Tucka pro fetky, anebo svébytná subkultura? Tak se obecně ptá kniha Location TBA, postavená jednak na rozhovorech s přímými účastníky a organizátory pražských rave parties, jednak na bohatém fotografickém materiálu.
Právě ten je unikátní: Na rave parties po světě totiž platí většinou striktní zákaz focení. Rozhovory, vedené editorkou knihy a také fotografkou Gabrielou Kontra, pak poskytují souvislosti a kontexty, nabízejí nejrůznější úhly pohledu na daný fenomén: ke slovu přijdou tribální dějiny lidstva, tvorba techno-tracků, poslech, tanec, euforie. Mezi zpovídanými jsou třeba kolektivy Polygon, Nite Vibes, Harmony nebo Cukr.
„Cílem knihy bylo jít hlouběji, ukázat složitost struktury a pestrost celého techno-prostředí, vysvětlit jeho význam a také nechat jeho aktéry, aby se představili sami,“ říká k projektu Gabriela Kontra.
Publikace, graficky vypravená Michalem Veltruským, nabízí dále studie tří insiderů. Michal Smetana představuje samotný fenomén techna, jeho hluboké kořeny i živou přítomnost. Jonáš Verešpej sleduje právě zmíněný zákaz fotografování v prostředí klubů a tanečních večírků po světě. Jen Kratochvil se pak rozepsal na téma konzumace drog, k nimž má techno-scéna odjakživa blízko.
Název knihy – Location TBA (To Be Announced) – odkazuje k frázi široce používané organizátory jednorázových večírků jako dočasnou informaci před odhalením (nebo nalezením) místa konání pro nadcházející akci. Navíc naznačuje určitou kvalitu této lokace, kdy jde o periferní nebo neužívané místo či budovu, obvykle původně navrženou pro jiný účel než pořádání rave parties. Instagram: @location_tba.