V neděli skončil hudební festival, kde hudba není na prvním místě. Tomuhle fesťáku se říká Fingers Up a letos to byl jeho osmý ročník. 

“Během dvou dní zažiješ letní párty u bazénu, jídlo jako z jiného světa a fantastickou atmosféru se super lidmi, co jedou na stejné vlně jako ty.” 

Aspoň takhle popisují mohelnický festival jeho organizátoři a je tomu skutečně tak. Rozdělil bych to na pár kategorií: hudba, jídlo a atmosféra  – takže jdeme na to.

Hudba

Ti, kteří budou na tomhle festivalu hrát, vybírají organizátoři pečlivě po celý rok. Rádi objevují nové kapely a zpěváky, každopádně nezapomínají ani na známé interprety. Letošní line-up byl hodně vyvážený a do Mohelnice přijela i zahraniční scéna. Třeba belgický zpěvák Milo Meskens mě svým koncertem mile překvapil. Zahrál i svou rádiovou pecku “New Beginning”, která byla v Belgii hitem roku 2017. Maďarští rockeři The Qualitons to rozjeli ve velkém a izraelská skupina Buttering Trio zahrála mix neo-soulu, hip-hopu, rapu se  špetkou alternativy. Jako headlineři byli všechno české kapely/zpěváci. O velkou show se v sobotu postaral Tomáš Klus, který občas pár vět ze svých textů zazpíval v takové smíšenině punk-rocku. Byl jsem rád, že se rozhodl zahrát všemi známou a milovanou písničku “Pánubohu do oken”, což rozezpívalo celý areál.

V neděli se o show postarala Vypsaná fixa, která předvedla ohromnou podívanou, kterou si všichni náramně užili. Sto zvířat, No Distance Paradise, Prago Union a Emma Smetana, i tohle byli tahouni festivalu. Každý byl něčím unikátní. Kluci z Prago Union, kteří to spolu táhnou už od roku 2002, uspokojili všechny milovníky hip-hopu svými vyšperkovanými rýmy. Emma Smetana, kterou můžeme znát z filmů jako třeba “Muži v naději”,  zase roztančila celý areál svými ladnými pohyby při své skladbě “No Fire” a krásným hlasem potěšila nejednoho posluchače při písničce “Can’t Give You Up”.

Jídlo

Celý festival je jeden velký foodporn. Myslelo se na všechny, a proto si zde mohl každý najít to, co mu chutná. O vynikající burgery se postaralo řeznictví Mikrofarma, kde vybírají maso jen od místních zemědělců a šumperská burgrárna Cakir’s Burger. Nadále byly k mání hranolky od FÆNCY FRIES, které byly servírovány se třemi dipy, které si tvůrci hranolek vymysleli. Tuhle mňamku prostě musíte aspoň jednou za život ochutnat. Tyto tři stánky měly na fesťáku asi největší úspěch, soudě dle front, které občas trvaly i půl hodiny. Na své si přišli i milovníci italských jídel, které s sebou přivezl Pastatruck. Chuťové pohárky návštěvníků měli možnost navštívit i Vietnam. Tamní speciality připravovala olomoucká rodinná restaurace Codo a svými jarními závitky provoněla celý areál. Myslelo se i na milovníky zvířat a planety Země. Vegetariánské a veganské pochoutky si vzaly na starost hned dva stánky, a to Živá zahrada a Salátovník. Ti, co ujíždí na sladkém se často zastavovali u stánku Mikey’s Little Sins. Ti dělají ty nejlepší palačinky pod sluncem, na které dávají vlastní karamel. Kdo nechtěl klasický karamel, mohl vyzkoušet i kokosový a slaný. Všechny chutě byly vytaženy k dokonalosti a nikdo nezůstal pouze u jedné palačinky. Pro závisláky na kávě byly přichystané dva stánky se skvělou kávou – jeden od Jazz Fresh Caffee, kde byla na mlýnku káva z německé pražírny The Barn a druhý stánek byl olomoucké Kafe jako Lusk.

Všechna jídla byla naprosto famózní a já slintám ještě teď.

Atmosféra

Ta je na tomhle festivalu naprosto jedinečná. Stylem bych to přirovnal k festivalu Coachella. Po celém areálu jsou rozmístěny lapače snů, světýlka, fáborky a všechno má prostě takový krásný vibe. Areál byl rozdělen do několika zón, takže bylo všechno dobře přehledné. Blíž stanového městečka byla fun zóna, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet fotbal v zorbingových koulích. Zdá se to mnohem jednodušší, než to je, ale rozhodně je to zábava. Komu to nestačilo, mohl si vyzkoušet curling, rope-jumping a spoustu dalšího. Další zóna byla taková lehce alkoholová, kde své stánky měl Redbull, Jägermeister a Excellent. Hodně cením to, že se vše naléválo do kelímků, na které byla vratná záloha 50 korun, takže se nikde neválel žádný bordel. Vedle gastro zóny byl i bazén. Ten návštěvníci hojně využívali v odpoledních hodinách, kdy bylo horko. A pardon, ale mít na fesťáku bazén je proste geniální. Vše bylo čisté a z řad organizace nenastal jediný zádrhel, který by chod akce zkomplikoval. 

Celkově hodnotíme tento festival 10/10. Má správný vibe a je to prostě něco jiného, než co v Česku známe. 

Bonus: Asi jenom na tomhle fesťáku můžete zažít to, že se udělá v noci táborák, u kterého jsou všichni vítani, zpívají se trampské písničky a tuhle jedinečnou atmosféru přijdou nasát i členové kapel, které na fesťáku hrají. Můžete si tam v pohodě pokecat kde s kým a popít z flašek, které kolem ohniště kolují – nikdy tak nevíte, co vlastně pijete a občas vás překvapí nějaká ta domácí slivovice. 

autor: Milan Voslář
foto: Veronika Kramlová

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit