Pokud trávíte volný čas sledováním zahraničních YouTuberů nebo jakýchkoliv jiných tvůrců, jistě vám nemohl uniknout pojem, který velice často referují – Netflix. Netflix mě nepustí ven, nemám peníze, protože platím Netflix, vyšla nová epizoda? Už je to určitě na Netflixu… A nesmíme také opomenout populární hlášku ”Netflix’n’Chill”.

O co že tedy ve skutečnosti jde? Netflix je americká filmová a seriálová online videotéka nabízející nekonečné množství obsahu jak dnešního, tak 40 let starého, a to za směšný poplatek 8 dolarů měsíčně. Nejjednodušší bude ho přirovnat ke Spotify. Jsou to víceméně identické služby, až na to, že u jednoho je to video, u druhého audio.  Pokud tedy tuto populární hudební aplikaci používáte/poctivě platíte a jste tak spokojeni, jako já, není třeba vysvětlovat, proč je něco podobného tak všeobecně oblíbené. Jak moc, ptáte se? Jen ve Spojených státech se počet předplatitelů pohybuje okolo 40 milionů, celosvětově pak zhruba 75 milionů.

Do minulého měsíce zde ale byl jeden zásadní háček – Netflix byl omezen jen na Severní Ameriku, Británii a několik dalších vyvolených zemí. To se přece jen po dlouhé době změnilo po ohlášení, o kterém informoval The Wall Street Journal. Služba konečně expanduje do 190 nových zemí včetně České republiky! Mně, jako poctivě čekajícímu a přihlášenému fanouškovi, došel hned po zpřístupnění informační mail, takže jsem měl možnost se na celek podívat jako jeden z prvních.

netflix mail

Abych tedy shrnul důležité informace, na výběr máte ze tří základních profilů – Basic, Standard a Premium, přičemž každý začíná měsíční trial verzí. Basic je, jak název napovídá, základní verze za 8 eur měsíčně. Máte zde neomezený přístup k veškerému obsahu s možností sledovat na jednom zařízení v rozlišení maximálně 480p. Uznávám, to je celkem otrocké. Následující “Standard” už nabídne HD rozlišení, možnost sledovat na dvou obrazovkách zároveň, s tím, že si připlatíte 2 eura navíc. Poslední “prémiová” možnost vás zahrne 4K obsahem a možností sledovat až 4 obrazovky současně. To vás poté vyjde na necelých 12 eur.

Po finanční stránce se tedy nejedná o žádné fiasko. V čem problém ale rozhodně bude, je obsah. Je jasné, že společnost nákup práv k distribuci něco stojí, a tak je vypouští v dávkách, za které zpětně těží peníze. Opravdu jsem ale nepochopil taktiku v ČR, ve které se evidentně pokouší svoje potenciální diváky přesvědčit filmy průměrově z roku 2010 a seriály několik sérií pozadu. Například seriál Arrow – český Netflix ukazuje druhou sérii jako novinku, přitom celosvětově už jsme přesně jeden rok pozadu. To se samozřejmě netýká veškerého videoobsahu, za jehož natáčením stojí samotný Netflix (Jessica Jones, Daredevil, Making a Murder). Zde se zcela pochopitelně dočkáme každé nové epizody, jen co ji oficiálně vypustí. Samozřejmě, mezi zmíněnými filmy se najde několik trháků, za které byste se rozhodně nemuseli stydět, jako Pulp Fiction, Forrest Gump, Batman (poslední trilogie), Pomáda, Indiana Jones a spousta dalších. Ani o odlehčené komedie nebude nouze. Zkuste se ale zeptat na něco vydaného za poslední dva, tři roky a Netflix se vám tak maximálně vysměje a doporučí podobné snímky. Osobní preference zde hraje velkou roli, a vy se tak možná od prvního otevření neodtrhnete od obrazovky, protože se vám bude líbit výběr, pro většinu mladých lidí to ale určitě nebude to pravé ořechové.

screen netflix

Abych to celé shrnul a odpověděl na možné dotazy, budu si platit Netlix po vypršení trialu? Ne, dokud se nedočkám aktualizovanějšího obsahu, zůstanu raději u kin. Nezdá se mi cena vysoká? Ne, podle mého názoru je nějakých 200 korun za neomezené sledování stovek snímků více než přijatelné. Má cenu se na Netflix registrovat a zkoušet ho teď? Rozhodně, ačkoli nedisponuje žádnými novinkami, oceníte přítomnost filmů, které jste dávno zapomněli, nebo nestihli zhlédnout. 

Přestože jsem byl plný očekávání ohledně “legendárního amerického Netflixu”, po příchodu do Česka jsem byl trochu zklamaný. To ale rozhodně nemění nic na tom, že si rád každý druhý večer sednu k televizi a pustím si nový, zajímavý seriál, o kterém bych se jinak nedozvěděl, nebo film, na který jsem už dávno zapomněl. Do platby se tedy zatím nehrnu, ale držím palce dalšímu vývoji.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit