Ulice jsou kompletně vylidněné, kinosály zejí prázdnotou a pořad Peče celá země již skončil… VoD platformy naopak zažívají nebývalý rozkvět. Přinášíme vám přehled, co a kde lze sledovat z pohodlí vlastní postele.

V posledních měsících sice exponenciálně vzrostla čísla sledovanosti a stahování 9 let starého Soderberghova snímku Nákaza, není však nutné sledovat jen apokalyptické programy s hrůznými scénáři, porno s italskou vpnkou nebo nesouvislé impro show z tiskovek vlády. V těchto dnech je ideální využít čas pro kulturní sebevzdělávání a dohnat všechno, co se za poslední měsíce nedalo stihnout.

Spolu doma v kině

Nejnovější zprávou je zprovoznění online kina pod názvem Spolu doma v kině, na kterém se podílí celé Aeropolis. Přehlídka nejnovějších titulů s kurátorovanými úvody, simulovaným prostředím oblíbeného kina i následným chatem po filmu. Promítat (či streamovat?) se začíná vždy v 19 hodin a čekají nás lahůdky z české distribuce jako Parazit či Zelená kniha, ale snímky jako oceňovaná komedie The Farewell, které se našim kinům vyhnuly.

Aerovod

Společnost Aerofilms též provozuje streamovací platformu Aerovod, kam mimo svých kino akvizic umisťuje též vybrané artové tituly nebo retrospektivy oblíbených tvůrců, momentálně tam můžete najít starší snímky Pedra Almodóvara nebo Akiho Kaurismäkiho. Zároveň se tam objevily i filmy od Artcam films, které byly nuceny odložit svou distribuční premiéru nebo byl jejich život v kinech o dost zkrácen. Doporučují především silnou dokumentární výpověď Pro Samu, subtilní romanci Portrét dívky v plamenech nebo filmy guatemalského režiséra Jayra Bustamanteho Ixcanul a Chvění.

Dokumenty

Spoustu českých snímků mimo Aerovodu najdete také na DAFilms, kam se mimo jiné přesunul i přerušený festival Jeden Svět. Můžete tak zhlédnout v premiéře český dokument o mushingu Psí láska nebo dokument Advokátka o obhájkyni Palestinců obviněných z terorismu. Pokud by dokumentů nebylo dost, největší dokumentární festival IDFA zveřejnil online část ze svého soutěžního výběru, stejně jako CPH:Dox, který se kompletně přesunul do virtuálního prostředí.

Z filmu Psí láska.

Česká filmová klasika

Spoustu českých filmů, především pak starší datace, najdete i youtube, kde Národní filmový archiv na kanále Česká filmová klasika zveřejnil část své digitální knihovny. Najdete tam například kultovní převratovou komedii Pražská pětka, Sequensův Atentát o operaci Anthropoid nebo pohádku Panna a netvor, které dodnes děsí mnohé z nás. Zdarma dostupný na Vimeu je též nejúspěšnější český film posledních několika let, oscarový animák Dcera.

Netflix, HBO Go & Chill

Netflix zas nabízí naprostý mentální odpočinek skrze reality show jako Love is blind či The Circle, příjemné odumření mozku a extrémní guilty pleasure zaručeno. Je to také ideální čas dohnat druhou sezónu Sex education příznačně začínající také epidemií, i když trochu v jiném slova smyslu, nebo konečně dohnat Zaklínače, abyste si konečně mohli mít ruce za zvuků ústřední melodie.

HBO Go zas navýšilo dobu bezplatného sledování z jednoho až na pět týdnů, a tak si můžete užít novou řadu Babylon Berlin, novou sérii podle Stephena Kinga The Outsider nebo italský pašerácký thriller ZeroZeroZero. Z filmů si například můžete dohnat nejlepší loňský film Genesis nebo maďarskou komedii Bad poems.

Kompletní přehled všech možností nabízí web Openculture, na serveru Indie wire zas můžete nalézt přehled online kraťasů známých tvůrců a nebo můžete podpořit nově vznikají online kolekci My darling quarantine.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit