Když se například nějakého sneakerheada zeptáte na otázku: “Jaké jsou nejlegendárnější tenisky?” většina z nich vám určitě odpoví: “Nike Air Force 1“. A nemusí to být ani sneakerhead nebo někdo tomu podobný. Tuto botu zná snad každý, kdo se aspoň trochu zajímá o streetware a věci tomu podobné.

Tato bota vydělává společnosti Nike ročně odhadem 800 milionu dolarů. Byla vytvořena roku 1982 návrhářem Brucem Kilgorem, který dodnes pracuje pro Nike. Nosili ji basketbalisté a zároveň to byla první basketbalová bota, co používala technologii Air. Takto vypadala původní colorway z roku 1982, kdy bota nenesla název “Air Force 1”, ale jen “Air Force”:

The_original_colorway_Air_Force_I_from_1982

Jedno z poznávacích znamení Air Force 1 je malý medailon (zvaný deubré), na kterém je zkratka “AF-1 (Air Force 1) a “’82”, což značí rok vzniku boty samotné:

Deubre

Víte, kolik existuje barevných kombinací této boty? Okolo 2000! Je to nepředstavitelné množství a i to dělá z Air Force 1 nejprodávanější sportovní botu v historii. 2000 barevných kombinací a spousta kolaborací například s Riccardem Tisci, Supreme, Pigalle, Undefeated a tak dále.

Nyní pár zajímavých faktů z internetu:

 1. Existuje song z roku 2002 inspirovaný těmito teniskami ( Nelly – Air Force Ones ) -> https://www.youtube.com/watch?v=BfzsMQGqrt0.
 2. Když Air Force 1 roku 1982 vyšly,je skupina jménem “Original Six” ( šest hráčů z šesti týmů ) nosila a dávala jim promo. Jména hráčů:
  • Moses Malone (Philadelphia)
  • Michael Cooper (LAL)
  • Jamaal Wilkes (LAL)
  • Bobby Jones (Philadelphia)
  • Mychal Thompson (Portland)
  • Calvin Natt (Portland)
 3. Bota je pojmenovaná podle letadla, kterým létá prezident.
 4. AF1 je bota, která přivedla Tinkera Hatfielda k designování sneakers místo budov.

nike-rt-air-force-1-black-1

Doufám, že jste se dozvěděli nějaké nové poznatky, a byl bych rád, kdybyste do komentářů poslali pár AF1, který vlastníte právě vy, a nebo klidně pár, který máte vysněný. Třeba můj je AF1 x Tisci.

Dále napište, o jakých legendárních teniskách byste si rádi přečetli další článek a sdílejte tento díl mezi své přátele!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit