Již po sedmnácté se stal Hradec Králové dějištěm největšího hip hopového festivalu ve střední a východní Evropě. Letošní Hip Hop Kemp se nesl v tradičním duchu několika posledních let, ovšem s evidentní snahou o oživení line-upu.

Každoroční Hip Hop Kemp si opět nenechalo ujít několik desítek tisíc návštěvníků. Ti se mohli při pohledu na finální line-up těšit na několik novodobých světových jmen, stejně jako na ty nesmrtelné. Na rozdíl od loňského roku se podařilo pořadatelům přivést pár zahraničních účastníků, kteří by se dali zařadit do kategorie “newschool”. V rámci “omlazení” kempu se letos premiérově převedl také Nobodyho Addict, který ovládl čtvrteční Club Stage, a to až do ranních hodin druhého dne. Bohužel se mnoho interpretů  tohoto hangáru muselo spokojit s několika nepříjemnými skutečnostmi, jako např. špatná kvalita zvuku, vypadávající mikrofony a popraskaná stage, která už po prvním vystoupení 2L boys vzdala svoji snahu o celistvost.

Mimo tradiční neutuchající policejní prohlídky se jako loni přidal také drobný deštík, který v pátek rozehnal davy a seskupil zpět až s vystoupením pražských PSH. Nadupaný čtvrtek se musel obejít bez jednoho z tahounů – Chief Keefa, který pár dní před zahájením festivalu svojí účast odřekl. Všichni ostatní headliners dorazili v plné parádě a mohli se tak těšit z početných návštěv rapových příznivců, kteří si koncerty náležitě užili. Bystrému pozorovateli ovšem nemohla uniknout ta skutečnost, že se pod hlavním dějištěm nesešlo tolik příznivců, jak by se slušelo a patřilo. A to se týkalo i koncertů Kontrafaktu nebo SUICIDEBOYS. Paradoxně na návštěvnost měl negativní dopad nabitý lineup, ve kterém se mnohdy krylo několik atraktivních jmen. Pokud jste si tedy chtěli vychutnat koncerty místních oblíbenců, jako jsou James Cole nebo MC Gey, museli jste omezit letošní tahouny a exkluzivity (nebo naopak) či alespoň návštěvu těchto koncertů rozpůlit. Znatelný úbytek se týkal také stánků s občerstvením, které loni zaplnily téměř celé letiště. Na rozdíl od loňska tak prostředí kempu působilo trochu pouštním dojmem.

Pár slov na závěr… Sedmnáctý ročník sázel na osvědčenou taktiku z loňských let, nicméně se mu povedlo přivést do seznamu vystupujících potřebné oživení. Bohužel se nepovedlo dokonale rozvrhnout line-up a udržet všechny fanoušky na celé 4 dny. Paradoxně se tak tím nejatraktivnějším dnem stal už čtvrtek, kdy se sešlo nejvíce exkluzivních artists a Addict k tomu (a to navíc s absencí Chief Keefa). Mnoho zájemců tak shánělo lístky pouze na čtvrtek a jsem si jist, že mnoho dalších už kemp po tomhle dnu opouštělo. Kdo si ovšem počkal až do samotného konce, rozhodně neprohloupil. Doufejme, že se i příští rok dočkáme více příjemných oživení v podobě trendových artists v rámci kempového omlazení, které v posledních letech potřebuje jako sůl. O atmosféře tohoto festivalu se můžete přesvědčit z našich fotek (by @martin_tomas), které bohužel podlehly přísnějším kritériím pro fotografy, kteří se k focení koncertů někdy horko těžko dostávali.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit