Po třech letech od koncertu v Lucerně do Prahy opět zavítal písničkář a busker Passenger. Hudebník nominovaný na Brit Award si tentokrát vybral menší klub Roxy, což koncert svou komorní atmosférou posunulo ještě o třídu výš. Jako předskokan vystoupil Ken Yates, který kvůli turné s obdivovaným interpretem dokonce zrušil vlastní líbánky.

Passenger koncertuje od rozpadu stejnojmenné kapely v roce 2009 pouze sólově s kytarou. Hned v úvodu neopomněl diváky, s humorem sobě vlastním, upozornit, že ani dnes nevystoupí s jiným doprovodem. “Kdo to zjistil až nyní, na vrácení vstupného už je stejně pozdě,” vtipkoval.

Kamarád a komik

Mike Rosenberg aka Passenger se hned na začátku pasoval do role kamaráda, který publikum provází svým životem a tvorbou. Každé písni předcházel proslov o jejím vzniku, který byl sice v některých případech příliš patetický, ovšem podaný s velkým citem a emocemi, se kterými zpěvák dokáže pracovat nejen v písních, ale i v mluvené řeči. Kromě svých bolístek a životních trablů se s diváky, jak už je jeho zvykem, podělil a komentoval například svou slávu i velké přátelství s Edem Sheeranem. Před skladbou To Be Free promluvil o svých prarodičích, kteří jako Židé z Německa a Polska utekli přes Švýcarsko až do New Jersey. Na konci písně jen stěží skrýval slzy a na moment se k publiku otočil zády.

Hra s dynamikou i slovy

Velmi zajímavé pak bylo sledovat, jak interpret, který má na svém kontě již desáté autorské album – s názvem Runaway, pracuje s davem a pohrává si s jeho dynamikou. Není divu, že diváci Passengerovi celý večer doslova viseli na rtech a hltali každé slovo. Sám zpěvák publiku úžasně naslouchal a co více – v komorním prostoru slyšel každou poznámku a komentář, které na zpěváka během koncertu volaly fanynky. Na ně během písně bezprostředně jednoslovně reagoval nebo dokonce odpovídal. S rytmem písní si pohrával podle svého gusta a při rychlejších peckách dokonce dělal pauzy pro vydýchání a několikrát také záměrně zpíval mimo mikrofon. Přesto ani na moment neztratil divákovu pozornost a neustále ho udržoval v horoucím očekávání, co přijde dál. V některých momentech bylo naopak v sále velké ticho, až bylo slyšet, jak na zem dopadají odhazovaná trsátka.

Smršť emocí i silných okamžiků střídaly veselé a hravé melodie, kdy hlasitě zpíval, do rytmu podupával a tleskal celý vyprodaný klub a interpret hrál na kytaru jako a život, až se v půli písní musel vydýchávat.

V průběhu večera zazněly starší i nové singly, včetně rádiového hitu Let Her Go, který si ovšem, dle zpěvákových slov, není radno plést s pohádkovým hitem z Ledového království Let It Go.

Na poslední píseň Holes, ho publikum, stejně jako před třemi v Lucerně, přivolalo refrénem Scare Away.“Jste skvělí. Tohle je jeden z nejlepších koncertů celého turné. Moc vám děkuji,” uzavřel svou show.

Passenger svým sedmdesáti minutovým vystoupením vybudil dav natolik, že si zpíval ještě několik minut po interpretově odchodu s muzikou, která hrála z reproduktoru. Vskutku nepopsatelný zážitek, kvůli kterému stojí za to navštěvovat hudební akce. Tahle bude v návštěvnících zakořeněna ještě hodně dlouho.

text: Klára Kučerová @klarusa.kucerova
foto: Kristýna Mergeščíková @cvke

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit