“, na kterém je konečně znát jisté vyrovnání se sebou samým, smíření se s vlastní identitou.

perfume genius

Jestliže ještě na předchozí desce zpíval o svém těle v souvislosti s hnilobou, nyní zaznívají až skoro ódy na krásu a smíření doprovázené instrumentálními extatickými výbuchy.

Pefume Genius je postavený na hře s kýčem, který může zdánlivě odvádět pozornost od vnitřních bojů Mike Hadrease. Jeho koncerty jsou především ale zpovědí, vnitřním monologem se sebou samým.

Jako support vystoupí kanadská zpěvačka, skladatelka a producentka Lydia Ainsworth, které v březnu tohoto roku vyšlo druhé album „Darling of the Afterglow.“

Další koncerty v produkci / koprodukci MeetFactory:

  1. 9. Stimul Nights: Keiji Haino (JP)
  2. 9. Beach Fossils (US)
  3. 9. Forest Swords (US)
  4. 10. EMA (US)
  5. 10. Black Lips (US)
  6. 11. Moses Sumney (US)
  7. 11. TOPS (CA)
  8. 11. Mount Kimbie (UK)

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit