V dnešním rozhovoru jsme vyzpovídali Radka Chrásteckého alias Deckyho, producenta YZO Empire, který stojí za Logicovými bangery, jako jsou Jan Jákoby nebo Nenávist a Láska. V interview nám prozradil například, jaký má pohled na vývoj rapu na CZ/SK scéně a pověděl nám také o jeho začátcích s beatmakingem. Pokud tě tento šikovný český producent a jeho tvorba zajímá víc, čti dál.

Ahoj. Na co se od tebe můžeme v nejbližší době těšit? Plánuješ třeba nějaký ucelenější producentský projekt?

Zdravím, právě jsme s klukama dokončili mixtape M+ paradise, na kterém najdeš cca 7 věcí ode mě. Jedná se o věci, které vznikly během posledních dvou let, zároveň tam najdeš ale i pár aktuálních novinek. Dále dokončujeme další projekty, na kterých mě bude možno slyšet, ale nechci zatím nic prozrazovat.

Žádný ucelenější producentský projekt zatím neplánuji, producenti tady u nás jsou stále dosti nedocenění. Vnímání této strany se za poslední rok trochu houplo, ale stále nemám pocit, že by taková věc nabyla plnohodnotného úspěchu. Možná kdyby každý producent (CZ/SK) za rok vydal alespoň jednu producentskou desku, vzbudilo by to tu dojem rivality a lidé by se o to začali více zajímat, ale kdo ví. 

Jak dlouho se věnuješ beatmakingu a jak ses k němu dostal?

Beatmakingu se věnuji od roku 2010 nebo 2011, už si přesně nevzpomínám. Dostal jsem se k tomu přes kamarády. V tu dobu jsme byli klasická parta mladejch hajzlů, které ovlivnila hip hopová kultura (čmárání po zdech, rap, breakdance atd.). Jednou jsme felili u kamaráda a ten na mě vytáhl hiphop ejay 5, což byl jednoduchý program, ve kterém si skládáš instrumentál z loopů. Tak nějak asi začal můj zájem o tvoření hudby. Zanedlouho kamarád přišel s programem fruity loops, což byl bod zlomu. Moje první kladívkové beaty byly jednoduché smyčky bicích. Později jsem se v tom začal víc a víc šťourat (žádné YT tutoriály), objevil jsem VSTs a později i mixer. V tu dobu jsem o zvuku věděl kulový a tvořil jsem na špuntech.

12825736_1722614727952199_1917290319_n

Po jak dlouhé době ti přišlo, že tvoje beaty jsou dost dobré na to, abys je někomu poslal?

Beaty jsem dělal hlavně pro sebe, protože mě to bavilo (music lover). Neřešil jsem, jestli je to dobré, nebo ne, každou věc, co jsem vytvořil, jsem ocenil. Posílal jsem to většinou kamarádům, ale v podstatě mě jejich názor moc nezajímal. Byl jsem pyšný na to, že jsem dokázal vytvořit něco originálního. Nikdy jsem neměl potřebu své beaty někomu vnucovat, většina lidí, se kterými jsem tehdy spolupracoval, si moji hudbu našla sama.

Na jaký tvůj beat jsi zatím nejvíc pyšný?

Na všechny. Každý z nich nese určitou vzpomínku, atmosféru a dobový odkaz.

Jak ses dal dohromady se zbytkem YZA?

Vyhrál jsem remix contest na Hatturi Hanzo. Poté jsme zůstali v kontaktu, švih YZOTAPE a už to bylo. 

Co bys poradil všem začínajícím producentům?

Milujte hudbu, buďte originální, inspirace se dá čerpat v podstatě ze všeho. Je jen na tobě jak to uděláš.

Tvůj vysněný feat a collab? V kom vidíš největší inspiraci?

Když jsem začínal, tak dlouhodobou inspirací pro mě byli producenti jako DJ Premier, 9th Wonder, RZA, Pete Rock, Alchemist, Bangladesh atd. Nyní mě baví např. Sonny Digital, Young Metro, Wheezy, LondonOnDaTrack.

Vysněný feat a collab? Rád bych udělal třeba 11 beatů s producentem nazývaným Donnie Darko, nebo s nějakým jebnutým čobolákem končícím na písmeno X, ale potkat se ve studiu s metrem by také nemuselo být špatné.

Co aktuálně posloucháš a na co se nejvíc těšíš?

Aktuálně mi hraje Drink more water 6, Slime Season 3, The Life Of Pablo a Imperial. Mimo to jsem teď naposlouchal Lil Uzi Verta. V autě mi pak hraje Thugger, Future, Kevin Gates, 21 Savage, Gucci, Migos, Rich The Kid, Fat Trel, ale mám to už tak oposlouchané, že bych ty CDs nejradši vyhodil z okna.

Těším se na ASAP od Ferga, pak Migothuggin, které nikdy nevyjde, a samozřejmě na Thuggawap, které taky nikdy nevyjde, ANDEZ.

12231004_835806726548041_1349612729_n

Top rapová deska of all time pro tebe?

Těžko říct, mám spousty oblíbených desek, nerad porovnávám. Za poslední dobu mě nejvíc chytl ISLAH od Kevina Gatese. Minulý rok mě např. nejvíc bavilo DS2 od Futura. Z těch starších dejme třeba Little Brother – The Minstrel Show, Edo G – The Truth Hurts/My Worst Enemy, Gangstarr – Moment Of Truth, GZA – Liquid Swords.

Jaký máš názor na vývoj rapu v CZ/SK?

Čoboláky nesleduji a když se podívám sem, tak se mi chce brečet. Je tu jen pár lidí, kteří mají nějaké ambice a vizi. Jsem rád za možnost s nimi spolupracovat.

decky interview_1

Sleduješ fashion? Jestli ano, tak jaká je aktuálně tvoje oblíbená značka oblečení a oblíbené tenisky?

Nesleduji fashion, sleduji fisting, ale boty mam pěkný. Díky Streetsportline.sk.

Haha. Díky moc za rozhovor a hodně štěstí v tvé budoucí tvorbě. Je něco, co bys chtěl vzkázat na závěr?

Díky CZECHMAG.cz za prostor a lidem bych chtěl vzkázat – Přestaňte tolik řešit, kdo a co, přestaňte neustále porovnávat, sedněte si, pusťte si hudbu a poslouchejte. GUDLAK <3

Pokud vás rozhovor zaujal, tak sdílejte, a určite nezapomeňte Deckyho sledovat na Facebooku a Instagramu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit