Je 21. listopadu roku 1989. Marta Kubišová poprvé po devatenáctileté vynucené pauze veřejně vystupuje. Na Václaváku zpívá Modlitbu pro Martu. Tedy píseň, ze které se stal symbol sametové revoluce a nenásilných převratů, které vedly k pádu komunistického režimu. Symbolem se ale nestala pouze píseň, kterou tehdy Česku zpívala. Symbolem se stala především ona sama.

Marta Kubišová se narodila 1. listopadu roku 1942 v Českých Budějovicích. Po maturitě na pardubickém gymnáziu začala pracovat v místních sklárnách. Na vysokou školu se kvůli rodinnému původu nedostala. Od mládí byla však hudebně nadaná, uměla hrát na klavír a okouzlovala svým podmanivým hlubokým hlasem. Ten zněl díky nedomykavosti jejích hlasivek zastřeně a až zakouřeně. Nejprve vystupovala v Pardubicích na menších akcích a koncertech ale netrvalo dlouho a začalo si jí všímat více a více lidí. V roce 1962 začala svou profesionální pěveckou a hereckou kariéru v pardubickém divadle Stop. O rok později přesídlila do Plzně do divadla Alfa. Již v roce 1964 se ale usadila v pražském divadle Rokoko, kde nadobro odstartovala svou hvězdnou hudební kariéru. Na této scéně se také seznámila s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou. S těmi začala úzce spolupracovat a později spolu utvořili i známé hudební seskupení Golden Kids.

Ačkoliv samostatně i jako součást populárního tria vystupovala se vší vervou a okázalostí, Kubišová vždy zůstávala skromná a velmi pokorná. V 60. letech o ni byl velký zájem. Jezdila na různá, často i zahraniční turné a soutěže. Nahrávala desky, hrála ve filmech a seriálech a dále vystupovala na své domovské pražské scéně v divadle Rokoko. V roce 1966 také obdržela svou první cenu Zlatý slavík. Z nadané dívky z malého města se stala jedna z nejslavnějších a nejsledovanějších českých zpěvaček.

Modlitba pro Martu

Jedna z písní jejího repertoáru, Modlitba pro Martu, se stala roku 1968 při srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy jedním ze symbolů národního a společenského vzdoru a odporu ke vstupu vojsk na naše území. Už tehdy se neoblomná Kubišová se svým hlubokým a podmanivým hlasem začala jevit jako nepohodlná a rebélii vzbuzující buřička. Ona si jen ale stála za svým názorem a za svou svobodou a tu se snažila šířit právě svým hlasem. Zakázáno veřejně vystupovat sice neměla hned od léta 1968, byla ale již pozorována a svého druhého Zlatého slavíka si v roce 1970 již nemohla převzít slavnostně na předávání jako ostatní. Dostala ho pouze do ruky v kancelářích a redakcích časopisu Mladý svět, který každoroční anketu o nejoblíbenějšího zpěváka a zpěvačku pořádal.

Zákaz, cenzura a sledování

Dva roky po okupaci dostala v únoru roku 1970 definitivní zákaz veřejně vystupovat a jakkoliv se podílet na umělecké činnosti. Komunisté jako záminku její cenzury komunisté  použili zfalšované pornografické fotografické montáže, které byly údajně pořízeny v předchozím roce. Později se za tuto pomluvu dokonce i soudila. Soud vyhrála, ničemu to ale však nepomohlo. Všechny společnosti ji již odřízly a režim Kubišové dál bránil.

Komunisté a Veřejná bezpečnost ji opakovaně nutili podepsat veřejnou podporu komunistického normalizačního režimu, tak jako učinila například zpěvaččina kolegyně Helena Vondráčková aby mohla dále zpívat. To Kubišová ale opakovaně odmítala a stála si za svým. Bylo pro ní obtížné sehnat si jakoukoliv práci a živila se tím, že lepila papírové pytlíky na hračky (Václav Havel zase koulel sudy v pivovaru). V této době také prožila krušné manželství s despotickým režisérem a alkoholikem Janem Němcem, který o dva roky později emigroval. Kubišová potratila a dvakrát dokonce prožila klinickou smrt.

Charta 77

V roce 1974 si vzala svého druhého muže, režiséra Jana Moravce. Společně si koupili a opravili chatu na Vysočině, kterou Kubišová brala za své nejbezpečnější útočiště. Osobně se znala s disidentem a budoucím prezidentem Václavem Havlem a jeho přáteli, dalšími disidenty. Vedla s českým disentem různé debaty a stala se signatářkou Charty 77. V letech 1977 a 1978 působila také jako mluvčí této občanské iniciativy. Jelikož se začala takto angažovat byl její dohled Veřejnou bezpečností ještě zpřísněn. Roku 1977 si na chalupě manželů Havlových v Hrádečku zazpívala s písničkářem Jaroslavem Hutkou několik balad, které později u Hutky doma tajně nahráli a vydali ve Švédsku. Za svou aktivitu a názory byla často vyslýchána na StB, nikdy ji však nezlomili a Kubišová vždy odmítla spolupracovat.

Rok 1989

Přišel listopad roku 1989 a sametová revoluce s ním. Marta Kubišová se již jako známá disidentka a odpůrkyně režimu stala jednou z tváří celé revoluce. A s ní i její píseň Modlitba pro Martu. Tu, společně s československou hymnou, zazpívala 21. listopadu roku 1989 z balkonu budovy nakladatelství Melantrich na Václavském náměstí. Celý Václavák tehdy skandoval její jméno. Nešlo o žádné plánované vystoupení. Václav Havel ji o to na místě prý požádal.

Tak po devatenácti letech cenzury, vyslýchání, sledování a zakazování Marta Kubišová vystoupila před rozjásané publikum a svým mohutným a zastřeným hlasem oznámila příchod svobody a lepších zítřků.

Marta Kubišová je bezpochyby jednou z nejslavnějších a nejvlivnějších českých zpěvaček. Svým osobitým a podmanivým hlasem si prošlapala trnitou cestu jak světem hudby a showbyznysu, tak světem nesvobody, cenzury a komunistické vlády. Nikdy neustoupila, nikdy se nevzdala a nikdy ji nezlomili. Stála za svou ctí, kterou hrdě bránila a byla věrná své zemi a svému přesvědčení. Věřila, že spravedlnost a pravda vždy zvítězí. Stala se hlasem své generace a symbolem nejdůležitějšího státního převratu, který naší zemi umožnil vzkvétat jako svobodnou demokratickou republiku.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit