Všichni mladí budou svědky dne, kdy padne Babylon“, nezapomenutelný citát Leroye “Horsemouth” Wallaceho z kultovního snímku Rockers natočeného roku 1978 dokresluje a uzavírá jako podtitul výstavu BABYLON, kterou má na svědomí Michal Škapa aka Tron.

Čtyřicetiletý umělec, který svým mladistvým vzhledem stále připomíná pubertálního hocha, je umělec, jež přetavil svou graffiti minulost v nezaměnitelný styl. Ten byl silně ovlivněn „písmem ulice“. U příležitosti svých kulatých narozenin představil v pražské Galerii Villa Pellé dosud nejobsáhlejší monografickou výstavu, kterou autor připravoval téměř dva roky.

O tvorbě

Těžiště předchozích projektů, včetně Signal Festivalu, kde jsi také mohl zčeknout několik Michalovo instalací, spočívalo především ve Škapově zaujetí písmem a postmoderním kódováním. Talentovaného umělce, který Česko reprezentoval také na výstavě EXPO 2010 v Portugalsku, velmi fascinují neony. Ty zde v malém můžete také vidět. Výstava BABYLON ovšem odkrývá další výraznou polohu, kterou se tento autor paralelně zabývá – detailní skladebné kompozice malované „kolážovým” způsobem. Svou pozornost upírá na městské struktury, které v sobě metaforicky zachycují komplikovaný civilizační vývoj. Jestliže jsou města obrazem lidského společenství jako celku, pak jednotlivé domy v nich odrážejí pozici individualit a zase je jako zásadní sociálně – výrazový prvek zpětně formují. Právě místo, kde člověk vyrůstá, žije a pracuje, je jedním ze základních komponentů, které utvářejí jeho vztah ke světu.

Všichni mladí budou svědky dne, kdy padne Babylon.“ Leroye “Horsemouth” Wallace

Bájný Babylon

Na výstavě BABYLON se tak symbolicky protnou rozmanité výrazové a tematické linie – racionální i intuitivní organizování prostoru, vizuální kódování, jazyk, písmo či různé jiné způsoby zápisu a formulace myšlenky, které v konečném důsledku vedou až k definování a konstrukci složitých a vrstevnatých útvarů ve smyslu infrastruktury nebo náročných urbanistických projektů.

Bájní Babyloňané postavili svoji věž tak vysokou, až je Bůh potrestal zmatením jazyků, po kterém se lidstvo rozprchlo do všech koutů světa. Dnes proroci z Jamajky opět označují západní civilizaci za novodobý Babylon a předpovídají její zánik. V mezičase je ale stále možné zaznamenávat dění kolem sebe a také ho interpretovat. Michal Škapa to nyní, prostřednictvím zatím nejobsáhlejší výstavy svých prací – obrazů, objektů a instalací, dělá nejen na ploše všech tří podlaží Galerie Villa Pellé, ale radikálně intervenuje i do veřejného prostoru v jejím nejbližším okolí.

Airbrushové obrazy, grafiky, ale zejména překvapivé prostorové realizace jsou ve vile i jejím okolí k vidění od 21. listopadu 2018 do 27. ledna 2019.

 

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit