Jedním z nejúžasnějších návrhů minulého století jsou bezesporu tenisky Nike Air Force 1. Každý je zná, každý ví, jak vypadají. Málokdo však tuší, že byly v minulosti vyrobeny pro basketbalové hráče.

Model Nike Air Force 1 slaví 35 let od doby, kdy poprvé spatřily světlo světa. Dnes patří do šatníku nejrůznějších módních ikon. Od jejich zrodu v roce 1982 vzniklo více než 2000 různých modelů od nízkých až po opravdu vysoké. Jedním z jejich typických symbolů je malý znáček „AF1“ umístěný na tkaničce.

K 35. výročí těchto legendárních bot byla představena nová kolekce Air Force 1 Low NBA, ale také zcela nová vysoká verze SF AF-1 High. Air Force 1 jsou symbolem inspirace a společenství. Lidé z celého světa nosící AF-1 jsou spojeni v jednu ohromnou komunitu. Od sněhově bílých až po ty nejšpinavější píše každý z párů bot svůj vlastní příběh.

A to není vše – ve spolupráci se světovými návrháři, sportovci a celebritami představuje Nike modely NikeLab x RT Air Force 1, Female Air Force 1 nebo celou kolekci AF-100.

První zmíněný model NikeLab x RT Air Force 1 vznikl ve spolupráci s celosvětově známým návrhářem Riccardem Tiscem, který je charakteristický tím, že spojuje sportovní a elegantní módu dohromady. To se mu geniálně povedlo i u nového modelu AF1. Žiju pro sport,“ říká Tisci, sport je vždy součástí mých stylů. Myslím si, že kombinace sportovní módy a módy ulice je elegantní, pohodlná a rozhodně nikdy neomrzí.“ 

Edice čerpá inspiraci z basketbalových modelů. Tisci oživil kožený swoosh o velkou hvězdu a své iniciály umístěné na mezipodešvi. Tento model je celosvětově dostupný od 21. října v prodejnách i na nike.com/nikelab.

Ve spolupráci s herečkou, modelkou a také aktivistkou Ruby Rose vznikl model Female Air Force 1, který je určen pro něžné pohlaví a který oslavuje sílu žen. Legenda tak žije dál, u tohoto nového modelu je klasický styl doplněn o prvotřídní materiál a špičkové detaily.

Díky herectví Ruby moc dobře ví, že vystoupit z komfortní zóny není vždy příjemné, ale právě tyto okamžiky ji motivují a posouvají dál. „I přesto, že jsou tyto momenty úplně nejnáročnější, je vzrušení z nových věcí a překonání sama sebe ten nejvzácnější drahokam, díky kterému jsem stále silnější.“

K 35. výročí vznikla také spolupráce s vizionáři z celého světa, kteří oslavují čistě bílé modely AF1. Inspiraci můžeme hledat u známých tváří, jako jsou Don C, Kareem „Biggs“ Burke, Errolson Hugh, Travis Scott a Virgil Abloh.

Celý projekt stojí na vedoucím designérovi Nike Al Baikovi, jehož vize byla vytvořit takovou botu, která dokáže propojit odvětví sportu, hudby, umění i města zároveň. Proto vznikla unikátní řada „AF-100“.

Neexistuje žádná jiná bota, která by dokázala propojit různá odvětví od sportu přes umění až po módu v jednom stylu obuvi. Všudypřítomná je čistě bílá AF1, která k 35. výročí navázala spolupráci se známými ikonami, které ovlivňují budoucí generace. Každá z ikon do svého modelu přidala kus sebe tak, aby vyjádřila svůj osobní styl, ale i pole, které zastupuje,“ popisuje svůj záměr Al Baik.

U Dona „Don C“ Crawleyho a jeho modelu Air Force 1 Hi „Just Don“ jde o propojení dvou předešlých modelů AF2 a AF3, přičemž je doplněn také o měděné a kovové detaily. Charakteristický je také pásek okolo kotníku v hadím vzoru. Středová část boty byla převzata z Air Force 2 a pata z Air Force 3. To vše se k sobě perfektně hodí,“ popisuje Don C.

Propojení loga nahrávacího studia a obuvi AF1 můžeme hledat u modelu Air Force 1 ’07 „Roc-A-Fella“ od zakladatele značky Kareema „Biggs“ Burkeho. Ikonický motiv studia je umístěn na jazyku a vnější straně obuvi na patě. Perfektní načasování k 35. výročí AF1 je zároveň oslavou 20 let studia Roc-A-Fella. „Logo Roc-A-Fella pro nás znamená opravdu hodně, je to symbol víry, přátelství a loajality. Ztvárňuje pevné bratrství,“ popisuje význam značky „Biggs“.

Lunar Force 1 „ACRONYM ‘17“ je návrhem designéra Errolsona Hugha. Vylepšený design úspěšného modelu Lunar Force 1 přichází opět na scénu. Bílá barva, ikonický zip na boku a výrazná podrážka – to je model řady „AF-100“.

Inovace starého modelu Air Force 1 Low „Travis Scott“ je dílem Travise Scotta. Novinkou je třpytivá fajfka a loga na tkaničkách. „Návrh bot Air Force 1 Low ‚Travis Scott‘ jsem pojal stejným způsobem, jako když nahrávám nové album. Mým cílem bylo, aby bota vyprávěla příběh. Nastavil jsem tedy tón a nechal se unést. Chtěl jsem, aby se lidé na přehlídkách zbláznili nadšením,“ přirovnává Scott návrh bot k vlastní hudební tvorbě.

V neposlední řadě se do kolekce „AF-100“ zapojil i Virgil Abloh. S vlastním designem modelu Air Force 1 ’07 „OFF-WHITE“ zdůraznil, že ikonickou barvou pro Air Force 1 je bezesporu bílá. Vždy tomu tak bylo, je a bude. Proto je tento model pouze oživen o pár originálních detailů, ale základ zůstává stejný.

Všechny modely kolekce „AF-100“ budou postupně k dostání v prodejnách Nike v tomto pořadí:

  1. Air Force 1 ’07 OFF WHITE: 4. listopadu
  2. Air Force 1 ’07 Roc-A-Fella: 30. listopadu
  3. Air Force 1 Hi Just Don: 1. prosince
  4. Air Force 1 Low Travis Scott: 2. prosince
  5. Lunar Force 1 ACRONYM ’17: 3. prosince

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit