Pivovar Gambrinus připravil pro letošní Dny českého piva hned několik „taháků“. Nabídne od tohoto víkendu až ve 3 000 hospodách ležák Gambrinus První chmel, který je dochmelený čerstvým žateckým chmelem. Pro ty, kteří se budou chtít vypravit přímo do pivovaru Gambrinus, připravili jeho sládci v rámci Noci otevřených pivovarů (3. 10.) program přímo v pivovaru.

„Dny českého piva jsou oslavou naší národní pivní kultury. Je to příležitost připomenout si pivní tradice a pozvat milovníky zlatavého moku na čepované do hospod i pivovarů. Navíc po chmelové sklizni jsme opět využili této příležitosti a uvařili ležák z čerstvého žateckého chmele. Tento týden už putují sudy do hospod, kde jej budou moci ochutnat lidé ve třech tisícovkách hospod po celém Česku. Zároveň zveme všechny do pivovaru 3. 10., kde jsme připravili speciální program pro pivaře,“ říká Pavel Zítek, sládek pivovaru Gambrinus.

Slavní ochutnali První chmel pro Dny českého piva

Na čepovaný První chmel

Vařit pivo z čerstvého chmele je pro sládky doslova sváteční příležitost, takové pivo lze vyrobit jen v době sklizně. Čerstvý chmel dodá pivu výrazné aroma a příjemnou hořkost. „Čerstvě sklizený chmel nelze skladovat, je nutné jej po sklizni dopravit nejkratší cestou do pivovaru, kde se přidává do piva v průběhu chmelovaru. Pro zvýraznění vůně dochmelujeme ležák ještě během zrání piva za studena,“ říká sládek Gambrinusu Pavel Zítek. Jelikož jde o tak výjimečnou příležitost, mělo by být i pivo tou správnou motivací jít „na jedno čepované“ do hospod. Jsou to právě hospody a pivovary, které se již nyní chystají na svátek, na zahájení oslavy Dnů českého piva. „Dny českého piva bereme jako svátek všech pivařů. Loňská várka prvního chmele se vypila v hospodách bleskurychle, a tak jsme jí letos uvařili raději o něco víc,“ říká Pavel Zítek. Pivo tím pádem může ochutnat i více lidí, letos jej Gambrinus nabídne až do tří tisíc hospod.

Žatecký chmel – česká chlouba

Limitovaná várka ležáku Gambrinus je dochmelená čerstvým chmelem odrůdy Sládek z žatecké chmelnice Beránek. Gambrinus je největším odběratelem tuzemského chmele vůbec. Ročně pivovar spotřebuje přibližně 150 tun chmele zmíněné odrůdy. „Pro chmelení používáme především odrůdu Sládek, která je schválená pro České pivo. Tento chmel přispívá svou hořkostí a aroma k typické vyvážené chuti našeho piva. Proto je skvělé jednou za rok oslavit chmelobraní touto unikátní limitovanou várku,“ říká Pavel Zítek.

Slavní připili na Dny českého piva Prvním chmelem

Den, kdy pivovar nezavře brány: Škola čepování i pivní test 

V sobotu 3. 10. pivovar Gambrinus otevře návštěvníkům své brány. Vedle prohlídek nové a historické varny je na tento den připraveno hned několik dalších zajímavostí. V pivovaru bude možné si vyzkoušet trojúhelníkový test, porovnat při něm desítku s novou dvanáctkou a prověřit tak své degustátorské schopnosti. Dalším lákavým bodem prohlídek je absolvování školy čepování pod vedením zkušeného sládka, přičemž každý zjistí, že dobře načepovat pivo je skutečné řemeslo. Nedílnou součástí prohlídek je pak i limitovaná várka Gambrinus První chmel, kterou pivovar pro Dny českého piva uvařil. Do půllitrů si každý návštěvník bude moci pivo načepovat sám. „Zveme srdečně každého příznivce piva do našich pivovarů v Plzni i do hospod, kde se První chmel bude čepovat,“ uzavřel Pavel Zítek.

Speciální prohlídky uspořádané v rámci programu otevřených pivovarů budou začínat ve 14:00, 15:30,  17:00, 18:30, 20:00 a 21:00 hodin v Návštěvnickém centru na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Délka prohlídky je 60 minut a jednotné vstupné činí 70 Kč na osobu.


Slovníček aneb rozumíte v hospodě?

Pivo

  • Plnotučný pivo – ležák
  • Pivo – bahno, čechr
  • Větrák, koza, slivky, hanzl – se říká nakapanému pivu bez řízu.

Čepování vs. točení piva

  • Pivo se čepuje. Točí se zmrzlina, kolotoč a filmy!

Styly čepování

  • Hladinka – Takové pivo se načepuje na jeden zátah, má říz a jeho pěna je hustá konzistentní, všechny bublinky jsou stejně malé.
  • Šnyt – Někdy se také přirovnává k malému pivu v půllitru. Takové popíjení se využívá zejména při ochutnávkách. I když mají lidé možnosti volby, většinou stejně zůstávají u klasického způsobu čepování. Pavel Zitek říká: „Každé posezení pivařů by mělo končit šnytem, což říkal i sám Karel Čapek.“
  • Mlíko – Méně známé čepování, které spojují hospodští spíše s ženami, protože pivo je sladší. Mlíko se čepuje napůl otevřeným kohoutem, kdy vytéká jemná pěna plná piva. Takový nápoj vypadá ve sklenici jako mléko.
  • Čochtan – Přesně opačným způsobem než mlíko se čepuje čochtan, se kterým se člověk setká nejčastěji ve Velké Británii. Pro Angličany je totiž typické pivo jen s malým množstvím pěny. Její nedostatečná vrstva je ale také důvodem rychlé oxidace neboli zvětrávání. Pavel Zitek: „Anglický čochtan se ale liší od českého v řízu piva. Zatímco anglická piva bez pěny mají malý říz, tak český čochtan je pivo pořádně řízné.“

V pivovaru

  • Komín, okolo komína –  malé pivovary dříve mívali odbytiště hospody blízko výroby „okolo komína“.
  • Klobouk pana starýho – je pokrývka hvozdů (sušáren sladu), která zaručovala dobrý tah.
  • Šalanda – bývala místnost určená pro odpočinek zaměstnanců v pivovaru

Z čeho servírujeme pivo

  • Krýgl , škopek, džbánek – půllitr s uchem
  • Věžák, štuc, štucna – vysoká sklenice na pivo. Pavel Zitek doplňuje: „Na Moravě ještě říkají vížka, v Čechách se říká většinou štuc nebo pohár.“
  • Tuplák – krýgl s uchem o objemu 1l, ale také tak byly nazývány velké sudy o objemu 150 l.
  • Holba – skleněná, ale i cínová, keramická či dřevěná, též to bývala objemová míra.
  • Máz – stará objemová jednotka. Označení pochází z německého Mass používaného v Bavorsku, kde je používáno pro 1,069 litru piva.

zdroj: Sládci pivovaru Gambrinus

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit