Včera večer, ve středu 28. února, se v prostoru pražské Meetfactory odehrál velmi očekávaný koncert amerického elektronického tria Son Lux.

Večer zahajovala taktéž americká hudebnice Hanna Benn, kterou jsme bohužel kvůli obvyklému problému každých vyprodaných akcí v Meetfactory, kilometrové frontě, nestihli, avšak zdálo se, že mnoho posluchačů se ji rozhodlo naprosto vynechat a jít až na hlavní hvězdu večera.

Ryan Lott, který společně s bubeníkem Ianem Changem a kytaristou Rafiqem Bhatiaou před devíti lety založil projekt Son Lux, má na kontě již čtyři velmi úspěšné řadové desky a nedávno mu vyšla pátá nazvaná Brighter Wounds, kterou též přijel představit do Prahy. Absolvent klasické hudební školy ve své tvorbě míchá vše možné od post-rocku přes elektroniku až po čistý pop. Spolupracoval s takovými jmény jako jsou Lorde, Sufjan Stevens nebo Woodkid a má na kontě též dva soundtracky k filmům Papírová města a Zmizení Eleanor Rigbyové.

Na nové desce reflektuje mix šťastných pocitů z narození syna a smutek ze smrti svého velmi dobrého přítele. Celá deska je tak dynamičtější a emocionálnější než kdy dřív. Přehnaná hymničnost a afektovanost Lottova zpěvu se Son Lux nepříjemně vymstily. Zatímco přehnané napětí a jakási osudovost na nahrávkách je v mezích únosná, v kombinaci s živou show se stává již nesnesitelnou.

Na Lottovi je velice znát, že není rozený zpěvák a hlasové projevy mu dělají značné potíže, jeho hlas se po celu dobu zdál lehce nejistý a kolikrát mu ujel úplně mimo tóninu. Tyto nedostatky mělo pravděpodobně zakrýt ozvučení, které posunulo do popředí beaty a rytmickou linku. Kvůli nim se však z písní vytratila jakákoliv melodičnost, což bylo znát i na značně nejistém a statickém publiku. Jako bychom celou dobu sledovali stále ještě zvukovou zkoušku a ne již finální koncert. Nešťastný se zdál i set samotný, který opominul mnoho hitů (např. Change is Everything), které popřípadě figurovaly hned z počátku. Tím pádem se vytratila i jakákoliv gradace a energie. Posluchači v klidu konverzovali, korzovali a čekali, kdy to přijde… a ono nepřišlo. Set skončil po slabé hodince a čtvrt bez výraznějšího potlesku.

Ačkoliv jsou na Lottovi znát stadionové ambice, středeční koncert vyzněl naprosto do ztracena. Pro jednou bylo opravdu lepší volbou zůstat doma u svého radiopřijímače a pustit si desku samotnou.

 

foto: Kryštof David

 

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?

CZECHMAG STORE