Ve čtvrtek 16. 6. se v pražské Lucerně uskutečnil koncert berlínské elektronické superskupiny Moderat (viz Berlínští Moderat vystoupí již ve čtvrtek v Lucerně, představí své nejnovější album III), který se měl konat v Lucerna Music Baru, ale z důvodů velkého zájmu byl přesunut do Velkého sálu.

Německé supertrio (Sascha Ring, Sebastian Szary, Bernot Gronsert) složené ze dvou samostatných projektů Apparat a Modeselektor se představilo v metropoli již potřetí, poprvé však na samostatném koncertu – dříve předskakovali Radiohead a před dvěma byli hlavními hvězdami festivalu Electronic Beats.

13442697_1272517206091631_4396256037463553087_o
foto: Petr Klapper (www.klapper.cz)

Roli předskokana důstojně obstaral mladý londýnský producent Lone, který stále se zvětšující dav příjemně naladil. Víc by mu však slušel nějaký menší klubový prostor a pozdější ranní hodina. Všichni totiž čekali až se na podiu vyloupnou hlavní hvězdy, což se stalo přibližně kolem desáté (pro nás po dvou hodinách natěšeného čekání).

Moderat měli připravený speciální 100 minutový set, který se skládal především ze skladeb z poslední desky III, zazněla bez dvou písní celá, nebylo potřeba ji však nijak představovat, vyprodaná Lucerna zpívala téměř vše (to, co není pouze instrumentální). Neochudili nás ani o starší tracky jako A New Error nebo Last Time. Nejvíce však rezonovaly hity Bad Kingdom a Rusty Nails.

Já osobně, a nebyla jsem sama, jsem měla především dost strach z prostoru samotného. Jak zapadne IDM do sálu, který máme většinově spojený s maturitními plesy a jestli bude zvuk dost kvalitní. Ani jedna z obav se nenaplnila – jakmile zazněly první tóny, prostor nehrál žádnou roli, navíc pódium zabírající asi čtvrtinu sálu bylo černě obloženo. Zvuk byl také opravdu kvalitní, nezáleží na prostoru, ale na zvukaři, našly se minimální rozdíly mezi živým setem a deskou. Jediná nevýhoda spočívala ve faktu, že se celý sál stihl vydýchat už asi hodinu po tom, co se začali vpouštět první lidé, tzn. ještě předtím, než začal hrát předskokan. Ve chvíli, kdy na pódium přišli Moderat panovalo tropické vedro a celý prostor se proměnil v parní saunu. Po skončení ležela na zemi vrstvička vody a po stěnách stékaly kapky.

Pozitivní a velmi příjemné bylo, že Moderat se vůbec nechovali jak hvězdy (což bývá častý nešvar větších koncertů). Komunikovali s publikem, i když jim občas přes německý přízvuk nebylo rozumět, usmívali se a na konci se kamarádsky plácli, což bylo příjemné gesto toho, že je to opravdu baví, žádné předem naučené fráze typu: Takhle skvělý koncert jsme ještě v životě neodehráli. České fanoušky speciálně potěšilo, že Bronsert se na přídavek vrátil v dresu české fotbalové reprezentace. Nejlepší moment celého koncertu ale nastal v momentě, kdy nás škádlili prvními tóny Bad Kingdom, počkali jsme si na něj dlouho (věděli jste, že je to zvuk “křičícího piana”?) a posléze se celé publikum v ono piano proměnilo.

13415580_1272516859424999_4321233004948042964_o
foto: Petr Klapper (www.klapper.cz)

K Moderat také neodmyslitelně patří vizuální skupina Pfadfinderei, která se stará o vizuální stránku koncertů i videoklipů. Show byla celá dost potemnělá a začínala v naprosté mlze, na což dopředu upozorňoval i nápis žádající o nepoužívání blesků, došlo ale i na lasery. Nakonec jsme dočkali i známých motivů z klipů, a tak nechyběly ruce z A New Error, prostěradla z Rusty Nails nebo ono děsivé dítě z obalu desky při Intruder.

Koncert byl po všech stránkách bezchybný, energie vibrovala ve vzduchu a mohutně se tančilo (mohla snad ještě zaznít Damage Done II). Publikum se rozteklo nadvakrát – blahem i vedrem.

Setlist: Ghostmother, A New Error, Let In the Light, Reminder, Running, Abandon Window (Jon Hopkins cover), Eating Hooks, Rusty Nails, Animal Trails, Last Time, Nr. 22, Bad Kingdom, The Fool, Intruder, Versions

foto:
Petr Klapper (www.klapper.cz)

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit