Tucka pro fetky, anebo svébytná subkultura? Tak se obecně ptá kniha Location TBA, postavená jednak na rozhovorech s přímými účastníky a organizátory pražských rave parties, jednak na bohatém fotografickém materiálu.

Právě ten je unikátní: Na rave parties po světě totiž platí většinou striktní zákaz focení. Rozhovory, vedené editorkou knihy a také fotografkou Gabrielou Kontra, pak poskytují souvislosti a kontexty, nabízejí nejrůznější úhly pohledu na daný fenomén: ke slovu přijdou tribální dějiny lidstva, tvorba techno-tracků, poslech, tanec, euforie. Mezi zpovídanými jsou třeba kolektivy Polygon, Nite Vibes, Harmony nebo Cukr.

„Cílem knihy bylo jít hlouběji, ukázat složitost struktury a pestrost celého techno-prostředí, vysvětlit jeho význam a také nechat jeho aktéry, aby se představili sami,“ říká k projektu Gabriela Kontra.

Publikace, graficky vypravená Michalem Veltruským, nabízí dále studie tří insiderů. Michal Smetana představuje samotný fenomén techna, jeho hluboké kořeny i živou přítomnost. Jonáš Verešpej sleduje právě zmíněný zákaz fotografování v prostředí klubů a tanečních večírků po světě. Jen Kratochvil se pak rozepsal na téma konzumace drog, k nimž má techno-scéna odjakživa blízko.

Název knihy – Location TBA (To Be Announced) – odkazuje k frázi široce používané organizátory jednorázových večírků jako dočasnou informaci před odhalením (nebo nalezením) místa konání pro nadcházející akci. Navíc naznačuje určitou kvalitu této lokace, kdy jde o periferní nebo neužívané místo či budovu, obvykle původně navrženou pro jiný účel než pořádání rave parties. Instagram: @location_tba.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit