Možnost volby dává čtenáři v novém románu Okamžiky štěstí jeho autor Patrik Hartl. V příběhu Český spisovatel a umělecký šéf a režisér pražského divadla Studio DVA vypráví o osudu dvou sourozenců Jáchyma a Veroniky. Dva hlavní hrdinové, jejichž příběh můžete začít číst z libovolné strany románu. Ono rozhodnutí je tedy na samotném čtenáři. V knize se kromě sourozenců potkáte také s Eliškou, Kubou, Dedém, Monikou, Viktorem, Amy, Kryštofem, Danou, Viki, Ondřejem, Ájou či Toníkem… Kde začnete vy?

  • Název: Okamžiky štěstí
  • Autor: Patrik Hartl
  • Nakladatelství: Bourdon
  • Vydání: 2016
  • Počet stran: 520

Na motivu štěstí, kterému se musí jít někdy naproti, jeho hledání, potěšení i strastech Patrik Hartl tuto knihu založil. Nic není bohužel zadarmo a i ten nejmenší okamžik štěstí si musíme tvrdě vydobýt.

Reálný svět i reální lidé

Dvojromán je prošpikován od začátku do konce charakteristickým autorovým humorem, ale také tématy lásky a touhy, které na klikaté cestě vedou za štěstím, které je hlavní vytouženou metou. Cesta hlavních hrdinů je ale velmi trnitá a musí čelit situacím a zdolávat překážky, o kterých se jim ani nesnilo. Při tom všem je prostředí mladých lidí a světa kolem nás zobrazováno bez jakýchkoliv příkras a maximálně reálně. Za postavy sourozenců bychom si velmi lehce mohli dosadit jakéhokoliv konkrétního člověka, včetně sebe.

“Štěstí je mozaika složená z nepatrných malých radostí.” (André Maurois)

Autor při psaní využívá bohaté slovní zásoby, hraje si s češtinou a jejími jazykovými formami a používá i vymyšlená slova (např. gištiribiligi), které v románu zlidoví a stane se jakýmsi barometrem nejrůznějších situací, které rodina prožívá.

Přesah

Hartlovy romány v sobě mají víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Nenásilnou formou nutí čtenáře přemýšlet a jednotlivé věci vzájemně propojovat. Často totiž rozepíše situaci a jejími detaily se vrací i o několik měsíců v čase zpět. Současně nás ale ihned od první věty vtáhne do děje. Při čtení dvojrománu se určitě několikrát přistihnete, že přemýšlíte, jak byste v jisté situaci reagovali vy sami.

“Kolik malých štěstí jsem ztratil hledáním velkého štěstí.” (John Henry Newman)

Hartl čtenářům dává možnost, začít číst příběh ze dvou stran. Na výběru každého čtenáře je, zda dvojromán začne od pozice Jáchyma nebo Veroniky. Obě půlky mají shodně 14 kapitol. Na konci knížky vám ale obě části příběhu společně s detaily splynou v jeden velký rozsáhlý celek. Na textu je znatelné, že ho psal velmi zkušený autor. Dvojromán je psán velmi detailně a čte se ale lehce a doslova jedním dechem. Ať už tedy začnete číst z kterékoliv strany, máte před sebou několik hodin, kdy se od příběhu nebudete schopni odtrhnout.

“Štěstí nepochází z velikosti života, ale z jeho malých a osvěžujících věcí, které se musí pěstovat a vyhledávat… Ostatně – štěstí nemusí být ničím veselým a blaženým, jsem si skoro jist, že štěstí mohou být velká a tragická jako umělecká díla.” (Karel Čapek)

Patrik Hartl (1976)

Autor dvojrománu je úspěšný český spisovatel a umělecký šéf a režisér pražského divadla Studio DVA. Hartl vystudoval filmovou a televizní režii na pražské FAMU. Románovým čtenářům se Patrik Hartl představil v roce 2012 románovou prvotinou Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Jeho druhý román – Malý pražský erotikon– se stal Českým bestsellerem roku 2014. Jeho romány se díky obrovskému zájmu čtenářů dočkaly mnoha dotisků. Známý je ale Patrik Hartl také v uměleckém světě, a to především svými divadelními hrami. Patrik Hartl režíroval řadu divácky velmi úspěšných inscenací (Otevřené manželství, Caveman, Absolvent, Půldruhé hodiny zpoždění, Madame Melville). Jeho vlastní divadelní hry Hovory o štěstí mezi čtyřma očima(2004), Klára a Bára (2006), Soukromý skandál (2011), Hlava v písku (2013), Hvězda (2013), Vysavač (2015) a 4 sestry (2016) se staly hity. Ve filmu pak debutoval komedií Taková normální rodinka (2008). Režíroval ale také například 70 dílů seriálu Ulice.

foto:patrikhartl.cz

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit