Pokud jste již někdy navštívili letiště Heathrow, byli jste nejspíše překvapeni jeho rozlohou. Ale Heathrow není jenom letiště.

Letiště Heathrow se nachází na západním okraji Londýna zhruba 22 km od jeho centra. Je třetím nejvytíženějším letištěm na světě a nejvytíženějším v celé Evropě s průměrně odbavenými 65 miliony cestujících ročně.

Svůj název nese po vesnici, která byla zbourána kvůli výstavbě tohoto letiště. Má dvě přistávací a vzletové dráhy. Dříve jich však mělo šest. Počet byl ale zredukován na dvě a obě tyto přistávací plochy byly prodlouženy. Tyto ranveje o délkách 3901 a 3660 metrů, jsou schopny přijímat i ta největší letadla světa.

Staré letiště Heathrow (zdroj: www.dailymail.co.uk)

K letišti vede i prodloužená linka londýnského metra a pro transport mezi terminály je zde vybudována jednokolejka.

Letiště samotné je ale i velikým lákadlem pro aerolinky, které doslova bojují o to, aby získaly tzv. sloty. Ty zaručují aerolinkám možnost přiletět s letadlem na letiště v určitý čas. Ty mají v dnešní době pro letecké společnosti velikou cenu, a to nejenom u Heathrow, ale i u dalších letišť, která již nemají dostatečnou kapacitu vzdušného prostoru na příjem takového množství letadel. Své sloty na Heathrow byly nuceny prodat i ČSA, aby se zachránily před bankrotem.

Letiště Heathrow z ptačí perspektivy (zdroj: londontopia.net)

Do budoucna se plánuje přistavění třetí a čtvrté dráhy ale projekt ještě nebyl schválen. Také má pět terminálů pro pasažéry a jednu budovu pro náklad, přičemž by se postavil i šestý terminál současně se třetí a čtvrtou dráhou.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit