Včera večer, ve středu 28. února, se v prostoru pražské Meetfactory odehrál velmi očekávaný koncert amerického elektronického tria Son Lux.

Večer zahajovala taktéž americká hudebnice Hanna Benn, kterou jsme bohužel kvůli obvyklému problému každých vyprodaných akcí v Meetfactory, kilometrové frontě, nestihli, avšak zdálo se, že mnoho posluchačů se ji rozhodlo naprosto vynechat a jít až na hlavní hvězdu večera.

Ryan Lott, který společně s bubeníkem Ianem Changem a kytaristou Rafiqem Bhatiaou před devíti lety založil projekt Son Lux, má na kontě již čtyři velmi úspěšné řadové desky a nedávno mu vyšla pátá nazvaná Brighter Wounds, kterou též přijel představit do Prahy. Absolvent klasické hudební školy ve své tvorbě míchá vše možné od post-rocku přes elektroniku až po čistý pop. Spolupracoval s takovými jmény jako jsou Lorde, Sufjan Stevens nebo Woodkid a má na kontě též dva soundtracky k filmům Papírová města a Zmizení Eleanor Rigbyové.

Na nové desce reflektuje mix šťastných pocitů z narození syna a smutek ze smrti svého velmi dobrého přítele. Celá deska je tak dynamičtější a emocionálnější než kdy dřív. Přehnaná hymničnost a afektovanost Lottova zpěvu se Son Lux nepříjemně vymstily. Zatímco přehnané napětí a jakási osudovost na nahrávkách je v mezích únosná, v kombinaci s živou show se stává již nesnesitelnou.

Na Lottovi je velice znát, že není rozený zpěvák a hlasové projevy mu dělají značné potíže, jeho hlas se po celu dobu zdál lehce nejistý a kolikrát mu ujel úplně mimo tóninu. Tyto nedostatky mělo pravděpodobně zakrýt ozvučení, které posunulo do popředí beaty a rytmickou linku. Kvůli nim se však z písní vytratila jakákoliv melodičnost, což bylo znát i na značně nejistém a statickém publiku. Jako bychom celou dobu sledovali stále ještě zvukovou zkoušku a ne již finální koncert. Nešťastný se zdál i set samotný, který opominul mnoho hitů (např. Change is Everything), které popřípadě figurovaly hned z počátku. Tím pádem se vytratila i jakákoliv gradace a energie. Posluchači v klidu konverzovali, korzovali a čekali, kdy to přijde… a ono nepřišlo. Set skončil po slabé hodince a čtvrt bez výraznějšího potlesku.

Ačkoliv jsou na Lottovi znát stadionové ambice, středeční koncert vyzněl naprosto do ztracena. Pro jednou bylo opravdu lepší volbou zůstat doma u svého radiopřijímače a pustit si desku samotnou.

 

foto: Kryštof David

 

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit