Jméno a příběh Pabla Escobara, člena proslulého drogového kartelu, sedmého nejbohatšího a v jednu chvíli nejhledanějšího člověka na světě, zná každý seriálový fanoušek. Od jeho smrti v roce 1991 stále kolují zvěsti o hromadách peněz zakopaných po celé Kolumbii. Většina jeho pohádkového jmění – podle expertních odhadů se jedná až o 50 miliard amerických dolarů – prý nebyla doposud objevena. Na pátrání po pohřbených Escobarových milionech se nyní vydali bývalí agenti CIA za doprovodu Discovery Channel.

Kokainový průmysl ročně vygeneruje 10 miliard dolarů, kolumbijský podíl představuje téměř polovinu světové produkce koky. V době své největší slávy, v sedmdesátých a osmdesátých letech, kontroloval Medellínský kartel pod vedením Pabla Escobara 80 % kokainového trhu, kdy bylo z Kolumbie denně vypraveno až 15 tun bílého prášku v hodnotě 60 milionů dolarů. Roční výdělky se odhadují na 22 miliard dolarů, což je 420 milionů týdně, 42 tisíc za minutu nebo 700 dolarů každou vteřinu.

Většinu zisku pomáhali vyprat křiví a zkorumpovaní bankéři nebo právníci, kteří si účtovali astronomické sazby, zbytek byl buď uschován v jednotlivých domácnostech nebo zakopán na okolních pozemcích. Narkobaron vydělával tolik, že přibližně 2 miliardy dolarů zničené ročně krysami a vlhkem, byly jen zanedbatelnou ztrátou.

Podezřelé modré kontejnery napěchované bankovkami tak nečekaně objevil například pětašedesátiletý farmář, když na své zahradě kopal zavlažovací systém. Protože podle kolumbijského práva náleží nalezené prostředky státu, poctivý farmář mohl opět hned zapomenout na to, že by se ze dne na den stal miliardářem. Méně čestné hledače však podobné objevy pochopitelně povzbuzují.

Bývalí důstojníci Doug Lax a Ben Smith, vyzbrojení tvrdým výcvikem z tajných služeb a rozsáhlými zkušenostmi z vykonaných misí se nyní se souhlasem kolumbijské vlády a s pomocí původních agentů DEA pokusí tento poklad nalézt.  Získali za tímto účelem naprosto bezprecedentní přístup na území Kolumbie a diváci budou moci elitní tým sledovat při práci na obrazovkách Discovery Channel.

Dokumentární seriál Pátrání po Escobarových milionech kromě obytné čtvrti Barrio Escobar, kterou drogový lord během své vlády vybudoval na místě bývalé skládky, umožní nahlédnout mimo jiné do domu Pablovi sestry nebo jeho manželky v Medellínu, ale i do jeho rezidencí v Karibiku. Escobarův odkaz coby dobrodince, který pomáhal chudým, je však mezi místními stále velmi silný, což celé pátrání komplikuje. Riziko je obrovské, odměna nejistá. Podaří se Dougovi s Benem za pomoci nejnovějších technologií a díky svým schopnostem z elitní jednotky vrátit peníze kolumbijskému lidu a vládě?

Česká a slovenská premiéra v neděli 26. listopadu 2017 od 22:00 na Discovery Channel.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit