“Já nikam nejdu, nevim koho volit!” “Táta mi říkal, že jde volit tamtu stranu, pujdu asi taky.” “A vážně je tohle tak špatný?”

Mileniálové – budoucnost národa. Jak je možné, že většina mladé generace nemá ani tušení, kolik politických stran letos kandiduje do Poslanecké sněmovny? Kdo je předsedou které strany a jaký má Andrej Babiš vztah k Čapímu hnízdu? Většinu to prostě nezajímá.

Nedávno jsem procházela Prahou, když se z Indiga, baru, kde se často pohybuje Dominik Feri (kandidát č. 36, TOP09), vypadla partička takřka “vylitých” mladých a začali vyřvávat, že asi pujdou volit “topku”, protože Feri vypadá fajn. Feri sice vypadá fajn a program TOP 09 je taky fajn, ale vážně nás to více nezajímá? A nebo jsme jenom tak zmatení a radši to ani řešit nechceme, protože jak tomu tak bývá, není snad nic, co by politické strany v předvolební kampani slíbit nedokázali a pak se neomlouvali větou, že prostě na to nejsou ekonomické zdroje.

TOP 09 je v tomto směru o krok napřed. Do své strategické hry nasadila čokoládového koně Dominka Feriho, který díky svým skoro 45 tisícům “followers” na Instragramu měl šanci celkem slušné části mileniálů nastínit, co je politika, jak funguje a proč to vlastně dělá. Palce nahoru!

Dalším problémem je zmatenost. Na jednu stranu není divu. “Máma běžela koupit máslo, prej je drahý, asi pujdu taky!” Jo, máslo je sice za šest pětek, trošku přehnaný, ale při vašem studentském jídelníčku, alkoholu a cigaret, to nemůže být jednou za měsíc zas tak ruinující položka.

I když asi tu bude určitý strach o vlastnictví aspoň něčeho, když si starší generace pamatujou, že použitelný uran jsme nechali kdysi za hubičku Sovětskému svazu a uhlí z Ostravy téměř za nic Zdeňku Bakalovi.

Piráti. Slušně postavený volební program, kterého se většina mé generace chytla, protože, když už teda nevědí coby, tak zvolí je. Vidina, že se naše vláda bude prosekávat, jak sám Jack Sparrow budoucností, zásoba rumu tu bude furt a marihuana bude legální, je pro mladé pohlcující až inspirující. S něčím souhlasím, s něčím ne. Představa, že budeme mít šanci ovlivňovat najednou náš justiční zákon až tak moc – peticí s 20000 podpisy – je lehce mimo mísu. Kolik “influencerů”, youtuberů a lidí, kteří mají nějakou “fanbase”, budou moci sehnat těch několik tisíců lidí jako stádo ovcí a přitáhnout ho na papíře do sněmovny? Spousta a hned.

SPD. Vracím se k těm ovcím. Přímá demokracie u nás nemůže fungovat, lidi se ještě nenaučili volit správně a mají si vládnout sami? Asi ne.

Problém dnešní generace je v tom, že se o politice málo mluví a všichni radši sledují plastickou přeměnu mladé youtuberky než dění kolem sebe. Kolik stojí boty rappera Kanyeho Westa, ale když jsem se den zpátky zmínila kamarádce, že Andrej Babiš obdržel obvinění z financování Čapího hnízda z podvodů a co si o tom myslí, jestli to nějak ovlivní jeho volební kampaň, ani nemrkla a vyhrkla: “A to je prosim tě kdo pořádně, dělá do politiky, ne?”

Máme málo hlasů. Hlasů, které by byly schopné vzít slovo a ukázat, jakým směrem by to mohlo jít, kdyby tu byl zájem, kdyby mileniálové věděli a rozuměli důležitosti toho, na co za pár měsíců budou nadávat jejich rodiče a bulvární plátky se budou přetahovat o pikantnější kousky ze světa politiky. Hlasů, které by chytili ten správný smysl slova “influencers” a ukázali uplně jiný směr. Hlasy, které by to vysvětlily tak, aby mladé generace rozuměly.

Takže nezapomeňte, každý hlas se počítá a ten náš by mohl mít neskutečnou sílu. A stejně, jestli to teď čtete, tak koukáte do mobilu a není zas tak těžký naklikat slova volební programy.

A nebo zajděte do Indiga, Dominik Feri vám to určitě rád vysvětlí a poradí.

Cíle není radit někomu, koho volit a koho ne, to je na vás, jen by vás to třeba mohlo posunout někam, kde budete nad politikou přemýšlet a uvědomíte si, že vlastně to životy i ovlivňuje… A hodně.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit