click here for English version of this article

Kde prožít doslova vnitřní katarzi, spjatou s prožitkem s uměním? V sobotu. V Břevnovském klášteře.

Já jsem Houba a tenhle víkend vám přineseme report z Katarze – audiovizuálního eventu v prostorech Břevnovského kláštera. Jak vlastně myšlenka a propojení českých i zahraničních konceptuálních umělců vzniklo? Přinášíme vám rozhovor.

Zkus popsat event 3 slovy.

Výstřední – svěží – stimulující.

Jaké emoce by si lidé měli v sobě odnést?

Rádi bychom, aby lidé odcházeli pohlcení zkušeností a aby v sobě měli touhu zažít více. Nejdůležitější ale je, aby odcházeli od emocí očištění.

Teď znovu a obsáhleji. Na co všechno se mohou lidé těšit?

V rámci této události vytváříme vlastně takovou malou vesničku. Chápeme, že každý uvolňuje nahromaděné napětí jiným způsobem. Někteří poslechem hudby – a my věříme, že hamburské techno a jeho melodie jsou pro uvolnění ideální. Jiní skrze umění, které překračuje zábrany a klade nám otázky, které bychom v běžném životě nebrali v potaz. Pro jiné to může být zas meditace – ať už skrze psaní nebo skrze vedené sezení.

Navíc na místě bude řada různých pop-up stánků – chtěli jsme udělat vše, co je v našich silách, abychom alespoň částečně pomohli komunitě v rámci post-covidového návratu do reality.

Na co se tedy mohou lidé těšit? Řekla bych, že na vše.

Proč zrovna prostředí kláštera?

Náš tým věří, že Praha je oproti jiným evropským městům, co se týče historie, unikátní. Je zde obrovské množství jedinečných historických budov a architektonických skvostů. Energie, kterou jsme cítili, když jsme poprvé vešli do Břevnovského kláštera, byla neskutečná. Od počátku jsme věděli, že to místo je speciální, až magické. Fakt, že se jedná  o nejstarší český klášter to jen podtrhuje. My zkrátka hledáme takovéto jedinečné budovy s nezaměnitelnou energií a intervenujeme je uměním a technem. Symbolicky se potkává čistota a do jisté míry nevinnost s temnotou a undergroundem.

Proč ne urbex prostředí, které je pro konání techna typické? Je ve vámi zvoleném prostoru nějaká spojitost, prvek návratu ke klasičnu – vůči moderním instalacím? 

Odpověď se odvíjí od toho, kolik hranic chceme prolomit. Je pravdou, že naše první akce se konala v Nuselském pivovaru. Což je vlastně nejvíce urbexové prostředí, které jsme mohli nalézt. Krása toho celého momentu tkvěla také v tom, že toto místo s největší pravděpodobností do roka už nebude existovat. Lze říci, že to byl poslední okamžik, který jsme mohli využít pro oživení tohoto prostoru.

Jedním z cílů Katarze je být vždy na novém místě. Vždy další akcí překvapit a posunout limit. Chceme, aby naši podporovatelé věděli, že od nás mohou pokaždé očekávat něco nového a excentrického.

Toužíte tedy po tom, budovu uměním zkrátka vyzdvihnout?

Vyzdvižení budovy je v rámci našeho konceptu jedním ze tří základních stavebních kamenů. Hudba, umění a zajímavá lokace jsou hlavní komponenty, které jsou pro nás svou důležitostí v rovnováze. Nicméně energie daného místa, jeho genius loci je vždy na začátku naší vize.

Jak vnímáte české umělecké prostředí? A jak se vám vůbec spolu s českými umělci pracuje?

Česká umělecká scéna je neustále vyvíjející se a velmi specifická. V mladých umělcích vidíme velký potenciál a snažíme se jim dát prostor pro prezentaci vlastních projektů.

Vzhledem k tomu, že náš tým je rozmanitý, usilujeme o překlopení tohoto momentu i do našich akcí. Tentokrát bude například poprvé v Čechách v rámci Katarze vystavovat kolumbijsko-americký výtvarník Oscar Negret.

Dělali jste open call. Je ale někdo,s kým jste už chtěli spolupracovat už od začátku? Nebo nějaký prvek a technika, která pro vás měla nepostradatelný význam, spolu s konceptem Katarze?

Vlastně ano. Ke každé události, vzhledem k odlišnému místu konání, přistupujeme jiným způsobem. Nyní jsme například od začátku věděli, že bychom chtěli pracovat s liniemi a s geometrií a že sochy a site-specific budou klášteru vyhovovat nejvíce. Proto jsme oslovili architekta a umělce Michala Motyčku, který je v tomto směru špičkou – právě jeho site-specific bude na akci k vidění.

Proč zrovna Katarze? Jaký to v sobě nese význam? 

Katarze je slovo, pocházející z řeckého pojmu Katharsis, který označuje vnitřní očistu člověka. Odkazuje k očištění od emocí – konkrétně od lítosti a strachu – skrze zkušenost s uměním nebo skrze extrémní změnu emocí. Výsledkem a cílem je obnova, návrat k sobě samému. A to je právě našim cílem – vytvořit místo a atmosféru, kde lidé mohou zapomenout na své problémy, očistit svou mysl a nalézt vnitřní mír.

Katarze má v lidech zanechat tedy pocit očisty, co lidem ještě přejete?

To, co odlišuje Katarzi, je energie našeho týmu, ve které se propojuje několik koutů světa. Zároveň sdílíme lásku a respekt k techno kultuře a jednoduše nás baví propojení hudby a umění.

Jsme mezinárodní skupina lidí a to se odráží v naší tvorbě, jinak řečeno promícháváme temné a hluboké kořeny hamburského techna s příchutí a odleskem Miami.

Přejeme Vám zažít sladký únik od reality, který z tohoto mixu pramení a který zažíváme i my.

My děkujeme za rozhovor a za celý Czechmag vám přejeme, ať se všechno vydaří a ať event v lidech zanechá to, co by zkrátka měl!

Vstupenky jsou k dostání přes GoOut.net.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit