Jestli máš rád létání, nebo tě jen fascinuje to, co se děje v kokpitu  Boeingu 737, tohle je přesně to, co nemůžeš vynechat. Ať už máš o letectví, nebo třeba i leteckých katastrofách, nakoukáno nespočet filmů, věz, že tohle je ještě dost levelů výš! Jen pár kroků od zastávky tramvaje v Praze na Újezdě se můžeš usadit do křesla kapitána Boeingu 737. A kam poletíš? Na výběr je 24 tisíc letišť po celém světě a těšit se můžeš na nejpropracovanější letecký simulátor My Airlines.

Hned při příchodu poznáš, že tady mají rádi leteckou tematiku. Design interiéru velmi nápadně připomíná trup letadel. Simulátor se otevřel veřejnosti v roce 2016 po více jak roce příprav. Hardware pochází ze starších letadel, software od osvědčených vývojářů dodávajících programy simulátorům po celém světě.

Celý projekt spolkl něco přes dvacet milionů a za jeho realizací stál jeden ze spolumajitelů, který je kapitánem dopravních letadel, instruktorem a vášnivým pilotem. Jediným zařízením, které má podobné parametry, je simulátor na pražském letišti Václava Havla. Ten slouží ke školení profesionálních pilotů ČSA. Sem se ale normální člověk nedostane. Původní myšlenkou, vedoucí k otevření simulátoru v centru Prahy, bylo poskytnout zážitek z létání všem lidem, kteří si to chtějí zkusit. Ambice jdou ale nyní mnohem dál. Simulátor má totiž všechny předpoklady, aby se stal oficiálním trenažérem pro studenty, kteří se školí na piloty dopravních letadel. To vše bude možné ve chvíli, kdy získá potřebnou certifikaci.

Jako ve skutečném boeingu

Za hermeticky uzavřenými dveřmi najdeš dvě řady pohodlných sedaček pro cestující první třídy. Před nimi se rozkládá pilotní prostor s dvěma křesly a spoustou přístrojů. Za okny pilotů i pasažérů se odehrává běžný provoz na pražském letišti. Už jen samotné usednutí do pilotního křesla je zážitek. Pojížděcí mechanismus chrastí, až zapadne přesně v požadované pozici, kdy dokonale dosáhnete na všechny prvky řízení. Jak známo, boeing se na rozdíl od airbusu vyznávajícího elektronické řízení ‘fly by wire’ stále pilotuje jako letadlo, a ne jako počítačová hra. Místo joysticku tak před tebou z podlahy vyrůstají opravdové berany. Všude je nekonečno svítících knoflíků, páka plynu i vztlakových klapek, brzdy, světla, naváděcí systém, radiostanice i navigace. Se vším vám poradí a pomůžou zkušení instruktoři Jakub Zeman a Roman Kundrata, které jinak potkáte v kabině letadel ČSA.

Vzhůru do oblak

Simulátor nabízí nekonečně možností. Skuteční piloti si tu navíc mohou vyzkoušet situace, na které je dobré být připraven. Simuluje se požár na palubě včetně vypadnutí a nasazování kyslíkových masek, výpadek motorů a další závady. „Občas se tu zkoušejí i přemety a další akrobatické prvky, které by vám se skutečným letadlem neprošly,” říká pilot Jakub Zeman. Další výhodou je, že se s boeingem podíváte do míst, kam by vás se skutečným letadlem nikdy nepustili jako třeba nad centra měst. Na Újezdě tak v boeingu můžete beztrestně obkroužit Eiffelovku nebo třeba pyramidy v Gíze.

Po úvodním školení si můžeš zkoušet vzlétnout a přistát úplně sám. Celý let je tak pouze ve tvé režii! Simulátor je super zážitek pro návštěvníka z ulice stejně jako pokročilého zájemce o létání. Hodina stojí čtyři tisíce korun, ale s sebou můžeš vzít dalších deset lidí, s nimiž se můžete za řízením prostřídat. Mimo jiné je to skvělý dárek nebo originální místo pro firemní oslavu, které tě určitě nezklame.

Více informací najdeš na webu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit