Sedmý díl proslulé série o komisaři Wallanderovi od švédského autora Henninga Mankella nazvaný O KROK POZADU vychází jako audiokniha v podání herce Jiřího Vyorálka„Mankell, Wallander a Vyorálek, to jsou jména, která patří k vydavatelství OneHotBook již od jeho počátku. Dnes se nebojím prohlásit, že si sympatické, vlastním tempem pulsující krmi-romány vydobyly mezi posluchači kultovní status a dle ohlasů je celá série navíc rok od roku populárnější. Tentokrát navíc komisař přijde o kolegu, po jehož boku pracoval dlouhá léta a uvědomí si, kolik toho o svých každodenních souputnících vlastně nevíme,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

Netradiční oslava slunovratu v maskách a kostýmech z osmnáctého století má neslavný konec – trojice mladých lidí, která se jí zúčastnila, je pohřešovaná. V letním klidu ystadské policejní stanice se však nikdo příliš neznepokojuje… Starosti rodičů bere vážně snad jen Wallanderův kolega Svedberg, který se do pátrání pouští na vlastní pěst. Když je pak nalezen zavražděný ve svém bytě, začne Kurt Wallander hledat stopy v nejniternějších tajemstvích respektovaného spolupracovníka a mimo jiné najde fotografii okostýmované mládeže. Komisaři, jenž se vzpamatovává z otcovy smrti a zároveň čelí nepříjemným zdravotním problémům, jako by cosi unikalo. Jeho jediným vodítkem je fotografie neznáme ženy, kterou se stále nedaří identifikovat. Někde se pohybuje bezohledný vrah a Wallander je v pátrání pořád o krok pozadu.

Jiří Vyorálek o knize

„Je to pro mě už sedmý Wallander, tím pádem je pro mě starý známý, dá se to považovat za takové důvěrné a v podstatě už rodinné setkání. Dostal se mi docela pod kůži. Prožívám s ním nové životní fáze a jde to úplně přirozeně, jako lidský vývoj,“ líčí Jiří Vyorálek, který je hlasem celé série. A dodává: „Teď je na tom zase o trochu hůř než kdy předtím, to přichází s věkem. Je to rozvedený alkoholik, rozpadají se mu vztahy, nedaří se mu navazovat nové, zdravotně na tom není nejlíp… Jeho cesta vede spíš z kopečka, ale přesto se snaží vyšetřovat – je to jeho přirozenost, že i přes všechny tyhle věci jde po zločinu.“ Jako pravidelný interpret Wallanderových případů už má Jiří Vyorálek svůj způsob práce s textem. „Režisér Michal Bureš na mě vždycky kouká výhrůžně, že nemám žádné poznámky, že si udělám jenom čárku, když mě přeruší, abych věděl, odkud mám znovu začít. Já se ale snažím text dopředu načíst takovým způsobem, abych si do něj nemusel nějak zvlášť čmárat. Spíš se opírám o paměť a vlastní koncentraci, abych zbytečně nespoléhal na to, co budu mít v textu za vysvětlivku. Připadá mi to intenzivnější, než si pomáhat značkami,“ popisuje herec.

Nahrávku v režii Michala Bureše doprovází původní, elektronické, jednoduše aranžované skladby připomínají svým charakterem signifikantní seriálové znělky budující požadovanou náladu. Silná nosná melodie, ve které si překvapivě prozpěvuje rejstřík spinetu upomínající smutně ukončený piknik na historické téma, v mnoha svých variacích uvozuje atmosféru, střídá tóniny i tempo. Z ní pak vycházející rozehrané fragmenty oddělují kapitoly a části kriminálního příběhu.

Kde ji sehnat?

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 329 Kč i jako 2CD mp3 za 369 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč. UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >>ZDE.

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit