Po třech letech od koncertu v Lucerně do Prahy opět zavítal písničkář a busker Passenger. Hudebník nominovaný na Brit Award si tentokrát vybral menší klub Roxy, což koncert svou komorní atmosférou posunulo ještě o třídu výš. Jako předskokan vystoupil Ken Yates, který kvůli turné s obdivovaným interpretem dokonce zrušil vlastní líbánky.

Passenger koncertuje od rozpadu stejnojmenné kapely v roce 2009 pouze sólově s kytarou. Hned v úvodu neopomněl diváky, s humorem sobě vlastním, upozornit, že ani dnes nevystoupí s jiným doprovodem. “Kdo to zjistil až nyní, na vrácení vstupného už je stejně pozdě,” vtipkoval.

Kamarád a komik

Mike Rosenberg aka Passenger se hned na začátku pasoval do role kamaráda, který publikum provází svým životem a tvorbou. Každé písni předcházel proslov o jejím vzniku, který byl sice v některých případech příliš patetický, ovšem podaný s velkým citem a emocemi, se kterými zpěvák dokáže pracovat nejen v písních, ale i v mluvené řeči. Kromě svých bolístek a životních trablů se s diváky, jak už je jeho zvykem, podělil a komentoval například svou slávu i velké přátelství s Edem Sheeranem. Před skladbou To Be Free promluvil o svých prarodičích, kteří jako Židé z Německa a Polska utekli přes Švýcarsko až do New Jersey. Na konci písně jen stěží skrýval slzy a na moment se k publiku otočil zády.

Hra s dynamikou i slovy

Velmi zajímavé pak bylo sledovat, jak interpret, který má na svém kontě již desáté autorské album – s názvem Runaway, pracuje s davem a pohrává si s jeho dynamikou. Není divu, že diváci Passengerovi celý večer doslova viseli na rtech a hltali každé slovo. Sám zpěvák publiku úžasně naslouchal a co více – v komorním prostoru slyšel každou poznámku a komentář, které na zpěváka během koncertu volaly fanynky. Na ně během písně bezprostředně jednoslovně reagoval nebo dokonce odpovídal. S rytmem písní si pohrával podle svého gusta a při rychlejších peckách dokonce dělal pauzy pro vydýchání a několikrát také záměrně zpíval mimo mikrofon. Přesto ani na moment neztratil divákovu pozornost a neustále ho udržoval v horoucím očekávání, co přijde dál. V některých momentech bylo naopak v sále velké ticho, až bylo slyšet, jak na zem dopadají odhazovaná trsátka.

Smršť emocí i silných okamžiků střídaly veselé a hravé melodie, kdy hlasitě zpíval, do rytmu podupával a tleskal celý vyprodaný klub a interpret hrál na kytaru jako a život, až se v půli písní musel vydýchávat.

V průběhu večera zazněly starší i nové singly, včetně rádiového hitu Let Her Go, který si ovšem, dle zpěvákových slov, není radno plést s pohádkovým hitem z Ledového království Let It Go.

Na poslední píseň Holes, ho publikum, stejně jako před třemi v Lucerně, přivolalo refrénem Scare Away.“Jste skvělí. Tohle je jeden z nejlepších koncertů celého turné. Moc vám děkuji,” uzavřel svou show.

Passenger svým sedmdesáti minutovým vystoupením vybudil dav natolik, že si zpíval ještě několik minut po interpretově odchodu s muzikou, která hrála z reproduktoru. Vskutku nepopsatelný zážitek, kvůli kterému stojí za to navštěvovat hudební akce. Tahle bude v návštěvnících zakořeněna ještě hodně dlouho.

text: Klára Kučerová @klarusa.kucerova
foto: Kristýna Mergeščíková @cvke

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?