Izraelský autor a zpěvák Asaf Avidan se vrací na koncertní pódia. Jen sám, s kytarou a tím, co umí nejlépe – sahat do svého nitra a vytvářet okamžiky čirých emocí, které dokáže předat publiku skrze svůj jedinečný hlas. Po mezinárodním úspěchu, platinovém albu, vyprodaných koncertech, headlinování prestižních festivalů a oslavným recenzím v tisku Asaf nezapomíná to, kým je především – jednoduchým písničkářem. A právě tohle bude během následujícího turné „Into the Labyrinth“ základním kamenem koncertů: texty, melodie a Asafův nezaměnitelný zpěv. Do MeetFactory dorazí v pátek 18. listopadu.

Poetikou svých písní připomíná niternou tvorbu Leonarda Cohena, neskutečným hlasovým rozsahem Roberta Planta v nejlepších letech a humorem zase ty nejlepší představitele stand-up comedy. Izraelský folk-rockový písničkář Asaf Avidan patří zkrátka k tomu nejlepšímu, co můžete na současných světových pódiích vidět. Všechno ale také mohlo být úplně jinak.

Jeruzalémský rodák se totiž původně rozhodl studovat animaci na místní Bezalel Academy Of Arts & Design. Krach prvního vážného vztahu a potřeba zbavit se emoční zátěže ale nakonec rozhodly o tom, že kariéru animátora pověsil na hřebík. Chopil se kytary a začal experimentovat se svým hlasem. Výsledkem bylo skvěle hodnocené EP Now That You´re Leaving z roku 2006, na které navázal už jako frontman formace Asaf Avidan & The Mojos platinovými a zlatými alby The Reconing (2008), Poor Boy / Lucky Man (2009) a Through The Gale (2010). Z pozice jedné z nejpopulárnějších izraelských kapel, to už pak bylo na světová pódia jenom kousek.

I tady ale zasáhla náhoda. Když v roce 2011 oznámil rozhodnutí vydat se na sólovou dráhu, určitě netušil, jaký poprask způsobí taneční remix jeho písničky One Day / Reckoning Song z dílny německého DJ Wankelmuta. Ten obsadil špičky žebříčků ve 14 zemích a stal se jednou z nejprodávanějších skladeb roku 2012 na starém kontinentu. Remix, který podle zpěvákových slov vyšel proti jeho vůli, z něj tak udělal světovou celebritu. S novu rolí se ale popasoval víc než srdnatě a sólový dlouhohrající debut Different Pulses, který vyšel v roce 2012 na labelu Polydor a na jehož produkci se zásadně podílel Tamir Muskat (Balkan Beat Box), předčil i ta nejvyšší očekávání. Ryzí melancholické kytarové skladby doplněné o emocemi nabité smyčce, dechy a pulzující elektroniku dokázaly, že sólová dráha pozoruhodnému izraelskému písničkáři rozhodně svědčí.

Vloni vydaná studiová dvojka Gold Shadow (Telmavar Records) pak ukázala, že Asaf  Avidan nehodlá usnout na vavřínech. Kromě naléhavých zpovědí opřených o kytarový doprovod tak přináší i bohatší aranže využívající třeba chorály a sborový zpěv, které do jeho tvorby vnášejí novou emocionalitu. Po dvou letech se uhrančivý izraelský písničkář znovu vrací do Prahy, aby tu odehrál svůj jediný letošní koncert v rámci probíhajícího turné Into the Labyrinth. Jedinečný hudební zážitek vás čeká v pátek 18. listopadu od 20:30 ve smíchovské MeetFactory.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit