Erasmus slaví letos třicítku. Od roku 1987 se rozšířil z 11 do 33 zemí. Program využívá 300 tisíc vysokoškolských studentů za rok. Do zahraničí ale čím dál častěji vyrážejí i žáci středních odborných škol.

Téměř 80 tisíc deváťáků se v letošním školním roce rozhoduje, jakou střední školu studovat. Pří výběru kladou důraz i na možnost zahraničních stáží. “Rodiče s dětmi při výběru střední školy velice pečlivě porovnávají možnosti, které svým žákům v průběhu studia školy nabízejí. Uchazeči už dobře rozumí tomu, že zahraniční pracovní stáž v průběhu studia je nejen velkou a cennou životní zkušeností, ale také výhodou, která se absolventům zúročí v profesních životopisech a na trhu práce. Účastník každé zahraniční mobilitní stáže v programu Erasmus+ navíc obdrží po jejím absolvování celoevropsky uznávané osvědčení ve formě Europassu Mobility,” řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Současný program Erasmus+ probíhá od roku 2014 do roku 2020 a disponuje rozpočtem ve výši 14,7 miliardy eur. Studovat, účastnit se odborné přípravy, pracovat nebo se věnovat dobrovolnické činnosti v zahraničí umožní více než čtyřem milionům lidí. “V letošním školním roce absolvovalo zahraniční stáž už 68 žáků školy. Možnost zúčastnit se programu mají žáci všech studijních i učebních oborů školy včetně učebních oborů pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Vyjet do zahraničí  mohou žáci všech ročníků studia. Stáž však nedoporučujeme žákům prvního ročníku, protože ještě nemají dost odborných znalostí a dovedností. Zároveň zahraniční stáž nemohou využít během druhého pololetí studenti posledních ročníků, kdy již hrozí kolize termínu s maturitními a závěrečnými zkouškami,” vysvětlil Miloslav Janeček.

Největší počet účastníků přijímá Německo, Velká Británie a Španělsko. “Máme partnerskou školu ve Velké Británii v Londýně, dále vybrané učební obory vyrážejí do partnerské školy v německém Mühlbachu a pro sportovní obor je domluvena spolupráce se školou v německém Hamburku. Žáci zahradnických oborů vyjíždí do Holandska, žáci dřevo oborů do Finska a žáci stavebních oborů do Španělska. V rámci krátkodobější spolupráce jsme navázali kontakt i s institucemi z dalších sedmi zemí, a to i mimo Evropu,” popsal Miloslav Janeček.

Zahraniční zkušenosti žáky nic nestojí. Stačí kapesné. Veškeré náklady spojené se zahraniční mobilitou jsou plně hrazeny z projektových prostředků. “V rámci projektu je zajištěna letenka do a z pracovní destinace, ubytování a veškerá strava včetně pitného režimu, kompletní portfolio pojištění i případná jazyková příprava žáků. Mimo kapesného tak mají žáci vše vyřešené,” popsal Miloslav Janeček.

Podle údajů Evropské komise 94 procent účastníků říká, že zahraniční pobyt zlepšil jejich dovednosti. Zahraniční stáž přináší studentům i pracovní nabídky. “Všichni naši zahraniční partneři nám dávají na žáky jen dobré zpětné reference. Velká spokojenost je spojena s odbornou úrovní vysílaných žáků, a to napříč jejich obory vzdělávání. Několik našich žáků už dostalo nabídku na pracovní uplatnění v zahraniční partnerské organizaci,” uzavřel Miloslav Janeček.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit